Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

Działkowcy i Greenpeace wspólnie pomagają pszczołom - 13.04.2013

Według danych naukowych w Polsce co roku ginie średnio 15% pszczół. Przyczyn takiego stanu jest wiele – od zmian klimatu po choroby i pasożyty pszczół oraz chemizację rolnictwa. Miesiecznik „działkowiec” od wielu lat zwraca uwagę na ten problem informując o zagrożeniach dla owadów zapylających, sposobach ich ochrony i wspomaganiu rozwoju. Pamiętajmy, że owady zapylające to nie tylko pszczoły miodne, ale także np. trzmiele, pszczolinki, pszczołybezżądłowe i pszczoły samotnice, a 1/3 produktów spożywanych przez człowieka zależy od zapylenia przez owady. Co zatem powinniśmy robić? Zacząć od zdobycia lub pogłębienia wiedzy na ten temat. A najlepszą okazją do tego będzie udział we wspólnej akcji Polskiego Związku Działkowców i Greenpeace.

 

W ramach tego projektu m.in. w „działkowcu” już od majowego wydania ukazywać będą się artykuły tematyczne, a 8 maja w warszawskim ROD im. J. Waszyngtona (wejście od al. Waszyngtona) o godz. 11.00 odbędzie się inauguracja akcji „Przychylmy pszczołom nieba”. Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy. O szczegółach tego przedsięwzięcia będziemy informować na stronach internetowych miesięcznika (www.dzialkowiec.com.pl) i PZD (www.pzd.pl), plakatach oraz w „Informatorze działkowca” i „Biuletynie informacyjnym”, a w następnym wydaniu „działkowca” ukaże się relacja z imprezy.

Nasze działki są ostoją bioróżnorodności, której częścią są również owady zapylające. Ich pracowitość, inteligencja i współdziałanie powinny być dla nas przykładem. Pamiętajmy też słowa Alberta Einsteina, który prognozował, że jeśli wyginą pszczoły, człowiekowi zostaną cztery lata istnienia...

 

Powrót

Copyright © 2022 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio