Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

I Mazowiecka Konferencja „Ogrody – przestrzeń nieskażona” - 07.03.2013

21 marca 2013 roku w Warszawie odbędzie się I Mazowiecka Konferencja z cyklu „Pamiętajmy o ogrodach” pod tytułem „ Ogrody – przestrzeń nieskażona”. Honorowy patronat nad konferencją objął prezes PZD Eugeniusz Kondracki, zaś patronem medialnym został miesięcznik „działkowiec”.

Dla fauny i flory ogrody działkowe są ważnym schronieniem i przestrzenią do rozwoju bioróżnorodności. Ekologia i powrót do naturalnych sposobów upraw, to tematy coraz bardziej popularne w świecie opanowanym przez niezdrową i genetycznie zmodyfikowaną żywność. Konferencja ma przybliżyć właścicielom, zarządcom i miłośnikom ogrodów oraz terenów zielonych, temat stosowania naturalnych środków i technologii zamiast szkodliwej chemii w uprawach i pielęgnacji zieleni. Alternatywne dla biobójczej chemii metody dają szansę na zdrowe, dorodne i pięknie wybarwione kwiaty oraz smaczne, o dużej wartości odżywczej owoce i warzywa. Biologizacja, która jest przedmiotem konferencji, służy eliminacji gnicia i pleśni, a w konsekwencji eliminuje źródła emisji odorów i rozwoju insektów, które uprzykrzają korzystanie z dobrodziejstw natury. Ponadto sprzyja zwiększaniu powierzchni i trwałości witalnej ziemi i tzw. „żywych nawierzchni”, które coraz częściej stosowane są w celu uatrakcyjnienia terenu. Dzięki tym „zielonym wstawkom” (brukotrawniki, betonowe kratki z trawą, trawniki z tłuczniem, itp.) miejsca o zwartej zabudowie, w której dominuje beton i asfalt, stają się bardziej przyjazne i estetyczne. Także Komisja Europejska wprowadziła strategię, która ma chronić przyrodę. Również przed Polską stanęło nowe zadanie, które mamy realizować w latach 2014-2010. Chodzi o powstrzymanie degradacji środowiska, w tym degradacji gleb.

Organizatorem Konferencji jest Stowarzyszenie EkosystEM – Dziedzictwo Natury. Na konferencji zostanie zaprezentowanych wiele ciekawych, nie tylko dla działkowców, tematów m.in.: „Biologizacja szansą na bioróżnorodność i zdrowe życie”; „Innowacyjne bionawozy azotowe i mikroelementowe”; „Pożyteczne mikroorganizmy w kompostowaniu oraz rewitalizacji stawów i oczek wodnych” i inne.

Zapraszamy do udziału!

Powrót

Copyright © 2022 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio