Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Porady ogrodnicze

Porady ogrodnicze na marzec - 27.02.2013


OGÓLNE

● Porządki

Gdy tylko pogoda na to pozwoli rozpoczynamy wiosenne porządki. Usuwamy zimowe okrycia, zaschnięte liście i resztki roślin, ścięte lub połamane pędy, wygrabiamy trawnik, przycinamy zeszłoroczne pędy bylin, spulchniamy glebę i usuwamy chwasty trwałe.

● Co zrobić z gałęziami?

Absolutnie nie palić! Pozostałe po cięciu drzew i krzewów gałęzie doskonale nadają się do ściółkowania lub na kompost pod warunkiem, że wcześniej zostaną rozdrobnione. Większe rozdrabniarki gałęzi bywają na wyposażeniu ogrodów albo są przez zarząd wypożyczane na kilka dni od firm zewnętrznych (informacja w zarządzie ogrodu). Mniejsze warto kupić na działkę jeśli co roku „przerabiamy” znaczne ilości gałęzi. Dobry sprzęt elektryczny zakupimy już od 350 zł. Więcej na temat zalet „ściółki za darmo” można przeczytać w marcowym „działkowcu”.

● Na trawniku

Przeprowadzamy wertykulację trawnika – pionowe nacinanie darni na głębokość od kilku do kilkunastu milimetrów. Celem zabiegu jest usunięcie filcu, pobudzenie traw do wzrostu, walka z mchem i chwastami. Zabieg powinno przeprowadzać się już od drugiego roku po założeniu trawnika. Do dyspozycji mamy wertykulatory ręczne, elektryczne lub spalinowe. Zainteresowanym polecamy artykuł na ten temat w marcowym „działkowcu” oraz zakupy na www.dzialkowiecsklep.pl 

● Modernizacja działki

Mimo nawału pilnych prac porządkowych i uprawowych warto poświecić chwilę na odnowienie wizerunku własnego „skrawka nieba”. Modernizacja to niełatwy temat, zwłaszcza dla początkujących działkowców. Gdy ma być gruntowna, wymaga szczegółowego rozplanowania przestrzeni, prac i wydatków. Pamiętajmy, jednak że zawsze warto rozpocząć od zwykłego uporządkowania terenu i przycięcia zbyt rozrośniętych drzew lub krzewów. Inspiracją do większych zmian może być „Album projektów zagospodarowania działek w ROD”, który jest dostępny we wszystkich bibliotekach ogrodowych. Zawiera on kilkadziesiąt projektów działek, uwzględniających przepisy Regulaminu ROD, różne potrzeby użytkowników, różne lokalizacje oraz style.

Polecamy też książkę „Vademecum działkowca”, która poza wiedzą dotyczącą uprawy i pielęgnacji wszystkich grup roślin, prezentuje m. in. gotowe projekty warzywników, rabat i kwater sadowniczych. Książkę można zamówić tel. 22 101 34 34 lub przez www.dzialkowiecsklep.pl – to dobry prezent na rozpoczęcie nowego sezonu.

● Udane zakupy

Wszystkich miłośników zdrowych upraw i wypoczynku na świeżym powietrzu zapraszamy do odwiedzenia sklepu internetowego „działkowca” na www.dzialkowiecsklep.pl Są tam zarówno narzędzia i sprzęty potrzebne na działce (np. sekatory, opryskiwacze, kompostowniki, wertykulatory, kosiarki, systemy nawadniania), jak i nawozy, nasiona, cebule, szczepionki mikoryzowe, przyspieszacze kompostowania, mała architektura, książki o tematyce ogrodniczej, produkty prozdrowotne i ekokosmetyki. Codziennie wprowadzane są nowe produkty a wybrane objęte promocją. Od wiosny rusza też sprzedaż roślin – sadowniczych i ozdobnych.  

● Stop spalaniu!

Przypominamy, że spalanie resztek roślinnych i innych materiałów na działce jest niedopuszczalne. To wbrew prawu i zbrodnia wobec środowiska. Trujemy siebie i innych. W ROD obowiązuje całkowity zakaz wypalania traw i spalania odpadów. Wyjątkiem są pochodzące z działki części roślin porażone przez choroby i szkodniki, które można spalać tylko w dzień, w okresie 1 X–30 IV. Gminy mogą wprowadzać całkowity zakaz spalania na swoim terenie. Naruszenie go jest wykroczeniem i podlega grzywnie. Co robić z dużą ilością resztek roślinnych? Kompostować! Więcej na ten temat na stronie internetowej „działkowca” – www.dzialkowiec.com.pl w zakładce Bądź eko.

● Dobre bo własne!

Czy warto na działce uprawiać warzywa i owoce, gdy świeże można kupić praktycznie przez cały rok? WARTO! Własne warzywa i owoce to przede wszystkim zdrowa żywność – świeża, o wysokiej zawartości cennych składników odżywczych, nieskażona, o doskonałym smaku i aromacie. Zatem nie tylko cena ma znaczenie – stawką jest nasze zdrowie, satysfakcja i dobre samopoczucie. Więcej o wyższości działkowych plonów nad „sklepowymi” w lutowym i marcowym wydaniu „działkowca”.

● Nawozowy zawrót głowy

Pierwsze wiosenne zabiegi na działce łączymy z uzupełnianiem składników pokarmowych. Nawozy do trawnika, do borówek, róż, truskawek, cisów... jak nie zgubić się w gąszczu oferty sklepów ogrodniczych? Okazuje się, że spośród licznych „nowości”, tylko nieliczne są naprawdę nowymi recepturami. Większość nawozów opiera się na sprawdzonych proporcjach składników, a zmianie ulegają jedynie nazwy i opakowania. Jakie nawozy najlepiej zastosować wiosną? Co wybrać – wieloskładnikowe, wolnodziałające, a może specjalistyczne? Warto zapoznać się z rozważaniami na ten temat w marcowym „działkowcu”.

● Instalujemy nawadnianie

Montaż najlepiej wykonać wczesną wiosną. Wszelkie prace należy wykonać bardzo starannie gdyż późniejsze naprawy usterek wiążą się z rozkopywaniem gleby. Zgodnie z przygotowanym wcześniej planem wyznaczmy na działce wszystkie najważniejsze punkty instalacji: zraszacze, studzienkę rozdzielczą, rozgałęzienia węży, przebieg linii kroplujących. To nie jest trudne – ale jak to zrobić? – zainteresowanym polecamy „działkowca” 2 i 3/2013.

● Uprawa w rytmie faz Księżyca

„Kalendarz Biodynamiczny 2013” to sprawdzone źródło informacji na temat zasad produkcji zdrowej żywności na działce. Książka kosztuje tylko 7,90 zł i można ją zamówić tel. 22 101 34 34.

 

ROŚLINY OZDOBNE

● Wiosenne sadzenie

Wiosna to dobry czas na sadzenie roślin z odkrytym korzeniem, zwłaszcza gatunków późno rozpoczynających wegetację lub trudno ukorzeniających się (graby, modrzewie) oraz tych wrażliwszych na mróz np. pienne róże, wiśnie japońskie. Kupując rośliny zwracajmy uwagę czy ich pędy lub korzenie nie są przemarznięte, uszkodzone, wysuszone. Im wcześniej posadzimy rośliny wiosną, tym lepiej. Sadzenie można rozpocząć tuż po rozmarznięciu gleby. Więcej na ten temat w marcowym „działkowcu”.

● Kolejne wysiewy

Wysiewamy na rozsadę nasiona roślin jednorocznych, jak: szarłaty, aksamitki, wyżliny, kocanki, astry chińskie, niecierpki, lewkonie, floksy.

● Rozmnażamy fuksje

Fuksje (ułanki) można rozmnażać z sadzonek zielnych pobranych od stycznia do wiosny z okazów, które przeszły okres spoczynku. Rośliny lubią lekko kwaśne, żyzne i stale wilgotne podłoże. Szczególnie dekoracyjne są starsze okazy prowadzone w formie piennej. Więcej na temat tych oryginalnych roślin w marcowym „działkowcu”.

● Ważne przy cięciu drzew 

Jeśli drzewo ozdobne zbyt się rozrosło na działce można ograniczyć jego koronę poprzez cięcie. Dowolne kształtowanie korony można przeprowadzić tylko do wielu 10 lat, później możemy jedynie ciąć drzewo dla zachowania jego wcześniej uzyskanego kształtu. Jak ciąć większe drzewa (iglaste i liściaste) w późniejszym okresie aby nie złamać prawa i nie zaszkodzić roślinie? – odsyłamy do lektury artykułu „Drzewa pod kontrolą” w marcowym „działkowcu”.

● Dzielenie pacioreczników

Ze względu na powolny wzrost na początku uprawy warto je teraz rozsadzić do doniczek. Przechowywane kłącza dzielimy na 2–4 części, sadzimy do doniczek (najwyżej 3 l) i przenosimy do widnego i ciepłego pomieszczenia.   

● Gwiazdy dwóch sezonów

Pod koniec miesiąca, przy sprzyjającej pogodzie, możemy wysadzać do ogrodu lub pojemników pierwsze kwiaty – bratki. W sprzedaży znajduje się olbrzymia ich różnorodność. Poza roślinami cebulowymi to pierwsze kwiaty, które mogą ozdabiać działkę wczesną wiosną. Warto się nimi zainteresować i razem z innymi roślinami dwuletnimi (m.in. naparstnicą, dziewanną, lakiem, malwą, dzwonkiem) wprowadzić w tym sezonie na działkę. Jak różnorodna i atrakcyjna to grupa roślin można przekonać się czytając marcowe wydanie „działkowca”.

 

W SADZIE

● Przed szczepieniem

Na początku miesiąca można jeszcze ścinać pędy roczne na zrazy do szczepienia. Pędy przechowujemy do czasu zabiegu np. w lodówce lub chłodnej piwnicy, zabezpieczone przed wysychaniem.

Prześwietlamy krzewy

Zwyczajowo cięcie krzewów owocowych wykonuje się wiosną. Wycinamy pędy najstarsze, słabe, uszkodzone, pokładające się na ziemi, zbytnio zagęszczające krzew. Zasady cięcia poszczególnych gatunków różnią się dlatego aby nie zaprzepaścić zbiorów warto przed cięciem zapoznać się z nimi. Zainteresowanym tematem polecamy artykuł w marcowym „działkowcu”. Więcej informacji można także znaleźć w książce „Sztuka cięcia drzew i krzewów owocowych” – cena tylko 12,60 zł, do nabycia na www.dzialkowiecsklep.pl lub tel. 22 101 34 34.

● Cięcie po posadzeniu

W drugiej połowie miesiąca, w czasie ciepłej i suchej pogody, przycinamy drzewka i krzewy posadzone jesienią. Jednoroczne okulanty – na wysokości 80 cm, w odległości 0,5 cm nad zdrowym pąkiem. U drzewek rozgałęzionych usuwamy wszystkie pędy do wysokości 60 cm, pędy tworzące ostre kąty z przewodnikiem lub grubsze od przewodnika. Pędy tworzące pierwsze piętro korony pozostawiamy bez cięcia, pozostałe lekko skracamy (im wyżej, tym mocniej). Krzewy agrestu i porzeczek skracamy na 2–4 oczka.

● Truskawkowe grządki

Usuwamy zimowe okrycia, wygrabiamy uschnięte liście i resztki ściółki, spulchniamy glebę, usuwamy chwasty, wysiewamy nawozy.

● Sadownicze błędy

Niewiedza i rutyna to główne powody popełniania błędów. Również w działkowym sadzie. W marcowym „działkowcu” opisane są najczęstsze błędy, których powinniśmy wystrzegać się aby nie zaprzepaścić plonów. Artykuł warto przeczytać bo największe błędy popełniamy właśnie wiosną...

● Sadzenie

W końcu marca można sadzić już drzewa i krzewy przechowywane przez zimę w piwnicy lub dołowniku. Po posadzeniu rośliny należy podlać i przyciąć, a wokół drzewek uformować misę do podlewania. Pamiętajmy o konieczności palikowania drzewek szczepionych na podkładkach karłowych!

 

W WARZYWNIKU

● Własna rozsada

W marcu wysiewamy na rozsadę nasiona brokułu, pomidora, papryki, selera, sałaty, pora. Aby uzyskać wartościową rozsadę musimy zapewnić roślinom odpowiednie warunki termiczne i świetlne, np. w szklarni lub tunelu. W przypadku niektórych warzyw lepiej kupić gotową rozsadę niż próbować wyprodukować ją samemu. Co warto wysiać, gdzie, kiedy i jak o to zadbać? – szczegóły w marcowym „działkowcu”.

● Pomidory

Królują prawie w każdym warzywniku. Kto uprawia pomidory – ma już swoje sprawdzone odmiany. Zawsze jednak warto poznać pomidorowe nowinki – zwłaszcza, że rynek nasienny oferuje działkowcom nowe odmiany żółto owocowe, odmiany o bardzo dużych owocach, mało podatne na zarazę, smaczne odmiany pod osłony czy nowości z serii malinowych. Co pojawiło się nowego w tym sezonie? – odpowiedź w marcowym „działkowcu”.

● Nowość – uprawa bobu z rozsady

Dzięki takiej uprawie uzyskamy przyspieszenie zbioru strąków o 2 tygodnie. Nasiona wysiewamy do wielodoniczek z substratem torfowym. Okres produkcji trwa ok. 20 dni. Rozsadę wysadzamy do gruntu na początku kwietnia, a do nieogrzewanego tunelu – w połowie marca. Zainteresowanych sterowaną uprawą bobu odsyłamy do marcowego „działkowca”.

● Pod osłonami

W drugiej połowie marca w szklarni i tunelu sadzimy zahartowaną wcześniej rozsadę wczesnych odmian kalafiora, brokułu, kalarepy i kapusty. Między rzędami można wysiać rzodkiewkę, koper, marchew – z przeznaczeniem na zbiór pęczkowy. Sadzimy też sałatę, dymkę, szalotkę.

● Ekozaprawy

Aby zapobiec obumieraniu roślin we wczesnych fazach wzrostu warto wysiewać zaprawione nasiona. Jeśli nie kupiliśmy takich  „gotowych” nasion możemy je przygotować samemu stosując niechemiczne metody. Do zaprawiania można użyć biopreparatów – środków zawierających pożyteczne mikroorganizmy, środków biologicznych – zawierających pasożyty grzybów chorobotwórczych, roztworu nadmanganianu potasu lub wody o odpowiedniej temperaturze. Pomocne mogą być także wyciągi z np. czosnku lub rumianku. Zainteresowanych tematem odsyłamy do marcowego „działkowca”.

● Do gruntu

Pod koniec miesiąca w nagrzaną już glebę można wysiewać warzywa odporne na niskie temperatury: groch, bób, rzodkiewkę, szpinak, marchew, pietruszkę, koper oraz posadzić czosnek i dymkę.

 

OCHRONA ROŚLIN

● Zadbajmy o brzoskwinię

Gdy drzewa nie mają jeszcze liści opryskujemy je bardzo dokładnie środkami Carpene lub Syllit aby zapobiec występowaniu kędzierzawości liści brzoskwini. Jeśli będziemy zwlekać (do rozpoczęcia wegetacji), zabiegi będą nieskuteczne.

● Na śliwach

W fazie nabrzmiewania i pękania pąków opryskujemy śliwy przeciw torbieli śliw, stosując np. Syllit. Pierwsze objawy choroby widoczne są już na zawiązkach po 3–4 tygodniach od kwitnienia (gniją, opadają lub pozostają na drzewach jako zielone mumie).

● Profilaktyka

Przeglądamy korony drzew i usuwamy zmumifikowane owoce oraz pędy z objawami zrakowaceń. Ograniczymy w ten sposób źródła rozprzestrzeniania się zarodników chorób grzybowych. Porażone owoce trzeba usunąć z działki lub głęboko zakopać.

Czym pryskać

Zestawienia polecanych środków ochrony roślin opublikowane są na stronie internetowej PZD (www.pzd.pl) oraz w broszurze „ABC ochrony roślin”, która jest na wyposażeniu każdej biblioteki ogrodowej.

Powrót

Copyright © 2023 Polski Związek Działkowców All rights reserved.