Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

Razem przeciwko niszczeniu inicjatywy obywatelskiej - 28.02.2013

Pełnomocnicy Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej spotkali się z Panem Rafałem Górskim z INSPRO Instytutu Spraw Obywatelskich, prowadzącym kampanię „Obywatele decydują”. Celem tej potrzebnej kampanii jest ułatwienie Polakom składania obywatelskich projektów ustaw i zapewnienie, żeby takie projekty były rzetelnie rozpatrywane przez polityków. Okazuje się bowiem, że do dziś 4 580 000 Polaków podpisało się pod obywatelskimi projektami ustaw, które następnie trafiły do sejmowego „kosza” lub sejmowej „zamrażarki”. Wskazuje to jednoznacznie na negatywny stosunek głównych środowisk politycznych do projektów obywatelskich i stanowi równocześnie asumpt do łączenia sił rozmaitych organizacji obywatelskich w celu uzyskania większego udziału w życiu publicznym naszego państwa.

 Z tego względu podczas spotkania strony wyraziły zainteresowanie nawiązaniem współpracy pomiędzy kampanią „Obywatele decydują” i inicjatywą „Ocalmy Ogrody”. Nie ulega wątpliwości, że obydwie akcje mają wiele wspólnego i przyczyniają się do pogłębiania postaw obywatelskich. Dlatego też podczas spotkania wymieniono się dotychczasowymi doświadczeniami i omówiono możliwe formy współpracy. Tylko bowiem poprzez wspólne działania samych obywateli można zmienić dotychczasowy stosunek klasy politycznej do wszelkich oddolnych inicjatyw, które – niestety – są postrzegane przez rządzących jako zagrożenie dla ich pozycji i władzy. Warunkiem rozwoju społeczeństwa prawdziwie obywatelskiego jest partnerskie traktowanie przez polityków zorganizowanych inicjatyw społecznych, a nie – ich duszenie w zarodku.

 Dlatego też Komitet Inicjatywy Ustawodawczej liczy na owocną współpracę z organizatorami kampanii „Obywatele decydują”. Mamy nadzieję, że wspólnie przełamiemy złą praktykę traktowania projektów obywatelskich, a projekt ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych będzie pierwszym z wielu, które staną się obowiązującym prawem.

 

Nie pozwólmy, żeby kolejne 924 000 podpisów obywateli trafiło do kosza!

 

 Zachęcamy do wspierania kampanii „Obywatele decydują” – www.obywateledecyduja.pl

Powrót

Copyright © 2022 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio