Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

Czytajcie „działkowca” - 19.02.2013

W sprzedaży jest już marcowy numer miesięcznika „działkowiec” – niezbędna lektura dla wszystkich miłośników działek. Znaleźć w nim można wiele atrakcyjnych i ważnych tematów przygotowanych z myślą o zróżnicowanych potrzebach Czytelników. A oto niektóre z nich:

Rośliny dwuletnie jak m.in. bratki, malwy, naparstnice, goździki brodate, niezapominajki, stokrotki czy dzwonki ogrodowe, mają wiele zalet: są łatwe w uprawie, wyróżniają się ogromnym bogactwem barw i form, a w odróżnieniu od roślin jednorocznych, wiele z nich można wykorzystywać już od wczesnej wiosny!

Fuksje czyli ułanki przeżywają obecnie swój renesans. Ich oryginalne kwiaty przypominają kształtem tańczące baletnice i urzekają kolorami. Mogą być jedno dwu- lub trójbarwne, często dobrane bardzo kontrastowo. Poza tym fuksje można prowadzić w atrakcyjnej formie małych drzewek! Prezentujemy ich najciekawsze gatunki i odmiany!

● Już w marcu, wśród łat topniejącego śniegu pojawiają się różnobarwne krokusy – zwiastuny wiosny. Ich kwitnące grupy wyglądają pięknie nie tylko na trawnikach, ale także na rabatach wśród niskich bylin oraz w ogrodach skalnych. Nadają się też dobrze do obsadzania pojemników na balkonach i tarasach. Warto poznać tajniki uprawy tych niezwykłych roślin!

● Jakie są zasady dotyczące silnego cięcia drzew ozdobnych? O ile jednorazowo można zmniejszyć objętość korony? Jak należy przeprowadzać ten zabieg aby nie osłabić zbytnio drzewa i nie zachwiać proporcji między nadziemną i podziemną częścią rośliny? Jakie są przepisy prawne dotyczące tego tematu?

●  Ogrody japońskie fascynują i urzekają swoją prostą formą, elementami dekoracyjnymi i roślinnością. Na stworzenie takiego zakątka na własnej działce nie musimy przeznaczać dużej powierzchni. Można go wykorzystać do stworzenia pięknego widoku z okna lub niepowtarzalnego miejsca wypoczynku.

Żarnowce i szczodrzeńce cenione są przede wszystkim za wyjątkowo obfite kwitnienie. Kochają słońce i lekką, piaszczystą glebę. Duże zróżnicowanie wielkości i pokrojów sprawia, że znajdą zastosowanie na każdej działce!

● W kolejnym artykule z serii „Slow” opisujemy jak ogrody działkowe wpisują się w tę ideę. Ich przestrzeń sprzyja m.in. spowolnieniu tempa życia, dając odpoczynek i sprawiając, że doceniane są wartości ważne dla każdego człowieka!

● Temat GMO, czyli genetycznie modyfikowanych organizmów budzi w społeczeństwie wiele emocji. Chcąc możliwie obiektywnie przybliżyć choć w części tę zawiłą problematykę, prezentujemy artykuły z dwóch różnych stron: przychylnie i negatywnie odnoszących się do GMO.

● Wiosna to dobry czas na sadzenie drzew i krzewów z tzw. gołym korzeniem. Jak ocenić stan nabywanych roślin? Jak je przechowywać i sadzić?

● W kolejnym artykule z cyklu "Dziesięć błędów ogrodnika" podpowiadamy jakich pomyłek należy unikać przy uprawie roślin sadowniczych.

 

● Na pytanie dlaczego warto uprawiać drzewa i krzewy owocowe, odpowiedź nie jest trudna. Przedstawiamy liczne argumenty przemawiające za działkową uprawą owoców, związane m.in. z bogactwem wyboru gatunków i odmian, wartością odżywczą i zdrowotną jak również... własną satysfakcją.

● W marcu, przed rozpoczęciem wegetacji należy prześwietlić krzewy owocowe. Dlaczego wymagają regularnego cięcia? Podajemy zasady cięcia owocujących krzewów agrestu, borówki, porzeczki, maliny, jeżyny, aronii i jagody kamczackiej.

Gałęzie pozostałe po cięciu drzew i krzewów można pożytecznie przetworzyć i stosować jako ściółkę. Jakie urządzenia można wykorzystywać do tego celu? Jakie są między nimi różnice?

Recykling się opłaca! – od pierwszego lipca 2013 r. wchodzi w życie nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, dotycząca nowych zasad wywozu śmieci. Co te zmiany mogą oznaczać dla działkowców?

Pomidory to bezsprzecznie najbardziej popularne warzywa o wybornym smaku i cennych walorach odżywczych. Jakie nowe odmiany polecane są do uprawy na działkach?

Wertykulacja jest ważnym a niedocenianym zabiegiem pielęgnacyjnym na trawnikach. Na czym polega ten zabieg? Kiedy i z pomocą jakich narządzi należy go wykonać?

● Co roku w sprzedaży pojawia się kilkadziesiąt nowych nawozów. Czym kierować się przy ich zakupie? Kiedy warto zaopatrzyć się w nawozy specjalistyczne a kiedy wystarczą sprawdzone, uniwersalne mieszanki?

 

Te i wiele innych, atrakcyjnych tematów tylko w marcowym „działkowcu”!

My dobrze wiemy jak odmienić Twoją działkę!

Powrót

Copyright © 2022 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio