Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

Czy w skład Zarządu Komisarycznego może wejść osoba skazana prawomocnym wyrokiem Sądu z jednoczesnym zakazem pełnienia funkcji publicznych? - 07.06.2013

W nawiązaniu do Pani zapytania w sprawie dopuszczalności powołania do zarządu komisarycznego ROD osoby skazanej prawomocnym wyrokiem sądu, obejmującym również zakaz pełnienia funkcji publicznej, informuję jak niżej.

            Przedmiotowe zagadnienie uregulowane jest w rozdziale V kodeksu karnego, w którym opisane zostały środki karne. Wśród wymienionych enumeratywnie  w art. 39 KK środków karnych, ustawodawca przewidział m.in.:

- pozbawienie praw publicznych (art. 39 pkt 1 KK) ,

- zakaz zajmowania określonego stanowiska, wykonywania określonego zawodu lub prowadzenia określonej działalności gospodarczej (art. 39 pkt 2 KK).

Zgodnie z doktryną „Pozbawienie praw publicznych obejmuje utratę czynnego i biernego prawa wyborczego do organów władzy publicznej, organów samorządu terytorialnego, zawodowego lub gospodarczego, Dotyczy to tak czynnego, jak i biernego prawa wyboru do Sejmu, Senatu, rady gminy, ich komisji stałych lub doraźnych. Uniemożliwia także wybór na stanowiska Prezydenta RP, członka Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, Krajowej Rady Sądownictwa, sędziego Trybunału Stanu i Trybunału Konstytucyjnego. To samo odnosi się do organów samorządu terytorialnego. Pozbawienie praw publicznych nie odnosi się natomiast do podmiotów niemających charakteru władzy publicznej, takich jak: stowarzyszenia, partie polityczne, związki zawodowe, spółdzielnie czy fundacje (K. Buchała (w:) K. Buchała, A. Zoll, Kodeks..., s. 336).” (Maria Szewczyk Tytuł: Komentarz do art.40 Kodeksu karnego”). Jak z powyższego, z zastosowania przez Sąd wobec osoby skazanej środka karnego w postaci pozbawienia władz publicznych, nie sposób wywieść zakazu powołania w skład zarządu komisarycznego ROD.

Jeżeli chodzi o środek karny w postaci, „zakazu zajmowania określonego stanowiska”, to należy wskazać, iż zakaz ten obejmuje wyłącznie stanowiska (względnie zawód) wyraźnie wskazane przez Sąd w wyroku. Stąd też za zasadne należy uznać, iż jedynie wyraźnie wskazanie w wyroku na stanowisko członka zarządu komisarycznego ROD wskazywałoby na niedopuszczalność powołania na to stanowisko osoby skazanej.

Zasadnym jest więc stwierdzenie, iż w świetle prawa brak jest przesłanek do stwierdzenia, iż osoba objęta wyrokiem skazującym „przewidującym zakaz pełnienia funkcji publicznej” nie może pełnić funkcji członka zarządu komisarycznego ROD. Oczywiście odrębną kwestią jest zagadnienie zasadności powierzenia przez OZ osobie skazanej tej funkcji. Niewątpliwie istnieją bowiem podstawy do rozważania, czy jest ona godna zaufania. Każdorazowo decydować o tym powinny jednak okoliczności indywidualne, a nie sam fakt orzeczenia zakazu sprawowania funkcji publicznych. Należy też pamiętać, iż z punktu widzenia czysto teoretycznego, automatyczne stosowanie przez społeczeństwo wobec osoby skazanej sankcji dalej idących niż orzeczenie sądu, stanowiłoby swoistą kolejną karę za czyn, za który osoba ta został już skazana przez sąd.

 

Bartłomiej Piech

radca prawny

w Biurze KR PZD

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.