Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

Przedstawiciele Ogrodów działkowych spotkali się z posłami PiS - 14.05.2013

W poniedziałek 13 maja br. przedstawiciele Rodzinnych Ogrodów Działkowych z Zielonej Góry , Nowej Soli, Żagania, Krosna Odrzańskiego, Sulechowa , Lubska,  spotkali się z Lubuskimi parlamentarzystami Prawa i Sprawiedliwości, posłami Markiem Astem i Jerzym Materną.

Spotkanie zainicjowano z uwagi, iż obaj posłowie pracują w komisjach sejmowych, do których skierowane zostały projekty ustaw o ogrodach działkowych. Poseł Jerzy Materna jest członkiem komisji infrastruktury, a poseł Marek Ast jest członkiem komisji sprawiedliwości i praw człowieka.
Projektami obywatelskim oraz projektami poselskimi w pierwszej kolejności zajmie  się  podkomisja, której przewodniczącym wybrano Bartosza Kownackiego z Prawa i Sprawiedliwości.

Poseł Marek Ast zapewnił, iż jego ugrupowanie popiera i będzie popierać projekt obywatelski oraz, że szanuje wolę obywateli, którzy domagają się możliwości zrzeszenia w silnej ogólnopolskiej organizacji oraz innych podstawowych praw zapisanych w projekcie. Deklarował, iż jest daleki od chęci likwidacji Polskiego Związku Działkowców i całkowitego podporządkowania ogrodów działkowych gminom.

Pan poseł, wyraził uznanie dla działań  działkowców promujących projekt obywatelski oraz dla stanowczego  stanowiska w sprawie  projektu PO. Zaapelował aby działkowcy w dalszym ciągu prowadzili szeroko zakrojone działania w sprawie obrony swoich praw ponieważ dotychczasowe przedsięwzięcia przynoszą pozytywne efekty.

Poseł Jerzy Materna omówił jak wyglądały pierwsze posiedzenia komisji sejmowych zajmujących się projektami ustaw. Omówił jaka atmosfera panuje w komisji infrastruktury i jakie koalicje mogą się na tym szczeblu utworzyć.

Przedstawiciele działkowców biorący udział w spotkaniu przedstawili swoje stanowiska co do projektu obywatelskiego oraz do projektów poselskich . Szczególnie gorzkie słowa padły w kierunku projektu przygotowanego przez PO.

W reakcji na konkretne żale i  zarzuty przedstawicieli działkowców  wobec projektu przygotowanego przez posłów PO poseł Jerzy Materna żywiołowo poprosił- „Nie przekonujcie już przekonanych” Zapewnił, iż sprawa działkowców w klubie parlamentarnym PiS była szeroko omawiana, uznano, że projekt obywatelski jest najlepszym rozwiązaniem dla działkowców i to właśnie ten projekt musi stanowić podstawę dalszych prac w Sejmie. Zapewnił również, iż przedstawiciele wnioskodawców i Polskiego Związku Działkowców będą brali udział w pracach komisji, a działkowcy będą na bieżąco informowani o efektach tych prac.

Poniedziałkowe spotkanie potwierdziło, iż w naszej walce o prawa działkowców  zyskaliśmy poważnego sojusznika, w tej sytuacji szanse na uchwalenie dobrego dla działkowców prawa znaczne rosną.

inż. Rafał Hawryluk

Powrót

Copyright © 2020 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio