Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

Generał Józef Haller cenił ogrody działkowe! - 17.06.2013

W dniu 08 czerwca 2013 r. w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym im. „Szymona Wachowiaka” w Wągrowcu odbył się Festyn Rodzinny zorganizowany przez Zarząd Ogrodu we współpracy z Dyrektorem Biblioteki  Powiatowej w Wągrowcu i Dyrektorem Młodzieżowego Ośrodka Szkolno Wychowawczego w Antoniewie. Festyn poświęcony był 75 rocznicy założenia ogrodu, który jest najstarszym ogrodem na Ziemi Pałuckiej. Rada Miejska w Wągrowcu w roku 1936 przekazała 10 morgów pod założenie Ogrodów Działkowych.  Dwa lata trwało urządzanie Ogrodu.  Ogród został założony w dniu 15 stycznia 1938 roku. Założycielem był ówczesny burmistrz miasta Szymon Wachowiak. Z jego inicjatywy utworzono Towarzystwo Ogrodów Działkowych. Patronem towarzystwa został generał Józef Haller.

 

W festynie uczestniczyło około 500  działkowców oraz ich liczni goście.  Na zaproszenie Zarządu przybyli w-ce prezes OZ PZD w Pile Pani Maria Fojt, sekretarz OZ PZD w Pile Pan Andrzej Kierzkowski,  w imieniu burmistrza Wągrowca Pan Sławomir Wojcieszak kierownik Wydziału Rozwoju Miasta, Urzędu Miejskiego w Wągrowcu. Z tej okazji Zarząd ROD wyróżnił albumami Wydawnictwa „Działkowiec”, nagrodami rzeczowymi i dyplomami działkowców o najdłuższym stażu, którzy użytkują działkę przez okres: Józefa Głomb – 53 lat, Zenona Robeckiego -  50 lat, Stanisławę Twardowską - 48 lat, Ryszarda Renca - 45 lat, Annę i Antoniego Pietrykowskich - 43 lata i Marię Lindner - 43 lat. Ponadto wyróżniono działkowców wzorowo uprawiających działki: Stanisława Cendalskiego, Macieja Bondara i Józefa Jaworskiego.

 

Podczas festynu z okazji Dnia Dziecka zorganizowano szereg zabaw i konkursów. Dzieci nagradzane były upominkami i słodyczami. Kosz słodyczy dla dzieci ufundował przedstawiciel Rady Powiatu. Młodzież z Ośrodka Szkolno Wychowawczego w Antoniewie, przedstawiła,  w ogrodowej scenerii wspaniałą inscenizację „Rzepki” Jana Brzechwy. Festyn zakończył się zabawą dla działkowców, która trwała do późnych godzin wieczornych.

 

Mieczysław Linetty

Prezes ROD „Sz. Wachowiaka” w Wągrowcu.

Powrót

Copyright © 2023 Polski Związek Działkowców All rights reserved.