Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Porady ogrodnicze

Porady ogrodnicze na maj - 30.04.2013

Porady ogrodnicze na maj

OGÓLNE

● Porządki

To ostatni dzwonek na wiosenne porządki. Ten sezon jest szczególnie trudny – z powodu opóźnienia wegetacji prace marcowe i kwietniowe trzeba wykonać najpóźniej na początku maja. Resztki organiczne z ogrodu przeznaczmy na kompost. Można tam też wrzucać rozdrobnione gałęzie i pędy. Na działce nic nie powinno się zmarnować. Pamiętajmy, że kompost to najtańszy i jednocześnie najlepszy nawóz organiczny. Kompostownik powinien znaleźć się na każdej działce, najlepiej w miejscu mniej widocznym i ocienionym. W sprzedaży są estetyczne skrzynie kompostowe i termokompostowniki oraz preparaty przyspieszające kompostowanie. Ciekawe oferty w tym zakresie można znaleźć na www.dzialkowiecsklep.pl

● Co robić na działce? Co miesiąc odpowiedź na to pytanie podaje miesięcznik „działkowiec”. Poza praktycznymi zaleceniami na temat bieżących prac na działce są tam też gotowe projekty np. rabat, kącików wypoczynkowych, warzywników, a także prezentacje polecanych na działki roślin ozdobnych i sadowniczych, zasady ich uprawy, nawożenia i ochrony. Poruszane są też tematy dotyczące modernizacji działki, w tym również altany.

● Stop spalaniu!

Przypominamy o zakazie palenia ognisk na działkach. Spalanie resztek roślinnych i innych materiałów na działce jest niedopuszczalne. W ROD obowiązuje całkowity zakaz wypalania traw i spalania odpadów. Wyjątkiem są pochodzące z działki części roślin porażone przez choroby i szkodniki, które można spalać tylko w dzień, w okresie 1 X–30 IV. Gminy mogą wprowadzać całkowity zakaz spalania na swoim terenie. Naruszenie go jest wykroczeniem i podlega grzywnie. Co robić z dużą ilością resztek roślinnych? Kompostować! Więcej na ten temat na stronie internetowej „działkowca” – www.dzialkowiec.com.pl w zakładce Bądź eko.

● Sadzenie roślin Zanim je jednak kupimy uważnie się im przyjrzyjmy. Nie kupujmy roślin przesuszonych i przemarzniętych oraz połamanych lub chorych. Dotyczy to zwłaszcza roślin z odkrytym korzeniem. Pamiętajmy, że tylko rośliny dobrej jakości szybko ukorzenią się i rozpoczną wzrost. Zakupione rośliny trzeba jak najszybciej posadzić. U roślin szczepionych nie należy zakrywać ziemią miejsca szczepienia. Po posadzeniu rośliny należy bardzo obficie podlać. Rośliny warto też podlać szczepionką mikoryzową, zwłaszcza borówki, różaneczniki, iglaki lub truskawki (szczepionki można kupić na www.dzialkowiecsklep.pl lub zamówić tel. 22 101 34 34). Takie rośliny lepiej przyjmują się, są odporniejsze na niekorzystne warunki, pobierają z gleby więcej składników i wymagają mniej oprysków ochronnych.

● Udane zakupy

Na dobre i tanie zakupy zapraszamy do sklepu internetowego „działkowca” na www.dzialkowiecsklep.pl Spośród ponad 3500 produktów szczególnie polecamy narzędzia i sprzęty potrzebne na działce (np. sekatory, opryskiwacze, wertykulatory, kosiarki, systemy nawadniania), nawozy, nasiona, cebule, preparaty EM (efektywne mikroorganizmy), małą architekturę, książki o tematyce ogrodniczej, produkty prozdrowotne. Codziennie wprowadzane są nowe produkty a wybrane objęte promocją. Nowością w tym sezonie jest sprzedaż roślin – sadowniczych i ozdobnych.

Na trawniku W pierwszych dniach maja wykonujemy zaległą wertykulację (usuwanie filcu), aerację (napowietrzanie) i pierwsze wiosenne nawożenie. Powoli przygotowujemy się do koszenia – konserwujemy lub dokupujemy potrzebny sprzęt. Pierwsze koszenie wykonujemy gdy źdźbła osiągną ok. 7 cm. Sprzęt i materiały do pielęgnacji trawnika a także nasiona do wiosennej dosiewki można zamówić na www.dzialkowiecsklep.pl

● Modernizacja działki

To niełatwy temat, zwłaszcza dla początkujących działkowców. Gdy ma być gruntowna, wymaga szczegółowego rozplanowania przestrzeni, prac i wydatków. Pamiętajmy, jednak że zawsze warto rozpocząć od zwykłego uporządkowania terenu i przycięcia zbyt rozrośniętych roślin. Inspiracją do większych zmian może być „Album projektów zagospodarowania działek w ROD”, który jest dostępny we wszystkich bibliotekach ogrodowych. Zawiera on kilkadziesiąt projektów działek, uwzględniających przepisy Regulaminu ROD, różne potrzeby użytkowników, różne lokalizacje oraz style. A z majowego „działkowca” można dowiedzieć się jak mądrze rozplanować wydatki związane z modernizacją działki, jak konserwować drewniane elementy oraz jak i z czego wykonać taras lub placyk.

● Zasilamy rośliny

Wiosną uzupełniamy składniki pokarmowe w glebie dostarczając roślinom nawozów. Oczywiście najlepszym nawozem jest działkowy kompost, ale co zrobić gdy nie pomyśleliśmy o jego przygotowaniu w zaszłym sezonie? Trzeba sięgnąć po nawozy mineralne. A tych na rynku jest mnóstwo. Dla samego trawnika firmy nawozowe oferują kilkadziesiąt produktów. A co z innymi roślinami? Co warto wybrać dla działkowych upraw – po szczegóły odsyłamy do majowego „działkowca”.

 

ROŚLINY OZDOBNE

● Wybieramy rośliny

Trzeba wykazać się silną wolą aby odwiedzając szkółkę lub centrum ogrodnicze wyjść z niego jedynie z tym po co się przyszło. Jednak warto oprzeć się urokowi roślin i kupować tylko te z wcześniej przygotowanej listy, sprawdzone i polecane na działki. Pamiętajmy, że rośliny rosną – za kilka lat mogą przysporzyć nam kłopotów zagłuszając sąsiednie uprawy, „przechodząc” do sąsiada lub ocieniając „pół” działki. Co zatem wybrać? Prawie z każdego gatunku – nawet wierzb, modrzewi i świerków – można wybrać takie odmiany, które słabo i wolno rosną. Gdzie zatem szukać sprawdzonych informacji? – Odsyłamy do miesięcznika „działkowiec”. W każdym numerze prezentowane są ciekawe gatunki i odmiany ze szczególnym uwzględnieniem wymagań działkowej uprawy. W numerze majowym – pachnące i piękne bzy (lilaki) oraz dekoracyjne rośliny owocowe

● Balkony i tarasy

Nasze domy i mieszkania często dekorujemy kwiatami sezonowymi. Również na działkach znajdują one zastosowanie nie tylko w pojemnikach, ale również w gruncie. Zachwycają nas bogactwem barw, zapachem, wytrzymałością na niekorzystne warunki. Co warto wybrać – stare i sprawdzone odmiany, czy też postawić na efektowne nowości? A może jednoroczne pnącza? Po odpowiedź odsyłamy do majowego wydania „działkowca”.

● Letnie cebulowe

W kwietniu i maju wysadzamy do gruntu rośliny cebulowe kwitnące latem np. acidantery, błonczatki, dalie, eukomisy, krokosmie, mieczyki, pacioreczniki, zafiranty, begonie. Są niezwykle dekoracyjne a w sprzedaży znajduje się duża różnorodność ich odmian (www.dzialkowiecsklep.pl). Warto wprowadzić je w tym sezonie na działkę.

● Po kwitnieniu

Usuwamy przekwitłe kwiatostany wielu roślin. Poprawia to ich wygląd oraz korzystnie działa na wzrost. Zawiązywanie owocostanów zbytnio eksploatuje rośliny, co np. u tulipanów odbija się na jakości cebul potomnych. Dlatego też wskazane jest usuwanie przekwitłych kwiatostanów np. u: różaneczników, azalii, magnolii, tulipanów. Często przycięcie owocostanu przyczynia się do rozkrzewienia rośliny (np. lilaka, migdałka). Więcej na ten temat w majowym wydaniu „działkowca”.

● Odrosty

Systematycznie usuwamy odrosty korzeniowe i dzikie pędy wybijające z podkładki drzew ozdobnych i owocowych. Konkurują one z odmianą szlachetną o składniki pokarmowe i jeśli w porę ich nie usuniemy, mogą zagłuszyć cenną roślinę.

 

W SADZIE

● Najlepsze są z działki

Zachęcamy do rozpoczęcia w tym sezonie uprawy drzew i krzewów owocowych. Mniej wprawnym polecamy na początek truskawki i poziomki oraz kilka krzewów jagodowych, pozostałym wzbogacenie kolekcji o nowe gatunki i odmiany. Poza satysfakcją z uprawy zyskamy świeże i zdrowe, a przede wszystkim naturalnie aromatyczne owoce. Wiosną w sprzedaży jest dość dużo gatunków i odmian roślin sadowniczych. Warto spróbować!

● Leszczynowe drzewko

Uprawa leszczyny w formie drzewka ogranicza rozmiary rośliny, przyspiesza jej owocowanie, a poza tym jest bardziej dekoracyjna niż tradycyjna forma krzaczasta. Jak samemu uformować leszczynowe drzewko? – instrukcja w majowym „działkowcu”.

● Majowe przeszczepianie

Po ruszeniu wegetacji, na początku miesiąca, możemy wykonać szczepienie za korę tzw. kożuchówkę. To najlepszy sposób na przeszczepianie młodych drzew. Więcej na ten temat w majowym „działkowcu”.

● Cięcie po posadzeniu

Jeśli tego jeszcze nie zrobiliśmy, na początku miesiąca przycinamy posadzone jesienią lub wiosną drzewka i krzewy owocowe. Jednoroczne okulanty na wysokości 80 cm, 0,5 cm nad zdrowym pąkiem. U drzewek rozgałęzionych usuwamy wszystkie pędy do wysokości 60 cm oraz tworzące ostre kąty z przewodnikiem lub od niego grubsze. Pędy tworzące pierwsze piętro korony pozostawiamy bez cięcia, pozostałe lekko skracamy (im wyżej, tym mocniej). Krzewy agrestu i porzeczek skracamy na 2–4 oczka. Więcej informacji w książce „Sztuka cięcia drzew i krzewów owocowych” (cena tylko 12,60 zł, do nabycia na www.dzialkowiecsklep.pl lub tel. 22 101 34 34).

●  Cięcie brzoskwini Rozpoczynamy je po kwitnieniu drzew. Roczne pędy skracamy nad 6–8 oczkiem, wycinamy pędy bardzo cienkie, chore, przemarznięte, zbytnio zagęszczające koronę. Duże rany po cięciu smarujemy Funabenem PA. Warto zainwestować w dobre narzędzia –  lepszy sekator dłużej nam posłuży.

● Na truskawkowej grządce

Aby zapobiec brudzeniu się owoców oraz ograniczyć ich gnicie pod kwitnące truskawki rozkładamy ściółkę ze słomy.

 

W WARZYWNIKU

● Hartowanie rozsady

Przed wysadzeniem rozsady warzyw należy ją zahartować czyli przyzwyczaić do mniej korzystnych warunków uprawy. Zabieg rozpoczynamy na 10 dni przed planowanym wysadzeniem roślin. Ograniczamy podlewanie i obniżamy temperaturę (np. wynosząc rośliny na zewnątrz). Więcej na ten temat oraz jak postępować z rozsadą tuż przed sadzeniem można przeczytać w majowym „działkowcu”. Rozsadę roślin ciepłolubnych wysadzamy do gruntu pod koniec  maja.

● Pomoc po przymrozkach

Aby uniknąć uszkodzenia roślin przez przymrozki nasiona roślin ciepłolubnych wysiewamy około 13 maja, aby skiełkowały już po spodziewanych przymrozkach. Rozsadę wysiewamy natomiast po 15 maja. Jednak zdarza się, że nie uda nam się uniknąć szkód przymrozkowych. Jak wtedy pomóc roślinom? Warto m.in. podlać rośliny, osłonić przed słońcem i zastosować odpowiednie nawożenie. Po więcej informacji odsyłamy do majowego „działkowca”.

● Wysiewy

Siejemy do gruntu późne odmiany warzyw korzeniowych, kolejne partie rzodkiewki, rzodkwi, a na rozsadniku sałaty i endywii.

 

OCHRONA ROŚLIN

● Zadbajmy o owady zapylające

Według danych naukowych w Polsce co roku ginie średnio 15% pszczół. Owady zapylające to nie tylko pszczoły miodne, ale także np. trzmiele, pszczolinki, pszczoły bezżądłowe i pszczoły samotnice, a 1/3 produktów spożywanych przez człowieka zależy od zapylenia przez owady. Każdemu kto chce włączyć się w akcję pomocy owadom zapylającym polecamy majowy numer „działkowca” oraz stronę internetową www.dzialkowiec.com.pl

 ● Wiosenny problem - mszyce

Należą do szkodników najwcześniej pojawiających się na roślinach. W ich ograniczaniu dużą rolę odgrywają organizmy pożyteczne, jak np. biedronki, bzygi, ptaki. Jednak czasem ich starania nie są wystarczające i sami musimy rozpocząć walkę z mszycami. A do dyspozycji mamy metody mechaniczne, np. wycinanie pędów i liści z koloniami mszyc, opryski preparatami naturalnymi np. z pokrzywy, a w ostateczności – preparaty chemiczne. Zainteresowanych odsyłamy do kwietniowego i majowego wydania „działkowca”.

● Rdza gruszy

Coraz częściej na działkach mówi się o tej chorobie „cichy zabójca grusz”. A to dlatego, że tam gdzie rosną jałowce nie ma możliwości powstrzymania jej rozwoju. Objawy rdzy widoczne są na liściach jako pomarańczowe plamy, które z czasem powiększają się. Po spodniej ich stronie powstają duże brodawkowate twory, z których uwalniają się zarodniki infekujące jałowce. Czy jest nadzieja dla grusz dotkniętych tą – skądinąd pięknie prezentującą się chorobą? Zainteresowanych odsyłamy do majowego „działkowca”.

● Na cebuli i marchwi

Poskręcane, staśmione liście cebuli, liczne wyrośla na korzeniach marchwi – wszystko to jest objawem występowania w glebie nicieni. Jeśli w poprzednim sezonie obserwowaliśmy takie objawy na grządkach warto przeczytać artykuł w majowym „działkowcu”, z którego można dowiedzieć się jak zapobiegać występowaniu nicieni i jak pozbyć się ich z działki.

Czym pryskać

Zestawienia polecanych środków ochrony roślin opublikowane są na stronie internetowej PZD (www.pzd.pl) oraz w broszurze „ABC ochrony roślin”, która jest na wyposażeniu każdej biblioteki ogrodowej.

 

Powrót

Copyright © 2023 Polski Związek Działkowców All rights reserved.