Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

Marszałek Sejmu: „Działkowcy mają szansę na sukces” - 06.02.2013

Od wczoraj (5 lutego) ponad 920 tysięcy podpisów złożonych pod obywatelskim projektem ustawy o ROD jest już w Sejmie. Bezpośrednio po ich przekazaniu Marszałek Sejmu Ewa Kopacz spotkała się z przedstawicielami działkowców: Prezesem PZD Eugeniuszem Kondrackim, Pełnomocnikiem Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej Projektu Ustawy o Rodzinnych Ogrodach Działkowych mec. Bartłomiejem Piechem i jego zastępca mec. Tomaszem Terleckim oraz prezes OZ w Łodzi Izabelą Ożegalska i prezesem OZ we Wrocławiu Januszem Moszkowskim.

Działkowcy mają duże szanse na sukces

W pierwszych swoich słowach Marszałek Sejmu Ewa Kopacz odniosła się pozytywnie do projektu obywatelskiego. „Jestem usatysfakcjonowana tym, co przeczytałam w uzasadnieniu. Mianowicie, to że projekt uwzględnia wyrok Trybunału Konstytucyjnego. Tego nikt nie może zakwestionować” - powiedziała Marszałek. Dodając, że w jej ocenie  działkowcy mają szansę, by odnieść sukces w Sejmie.

Odnosząc się do tych słów prezes PZD Eugeniusz Kondracki zaznaczył, że takie jest też oczekiwanie działkowców, a także tych, którzy działek nie użytkują, a popierają projekt obywatelski. „Zrobimy wszystko, by nasza ustawa zyskała poparcie jak największej liczby posłów. Wiemy, że nie będzie łatwo, ale wierzę, w pozytywny finał naszej sprawy – mówił prezes. 

 

Projekt ponadpartyjny

 Pełnomocnik Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej mec. Bartłomiej Piech, który wraz z mec. Tomaszem Terleckim kierował zespołem prawników opracowujących projekt (w oparciu o tezy zgłoszone przez działkowców) podkreślił, że nadrzędnym celem towarzyszącym jego powstawaniu, było stworzenie inicjatywy zabezpieczającej w pełni prawa działkowców. „Dlatego chcemy, by projekt obywatelski był inicjatywą ponadpartyjną, która łączy, a nie dzieli. Na różnego rodzaju narady, spotkania zapraszamy przedstawicieli wszystkich opcji politycznych. Nie ma ugrupowania, które byśmy pomijali. Najważniejsze w tym wszystkim jest dobro działkowców, a nie polityka– mówił mec. Bartłomiej Piech.

Działki sensem życia wielu osób

Marszałek Sejmu stwierdziła, że doskonale rozumie przywiązanie działkowców do ogrodów działkowych. „Osobiście znam panią, która ma działkę. Gdy jeszcze żył jej mąż, oboje czekali tylko na weekend, bo wiedzieli, że będą mogli wtedy na nią pojechać. Po pewnym czasie jej mąż jednak zmarł.  Wiedziałam, że jest to duże przeżycie dla tej kobiety. Gdy spotkałam ją po kilku miesiącach,  na jej twarzy znowu pojawił się uśmiech. Powiedziała mi wtedy, że tę pozytywną energię czerpie właśnie z działki, gdyż przebywanie na niej dodaje jej sił – mówiła Marszałek Sejmu. Dodając, że zdaje sobie sprawę, że ogrody działkowe mogą być sensem życia wielu osób.

Prezes PZD Eugeniusz Kondracki potwierdził, że tak właśnie jest. Przypomniał równocześnie, że dużą część działkowców stanowią emeryci i renciści, którzy mimo swojego wieku pozostają wyjątkowo sprawni i aktywni.  Wielu z nich podkreśla, że stan ten zawdzięcza właśnie ogrodom działkowym – zielonym płucom naszych miast.

Prezes OZ we Wrocławiu Janusz Moszkowski dodał, że wśród działkowców jest wiele osób ubogich i niezamożnych, które  nie wyobrażają sobie, że mogłyby jeszcze utracić działki. Jeżeli by tak się stało, odbiłoby się to na nich bardzo boleśnie.  Dlatego działkowcy byli tak zdeterminowani w składaniu podpisów.

Działkowcy liczą na wsparcie Marszałek Sejmu

Prezes PZD Eugeniusz Kondracki przypomniał także, że na przestrzeni ostatnich miesięcy działkowcy wystosowali tysiące listów do Marszałek Sejmu, w których zwrócili się z prośbą o wsparcie. „Działkowcy darzą Panią Marszałek ogromnmy zaufaniem i szacunkiem. Wierzą, że jako dyplomowany lekarz, a przede wszystkim marszałek sejmu zechce się pani pochylić nad ich losem – mówił prezes. Wyraził też nadzieję, że pod przywództwem Marszalek uda się obronić ogrody działkowe.

Podobną wolę wyraziła także marszałek  Ewa Kopacz, która podkreśliła, że trzyma kciuki za działkowców. Jej marzeniem jest bowiem ustanawianie prawa, którego chcą ludzie, a nie któremu się sprzeciwiają. Projekt obywatelski zyskał poparcie ponad 900 tysięcy osób i jest to najlepszym potwierdzeniem ich woli.

 Na zakończenie Marszałek Sejmu zaprosiła przedstawicieli Komitetu na ponowne spotkanie, w dniu, kiedy odbędzie się pierwsze czytanie projektu obywatelskiego w Sejmie. Wyraziła też chęć spotkania z działkowcami na terenie ogrodów działkowych.

Spotkanie przebiegało w przyjaznej, pełnej zrozumienia atmosferze. Obie strony zadeklarowali chęć współpracy, dzięki której prawa działkowców zostaną zabezpieczone.

(mz)

 

Powrót

Copyright © 2022 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio