Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

Liderzy SLD: Będziemy głosowali za projektem obywatelskim - 06.02.2013


Po złożeniu w Sejmie ponad 920 tysięcy podpisów pod obywatelskim projetem ustawy o ROD jedenastoosobowa reprezentacja działkowców spotkała się wicemarszałkiem Sejmu Jerzym Wenderlichem, przewodniczącym SLD Leszkiem Millerem oraz posłanką Anną Bańkowską.

         Przedstawiciele Sojuszu po raz kolejny pozytywnie odnieśli się do zapisów projektu obywatelskiego. Podkreślili, że w ich ocenie jest on dobry, zabezpiecza prawa działkowców i powinien zostać przyjęty przez Sejm.

         Podczas spotkania omówiono także losy projektów obywatelskich, które dotychczas składane były w Sejmie. Zgodnie uznano, że zbyt często są one bagatelizowane, czego najlepszym potwierdzeniem jest wrzucanie ich do sejmowej niszczarki już po pierwszym czytaniu. Szef Sojuszu Leszek Miller zapowiedział jednak, że jego partia podejmie wszystkie możliwe działania, by taki  czarny scenariusz nie zrealizował się w odniesieniu do projektu obywatelskiego działkowców. „Działkowcy mogą być pewni, że będziemy głosowali za tym projektem” – powiedział Leszek Miller.

         Projekt obywatelski broni się sam

W ocenie wicemarszałka Jerzego Wenderlicha imponująca liczba podpisów złożonych pod projektem obywatelskim, sprawia, że  już w tym momencie broni się on sam. W jego ocenie liczba ta nie powinna zostać zlekceważona przez parlamentarzystów. „Wykonaliście ogromną pracę. Wasz trud nie może pójść na marne. Działkowcy na to nie zasługują. Wierzę, że obronimy ogrody działkowe. Wierzę w pozytywny finał waszej sprawy – mówił wicemarszałek Sejmu.

 

O podobnych nadziejach działkowców mówił taką ze prezes PZD Eugeniusz Kondracki. „Gdyby działkowcy nie wierzyli, że projekt obywatelski może stać się prawem, to nie udzieliliby mu aż tak dużego poparcia. Gdyby cała akcja nie przypadała na okres zimy, podpisów byłoby przynajmniej dwa razy więcej” –mówił Prezes.  Zapowiedział równocześnie, że działkowcy nie zamierzają spoczywać na laurach i podejmą jeszcze wiele działań, by projekt obywatelski stał się prawem.  

SLD chce bronić działkowców

 Prezes Eugeniusz Kondracki przypomniał także, że działkowcy odbywają obecnie liczne spotkania, podczas których przedstawiane są projekty partii politycznych. Działkowcy niezwykle krytycznie odnoszą się do propozycji posłów PO, pracujących pod kierunkiem posła Stanisława Huskowskiego.  Zakłada on bowiem znaczne ograniczenie praw działkowców i radykalne pogorszenie warunków funkcjonowania ogrodów. W dalszej perspektywie oznacza likwidację ogrodów działkowych. Działkowcy nie potrafią zrozumieć, dlaczego posłowie PO proponują rozwiązania, tak bardzo krzywdzące czteromilionową społeczność.

Odnosząc się do przedstawionych informacji przedstawiciele Sojuszu zapewnili, że zrobią wszystko,  by projekt obywatelski mógł wejść w życie. Na zakończenie obie strony zadeklarowały chęć kontynuowania dotychczasowej, dobrej i owocnej współpracy, która ma na celu ochronę dotychczasowych praw działkowców.

Podczas spotkania działkowców reprezentowali: Eugeniusz Kondracki -  Prezes Polskiego Związku Działkowców, Bartłomiej Piech - Pełnomocnik Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej Projektu Ustawy o Rodzinnych Ogrodach Działkowych,Wincenty Kulik-Wiceprezes Krajowej Rady PZD, Prezes Okręgowego Zarządu Sudeckiego, Izabela Ożegalska -        sekretarz Krajowej Rady PZD, Pres Okręgowego Zarządu Łódzkiego ,Marian Pasiński - skarbnik Krajowej Rady PZD, Prezes Okręgowego Zarządu w Zielonej Górze, Zdzisław Śliwa -          członek Prezydium KR, Prezes Okręgowego Zarządu w Poznaniu, Barbara Kokot  - prezes Okręgowego Zarządu PZD w Bydgoszczy, Marian Praczyk-  prezes Okręgowego Zarządu PZD w Pile, Ryszard Chodynicki - prezes Okręgowego Zarządu Toruńsko-         Włocławskiego PZD ,Bolesław Mikołajczyk - prezes Okręgowego Zarządu PZD w Elblągu,  Jan Jaworek -członek KR i  Okręgowego Zarządu Śląskiego PZD .

(mz)

 

 

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.