Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

Informacja z narady szkoleniowej Społecznej Służby Instruktorskiej w Kielcach - 11.04.2013

            W zimowej aurze 10 kwietnia 2013 roku w sali konferencyjnej Okręgowego Zarządu Świętokrzyskiego Polskiego Związku Działkowców w Kielcach odbyła się wiosenna narada szkoleniowa dla wszystkich instruktorów Społecznej Służby Instruktorskiej z terenu województwa świętokrzyskiego.

            Na wstępie Pan Jan Stańczyk – Dyrektor biura OZ zapoznał zebranych z aktualną sytuacją działkowców, ogrodów i Związku. Obywatelski projekt ustawy o ROD skonfrontował m.in. ze złożonym do Laski Marszałkowskiej poselskim projektem ustawy
o ogrodach działkowych Platformy Obywatelskiej.   

            Instruktorzy SSI wyrażali swoje poparcie dla obywatelskiego projektu nowej ustawy o ogrodach działkowych i nie kryli swojego oburzenia i zaniepokojenia z faktu możliwego wejścia w życie zapisów proponowanych przez posłów PO skupionych wokół Posła Stanisława Huskowskiego.    

            Obok spraw związanych z dalszym funkcjonowaniem ogrodów działkowych w Polsce Pani Anna Grudzień omówiła także zadania Społecznej Służby Instruktorskiej w zakresie praktycznej realizacji programu "Unowocześnianie Infrastruktury ROD – ROD XXI wieku".

            Przy tej okazji podjęto dyskusję nad konkretnymi problemami i trudnościami w codziennej pracy instruktorów na terenie ogrodów działkowych.

            O praktycznym zastosowaniu Kalendarza biodynamicznego  w domu i na działce ciekawie i barwnie opowiadała Pani Wanda Pożoga – okręgowy społeczny instruktor fachowy z ROD im.S.Staszica w Kielcach-Dobromyślu.

            Trudny temat dotyczący nawożenia roślin na działce, ze szczególnym uwzględnieniem nawożenia traw i iglaków omówili przedstawiciele Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej z siedzibą w Kielcach.

            Z uwagi na fakt, że wśród działkowców nie brakuje także i miłośników pszczół o ich roli dla środowiska i człowieka, o zagrożeniach oraz ochronie opowiadał Pan Stanisław Kwiecień ze Świętokrzyskiego Związku Pszczelarzy w Kielcach.

            Społeczy Instruktor Fachowy szczebla krajowego Pan Edward Galus skupił całą uwagę swoich słuchaczy na nowych odmianach warzyw, roślin przyprawowych i zielarskich oraz nowościach roślin ozdobnych.

            Wszyscy instruktorzy SSI uczestniczyli równiez w praktycznym pokazie cięcia drzew i krzewów owocowych, ozdobnych oraz pnączy. Szczegółowych  instrukcji wraz z szerokim omówieniem całej problematyki związej z właściwym formowaniem koron drzew owocowych i nadawaniem odpowiedniego kształtu krzewom ozdobnym udzielał Pan Mateusz Surowiec -  z  Zespołu ds. ogrodnictwa sandomierskiego oddziału Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach.

            Instruktorzy mieli również okazję do zakupu różnorakiego materiału szkółkarskiego, cebul i roślin ozdobnych  na zorganizowanym przez Rejonowe Przedsiębiorstwo Zieleni w Kielcach stoisku oraz uzupełnić swoje zbiory biblioteczne w książki z Wydawnictwa "działkowiec".

            Społeczna Służba Instruktorska podjęła także 3 stanowiska:

-         w sprawie poparcia dla obywatelskiego projektu ustawy o ROD

-         w sprawie negatywnej oceny projektu ustawy o ogrodach działkowych PO

-         w sprawie zachowania struktur ogólnokrajowych dla środowiska polskich działkowców  

 

                                                                                                                                             A.G.

Powrót

Copyright © 2020 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio