Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

Poseł Bartosz Kownacki potwierdza, że PiS wspierać będzie działkowców - 07.02.2013

Kolejnym bydgoskim parlamentarzystą, z którym spotkali się przedstawiciele działkowców okręgu bydgoskiego, był poseł Bartosz Kownacki z PiS. Spotkanie odbyło się w dniu 4 lutego 2013r., tj. w przededniu złożenia w Sejmie przez członków Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej - projektu Ustawy o r.o.d. wraz z ponad 920 tysiącami podpisów wspierających ten obywatelski projekt ustawy.

 

Działkowcy do spotkania z posłem Bartoszem Kownackim przywiązywali szczególne nadzieje, w związku z opublikowaniem przez Klub Parlamentarny PiS informacji o przyjęciu założeń do projektu ustawy o ogrodach działkowych, którego przygotowanie  w imieniu Prawa i Sprawiedliwości powierzono zespołowi pod kierownictwem tego młodego bydgoskiego posła.

 

Poseł Bartosz Kownacki przekazał, że czuje odpowiedzialność jaka na nim ciąży w obliczu oczekiwań bardzo licznej grupy polskich działkowców. Dostrzega potrzebę poszanowania ogromnej liczby podpisów złożonych  pod projektem obywatelskim ustawy. Poinformował, że podejmując się zadania przygotowania propozycji rozwiązań ustawowych dla ogrodów działkowych nie można pominąć postanowień zawartych w wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zaskarżonej ustawy o r.o.d. z 2005 roku. Jednak podstawowym warunkiem w tej sprawie musi być zachowanie ogrodów działkowych i zabezpieczenie interesu działkowców.

 

Podczas dyskusji, w której poseł dużą wagę przywiązywał do sprawy terenów zajmowanych przez ogrody działkowe i problemu dotyczącego praw własności gruntów oraz między innymi do kwestii związanych z odszkodowaniami dla działkowców w przypadkach potrzeby likwidacji ogrodów, uczestnicy spotkania mieli sposobność przekonania się o jego znajomości tematyki ogrodowej, w tym również wiedzy na temat obywatelskiego projektu ustawy o r.o.d.. Poseł Bartosz Kownacki przekazał niektóre swoje własne spostrzeżenia, które chciałby poddać dyskusji przy tworzeniu projektu ustawy. Zwrócił uwagę między innymi na potrzebę wpisania obowiązku zachowania terenów ogrodowych jako terenów zielonych miast, jak też na fakt, że projekt obywatelski nie uwzględnia możliwości przejmowania na własność  ogrodów przez jego użytkowników.

 

Wartym odnotowania jest zadeklarowanie przez posła zamiaru podjęcia współpracy z Polskim Związkiem Działkowców w temacie wypracowania wspólnego kompromisu  w procesie tworzenia przyszłych rozwiązań dla działkowców, głównie dla zabezpieczenia ich interesu. Widzi też potrzebę budowania w Sejmie ponadpartyjnej koalicji na rzecz ogrodów działkowych. Stwierdził, że to czy Prawo i Sprawiedliwość złoży w Sejmie własny projekt ustawy, czy przystąpi do współpracy w twórcami obywatelskiego projektu ustawy o ogrodach działkowych, na dzień dzisiejszy jest sprawą otwartą.

 

Oprac. Zbigniew Kania

Zdj. bkownacki.pl

 

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.