Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

Spotkanie działkowców z posłem Markiem Wojtkowskim i senatorem Andrzejem Personem z PO - 20.02.2013

W dniu 18 lutego 2013 roku w biurze senatorskim Andrzeja Persona we Włocławku, odbyło się spotkanie z przedstawicielami Okręgowego Zarządu Toruńsko-Włocławskiego PZD. W spotkaniu uczestniczył także Poseł Marek Wojtkowski. Obydwaj Panowie to Parlamentarzyści Klubu Platformy Obywatelskiej.

  Stronę działkowców reprezentowali: Prezes OZ PZD-p.Ryszard Chodynicki, członek OZ PZD-p.Leszek Konefał i Przewodniczący Okręgowej Komisji Rewizyjnej-p.Janusz Pączkowski.


   Głównym tematem spotkania była sytuacja wokół Polskiego Związku Działkowców a szczególnie dotyczyła spraw związanych z pracami zespołu poselskiego pod kierownictwem posła Stanisława Huskowskiego nad propozycjami zapisów projektu ustawy o ogrodnictwie działkowym, który będzie rozwiązaniem Platformy Obywatelskiej w debacie sejmowej. Przedstawiono także zasadnicze założenia obywatelskiego projektu ustawy o ROD, który w dniu 5 lutego został złożony w Sejmie RP. W wyniku zaistniałej sytuacji jaka wytworzyła się po przedstawieniu kilku zapisów "pomysłu" komisji posła Huskowskiego, które spowodowały falę protestów wśród działkowców - przedstawiciele Okręgowego Zarządu PZD zapytali WPROST gospodarzy spotkania -  jak taką sytuację należy traktować ? Czy znają Panowie te proponowane przez komisję zapisy ustawy ? Co w tej materii mówi się w Klubie Parlamentarnym ?  

   Senator Andrzej Person, który zabrał głos jako pierwszy jednoznacznie stwierdził, że nie zna opracowań wspomnianej komisji, ponieważ dyskusji na posiedzeniu Klubu PO na ten temat nie było. Powiedział, że dobrze się stało, że te problemy, które przedstawiacie dzisiaj, ujrzały światło dzienne. Będę mógł zainterweniować w tej sprawie, bo uważam, że radykalnych zmian w działalności działkowców nie należy wprowadzać, tym bardziej, że Trybunał Konstytucyjny wyraźnie zaznaczył co należy zmienić.Jestem po stronie działkowców, ponieważ wiem ile należy włożyć pracy aby taki organizm funkcjonował a jeśli jeszcze dobrze służy społeczeństwu-to w ogóle należy ludziom nie przeszkadzać. W tym momencie wręczone zostały obywatelskie projekty ustawy wraz z uzasadnieniami i przedstawiono zasadnicze założenia z prośbą o przedstawienie ich całemu Klubowi Parlamentarnemu do wykorzystania. Pan Senator stwierdził również, że jest przekonany o tym iż projekt obywatelski musi być rozpatrywany w KP gdyż poparło go prawie milion obywateli a to też jest wyznacznikiem odpowiedzialności ustanawiających prawo przed społeczeństwem. Pan Poseł interesował się bieżącymi sprawami funkcjonowania ogrodów w okręgu a także współpracą z samorządami, Wojewodą i Marszałkiem Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Poinformowano parlamentarzystów, że działkowcy radzą sobie sami, bez dotacji z zewnątrz, chociaż kolejne sytuacje kryzysowe związane z corocznymi powodziami były wspierane przez lokalne samorządy finansowo i materialnie. Spotkanie zakończyło się ustaleniami, że w zależności od przebiegu prac nad ustawą o ROD, czy potrzeby konsultacji w niejasnych sprawach, będą organizowane kolejne spotkania mające na celu na bieżąco wyjaśnianie spraw spornych.          

 Biuro OZ Toruńsko-Włocławskiego PZD

Na zdj. Senator Andrzej Person (źródło: http://www.andrzejperson.eu)


Powrót

Copyright © 2022 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio