Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

Relacja z narady prezesów ROD okręgu gorzowskiego - 19.03.2013

18 marca 2013 r. w siedzibie Okręgowego Zarządu PZD w Gorzowie Wlkp. z udziałem TVP 3 odbyło się zebranie Okręgowego Zarządu PZD oraz narada prezesów Rodzinnych Ogrodów Działkowych, której celem było zapoznanie zebranych z projektami ustaw o ogrodach działkowych autorstwa Solidarnej Polski oraz Sojuszu Lewicy Demokratycznej, ale przede wszystkim omówienie Obywatelskiego Projektu Ustawy o Rodzinnych Ogrodach Działkowych.  W naradzie udział wzięli prezesi z 62 ROD oraz zaproszeni goście w osobach:

  • Marian Pasiński – skarbnik KR PZD,
  • Witold Pahl – poseł PO,
  • Jan Kaczanowski – wiceprzewodniczący Rady Miasta Gorzów Wlkp.
  • Sebastian Pieńkowski – przewodniczący zarządu PiS w Gorzowie – radny Rady Miasta

Naradę otworzył i prowadził Prezes OZ PZD Piotr Wilms.  Zgodnie z przyjętym programem narady zostały szczegółowo omówione projekty złożone do Sejmu RP. Ponadto przedstawił komentarze i opinie  prawników dotyczące w/w projektów.

Skarbnik KR PZD Marian Pasiński przedstawił chronologicznie całą sytuację Związku po uchyleniu 24 art. przez Trybunał Konstytucyjny. Przypomniał jak toczono boje o to, żeby powstał projekt nowej ustawy o ogrodnictwie działkowym. Zaznaczył, iż należy szukać i zabiegać o poparcie posłów, senatorów oraz władz samorządowych. Przedstawił prawdopodobną datę pierwszego czytania projektów ustaw  w Sejmie RP – tzn. 4-5 kwietnia lub 17-18 kwietnia 2013 r.

Szef gorzowskiego PiS oraz radny Miasta Gorzowa Wlkp. Sebastian Pieńkowski przedstawił stanowisko PiS w sprawie projektu ustawy o ROD. Pogratulował dobrze napisanej ustawy i zapewniał o pełnym jej poparciu.

Waldemar Liśkiewicz – Prezes ROD „Osiedle Leśne” w Kostrzynie nad Odrą – na pytanie jak PiS zamierza bronić „naszej” ustawy, usłyszał, że odpowiedzą jest zawarte stanowisko Prawa i Sprawiedliwości. Na tą okoliczność wyraził aprobatę za taka postawę w stosunku do projektu ustawy.

Tadeusz Śmigiel – były prezes OZ PZD przedstawił pogląd, iż projekt PO bez poparcia pozostałych partii przepadnie w głosowaniu sejmowym i zaznaczył, iż działki, ogrody oraz Związek istnieją i muszą istnieć, niezależnie od manipulacji partyjnych.

Alfred Wójtowicz – prezes ROD „Walczaka” w Gorzowie Wlkp. zaprezentował idee, iż można liczyć na poszczególnych członków partii, ale nie na same partie. Potwierdził, ze działki uprawiają ludzie niezamożni, których nie stać na dacze i podmiejskie posiadłości, dlatego nie wolno dopuścić do zaprzepaszczenia nowego obywatelskiego projektu ustawy o rod. Ponadto w nawiązaniu do poprzedniego spotkania zarzucił posłowi Witoldowi Pahl, iż ten obiecał informować działkowców o działaniach dotyczących nowej ustawy. Wyraził żal, iż w przygotowaniu do ustawy przygotowanej przez PO nie konsultowano się z działkowcami.

Wiceprzewodniczący Rady Miasta Jan Kaczanowski zaapelował do prezesów o trwanie w jedności. Podkreślił, że jako przedstawiciel lewicy zawsze popierał Związek oraz ogrody. Obecnie wspiera obywatelski projekt ustawy o ROD i zaznaczył, że nie tylko on, ale całe SLD popiera walkę o ogrody i istnienie PZD.

Witold Pahl – poseł PO biorący bezpośredni udział w przygotowaniu ustawy o ogrodnictwie działkowym przedstawił swoje spostrzeżenia co do projektu autorstwa PO. Ustosunkował się do stawianych mu zarzutów. Zapowiedział, iż zaproponuje powołanie specjalnej komisji ponadpartyjnej w sprawie ogrodów, w której PZD będzie miał swoich przedstawicieli. Nie udzielił natomiast odpowiedzi jakie jest stanowisko PO do obywatelskiego projektu ustawy o ROD.

Wiceprezes OZ PZD Zbigniew Krzywak poruszył temat jak się mają tezy do projektu z samym projektem PO.

Romuald Sikorski – ROD „Wiśniowy” w Międzyrzeczu poruszył dwie kwestie. Podwyższenie opłat dla działkowców oraz zamiary ewentualnej likwidacji ogrodu bez podania konkretnej przyczyna przez właściciela terenu. Prócz tego wręczył artykuł z gazety lokalnej (swojego autorstwa), w którym bardzo stanowczo sprzeciwił się założeniom do ustawy Platformy Obywatelskiej.

Marcin Rzepa – prezes ROD „Wiśniowy” w Międzyrzeczu poprosił o projekt ustawy wraz z poprawkami jakie zgłosił do niego  poseł.

Poseł Witold Pahl poinformował, że w ciągu 3 dni postara się dostarczyć go droga mailową, ale nie potrafił przekonać zebranych do swojego patrzenia na ogrody działkowe i Związek, a udzielane odpowiedzi na pytania nie były precyzyjne.

Wszystkie osoby biorące udział w dyskusji bardzo krytycznie wypowiadały się o projekcie ustawy PO, podkreśliły, że ten projekt to koniec ogrodnictwa działkowego w Polsce. Swój żal dyskutanci wyrażali w bardzo ostrych słowach takich jak: bubel prawny, gniot, kompromitacja itp.

Okręgowy Zarząd PZD oraz prezesi przyjęli stanowiska w sprawie poparcia obywatelskiego  projektu ustawy o rod, dezaprobaty projektu ustawy autorstwa Solidarnej Polski i założeń do projektu Platformy Obywatelskiej.

Na zakończenie Pan Marian Pasiński zaapelował do zebranych, aby zgodnie z uchwałą Krajowej Rady PZD na walnych zebraniach poinformować działkowców o projektach ustaw, zaprezentować skargę PZD do Trybunału w Strasburgu oraz zawierać stanowiska poparcia pod obywatelskim projektem ustawy o rod. W sprawie projektów Solidarnej Polski i Platformy Obywatelskie, wyrazić swoje niezadowolenie. Ciągle należy prowadzić rozmowy z posłami i senatorami RP oraz samorządem lokalnym w kierunku szukania zwolenników poparcia obywatelskiego projektu ustawy o rod. Podkreślił również, że dzisiaj jak nigdy dotąd potrzebna jest związkowa solidarność, aktywność wszystkich struktur oraz działkowców, bo cel jest jeden – obrona praw działkowców, dalsze istnienie ogrodów działkowych i Polskiego Związku Działkowców.

Prezes OZ PZD Piotr Wilms podziękował wszystkim za liczne przybycie, za merytoryczną dyskusję, za złożone podpisy, a  z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych życzył wszystkim zdrowia, wszelkie pomyślności i wytrwałości w walce.

 

Protokółował:

Kazimierz Dudziński – sekretarz OZ PZD

 

Powrót

Copyright © 2023 Polski Związek Działkowców All rights reserved.