Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

Komunikat Krajowej Rady PZD dotyczący likwidacji ROD wg projektu PO o ogrodach działkowych w pierwszym okresie od wejścia w życie ustawy - 17.04.2013

Na ostatniej konferencji klubu parlamentarnego PO, która odbyła się 16 kwietnia br., poseł Huskowski deklarował „Nic się dla was działkowców nie zmieni”. Związek, zdając sobie sprawę, że słowa te są nieprawdziwe, zbadał jakie rzeczywiste skutki dla rodzinnych ogrodów działkowych wywoła projekt ustawy PO o ogrodach działkowych w pierwszym okresie od wejścia w życie ustawy.

Z powyższego bilansu wynika, że wejście w życie projektu ustawy proponowanej przez polityków PO, może doprowadzić do likwidacji 22 044 ha gruntów ROD i 505 084 działek rodzinnych. Biorąc pod uwagę, iż w Polsce ogrody działkowe zajmują powierzchnię 43 350 ha, na których znajduje się 965 328 działek rodzinnych, likwidacji może ulec 50 % ogólnej powierzchni ROD i 52 % ogólnej liczby działek rodzinnych w Polsce.

Z tytułu:

  •  roszczeń do terenów ROD (wraz z ogrodami, które znajdują się na gruntach prywatnych i ogrodami objętymi Dekretem Bieruta) zagrożonych jest
    1 541 ha gruntów i 33 073 działek rodzinnych;
  •  braku ROD w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego objętych likwidacją zagrożonych jest aż 12 138 ha gruntów i 276 241 działek rodzinnych;
  •  braku uchwalonych miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego zagrożonych jest 5 763 ha gruntów i 128 000 działek rodzinnych.

Projekt ustawy PO przewiduje również natychmiastową likwidację ogrodu w przypadku wystąpienia klęski żywiołowej. Biorąc pod uwagę skutki choćby ostatniej powodzi, która miała miejsce w 2010 roku, zagrożonych likwidacją z tego tytułu może być 2 602 ha gruntów ROD i 67 770 działek rodzinnych.

Poniżej zamieszczamy tablicę zawierającą bilans likwidacji ROD według projektu PO, która pokazuje, że deklaracje posła Huskowskiego w stylu, „ogrody będą istnieć po wsze czasy”, pozostają bez pokrycia.

 

Bilans_likwidacji_ROD_wg_projektu_ustawy PO (czytaj więcej).

 

Załącznik plikowy do pobrania

Bilans_likwidacji_ROD_wg_projektu_ustawy_PO.pdf

Powrót

Copyright © 2020 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio