Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

Imprezy w rodzinnych ogrodach działkowych - 20.06.2013

Ogrody działkowe to nie tylko miejsce wypoczynku czy uprawy własnej marchewki i pietruszki. To także miejsca radosnych spotkań rodziny, przyjaciół, znajomych oraz całej społeczności lokalnej. Rodzinne Ogrody są zawsze gotowe służyć społecznościom lokalnym w organizacji spotkań, wycieczek, lekcji przyrody. Białostockie Stowarzyszenie Pomocy Osobom Chorym na Alzhaimera zorganizowało w czerwcu w ROD „Relaks” w Białymstoku spotkanie integracyjne, w którym uczestniczyli członkowie Stowarzyszenia i ich podopieczni. „Chcemy, by to co udało nam się stworzyć żmudną, wieloletnią pracą służyło ludziom, którzy z wielu powodów nie mogą się wyrwać z zabetonowanego miasta”- powiedzieli działkowcy z tego ogrodu, którzy chętnie otwierają bramy swojego ogrodu dla potrzeb lokalnej społeczności.

Każdego roku w wielu rodzinnych ogrodach działkowych organizowane są festyny i imprezy otwarte, które przyciągają tłumy zainteresowanych. Tradycje w organizowaniu poszczególnych uroczystości są różne dla poszczególnych ogrodów. Tradycją ROD „Gajówka” w Wodzisławiu Śląskim są organizowane festyny dla dzieci. W tym roku imprezę w ogrodzie zaszczycił swoją obecnością Prezydent Miasta, który wręczył  dzieciom słodycze. Obchody dnia dziecka pod hasłem „Piknik Rodzinny” hucznie obchodzono też w ROD im. „Szymona Wachowiaka” w Wągrowcu, który jest najstarszym ogrodem na ziemi pałuckiej. W imprezie uczestniczyło ponad 500 osób, a także przedstawiciele lokalnego samorządu. Także w Pile w ROD „Malwa” i „St. Sempołowskiej” zorganizowano obchody Dnia Dziecka, zaś w ROD „Poziomka” w Zakrzewie odbył się Piknik Integracyjny (pełne relacje znajdują się na stronie www.pzd.pl). To tylko kilka z dziesiątek imprez, które w całym kraju odbywają się w ogrodach działkowych. Świąt w kalendarzu nie brakuje. Dzień Dziecka świętują ponadto ogrody m.in. w Wejherowie, Chodzieży, Nowej Rudzie, Tczewie, Bolesławcu, Łodzi, Toruniu czy Gdańsku. W Nowym Sączu, Opolu, Poznaniu obchodzony jest dzień seniora. Pożegnanie lata czy też święto pieczonego ziemniaka obchodzą m.in. ogrody we Wrocławiu, Pile, Gorzowie Wlkp., Oświęcimiu i Krotoszynie. Można by tak wymieniać bez końca, bowiem w blisko 5 tysiącach ogrodów w całej Polsce okazji do wspólnego świętowania nie brakuje.

Wieloletnie tradycja i doświadczenie ogrodów w organizowaniu tego rodzaju imprez sprawia, że  przyciągają one trzy, a czasem i cztery pokolenia ludzi. Dziadkowie, rodzice, dzieci, a czasem i prawnuki korzystając z dobrodziejstw zielonych ogrodów mile spędzają czas uczestnicząc w zorganizowanej zabawie.  Tutaj bowiem ludzie znajdują to, czego brakuje wielu imprezom miejskim. Zielone miejsca, gdzie w upalne dni można znaleźć odrobię chłodu, zapach kwiatów, śpiew ptaków i przyjazne otoczenie. Działkowcy z otartymi rękami, pełni życzliwości i serdeczności przyjmują wszystkich, którzy przybywają na tereny ogrodów, by wspólnie świętować, bawić się i mile spędzić czas wolny. Liczne gry i konkursy, pokazy, wystawy, – to tylko niektóre z atrakcji, jakie odbywają się w ogrodach działkowych przy okazji festynów. Nie brakuje też przysmaków, często tych ogrodowych, a nieraz i kiełbaski wprost z ogniska.

Spotkania i imprezy ogrodowe to szansa nie tylko na nawiązanie i umocnienie kontaktów z lokalną społeczności, czy też pokazanie pięknych ogrodów. To okazja do dzielenia się problemami, czy sukcesami, na które składa się wieloletnia praca działkowców i Związku. Poprzez integrację środowiska, wystawy, historię ogrodów możemy krzewić wśród dzieci i młodzieży miłość do Małej Ojczyzny oraz wzbudzić wśród społeczności lokalnej troskę o dalszy los ogrodów, działkowców, Związku, a także ich tradycji i kultury, bez której nie byłoby tych pięknych, zielonych „enklaw”. Dlatego gorąco zachęcamy do organizowania festynów, spotkań i pikników w ROD. Prosimy też o przesyłanie informacji na temat organizowanych spotkań, pikników i festynów. Relacje wraz ze zdjęciami publikujemy na naszej stronie www.pzd.pl.

Powrót

Copyright © 2023 Polski Związek Działkowców All rights reserved.