Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

Podsumowanie pikiet działkowócw przed biurami posłów PO - 08.05.2013

W poniedziałek 6 maja 2013 r. na terenie całego kraju w godzinach od 12:00 do 13:00 działkowcy pikietowali przed biurami posłów Platformy Obywatelskiej przeciwko projektowi ustawy o ogrodach działkowych autorstwa posłów tej partii. Równocześnie manifestowali poparcie dla obywatelskiego projektu ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych. Zgodnie z prawem, jeżeli zgrupowanie obywateli nie przekracza 14 osób nie trzeba go zgłaszać do żadnych urzędów, dlatego w żadnej z pikiet nie uczestniczyło więcej niż 14 osób.

Zobacz galerię zdjęć (link).

 

Pikiety odbyły się przed biurami 108 posłów PO w 68 miastach, w tym w największych, takich jak: Warszawa, Łódź, Kraków, Wrocław, Katowice, Szczecin, Gdańsk, Bydgoszcz,Białystok, Toruń, Olsztyn, Opole, Rzeszów, Zielona Góra, Kielce. W pikietach uczestniczyło 1336 działkowców. Przedstawiciele pikietujących zostali przyjęci przez 39 posłów, a w biurach, w których nie było posłów, przez pracowników 48 biur poselskich. Działkowcy zastali 16 biur zamkniętych. W biurach poselskich działkowcy złożyli 134 petycje, apele, stanowiska wyrażające poparcie dla obywatelskiego projektu i dezaprobatę środowiska dla propozycji rozwiązań prawnych w projekcie PO. W wystąpieniach zwracano się także o to, aby podczas prac w komisjach sejmowych projekt obywatelski był wiodący i na jego podstawie powstała przyszła ustawa o ogrodach.

 

Pikiety we wszystkich miastach rzucały się w oczy, działkowcy byli w czapeczkach związkowych, mieli flagi, chusty, koszulki w barwach PZD, przechodniom rozdawano żółte tulipany, ale również ulotki i obywatelski projekt ustawy o ROD. Pikiety miały transparenty i banery. Na transparentach były hasła, np.

„TAK – dla obywatelskiego projektu o ROD NIE – dla projektu Platformy Obywatelskiej”;

„Dzisiaj to Wy decydujecie o prawie jutro My podczas wyborów”;

„Posłowie brońcie prawa wyborców – działkowców nie obcego kapitału”;

„Premierze dziury w budżecie nie zasypuj ziemią działkowców”;

„Dzisiaj decydujecie wy jutro wybieramy my”.

Do pikietujących przyłączali się przechodnie i wyrażali poparcie dla ich akcji, a przede wszystkim dla ogrodów działkowych. Wszędzie pikiety zyskały poparcie społeczeństwa dla istnienia ogrodów w miastach, doceniając ich przyjazną funkcję dla społeczeństwa.

 

(MP)

Powrót

Copyright © 2023 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio