Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Porady ogrodnicze

Porady ogrodnicze na luty - 30.01.2013

Porady ogrodnicze na luty

OGÓLNE

● Udane zakupy

Wszystkich działkowców – miłośników zdrowych upraw i wypoczynku na świeżym powietrzu – u progu nowego sezonu zapraszamy do odwiedzenia sklepu internetowego „działkowca” na www.dzialkowiecsklep.pl Są tam zarówno narzędzia i sprzęty potrzebne na działce (np. kosiarki, wertykulatory, sekatory, dmuchawy), jak i nawozy, opryskiwacze, nasiona, cebule roślin ozdobnych, szczepionki mikoryzowe, produkty prozdrowotne i ekokosmetyki. Warte uwagi są też książki o tematyce ogrodniczej. Codziennie wprowadzane są nowe produkty a wybrane objęte promocją. Od wiosny planowana jest też sprzedaż roślin. Zapraszamy!

● Dobre do własne!

Czy warto na działce uprawiać warzywa i owoce, gdy świeże można kupić praktycznie przez cały rok? WARTO! Korzyści z własnych upraw jest wiele. Własne warzywa i owoce to przede wszystkim zdrowa żywność – świeża, o wysokiej zawartości cennych składników odżywczych, nieskażona, o doskonałym smaku i aromacie. Zatem nie tylko cena ma znaczenie – stawką jest nasze zdrowie, satysfakcja i dobre samopoczucie. Więcej o wyższości działkowych plonów nad „sklepowymi” w lutowym wydaniu „działkowca”.

● Pochwal się swoją działką

Ilu działkowców, tyle pomysłów na piękną działkę.
A z każdej można czerpać niezliczone inspiracje... Zapraszamy do zaprezentowania swojej działki na stronie internetowej miesięcznika „działkowiec” (www.dzialkowiec.com.pl) w zakładce „W ogrodzie”. Wasza działka warta jest pokazania!

● W czasie odwilży

Zimą zdarzają się okresy odwilży. Im dłużej utrzymuje się ocieplenie, tym gorzej dla okrytych roślin. Pod okrywą temperatura rośnie, pobudzając rośliny do wzrostu. Nadejście ponownych mrozów grozi ich przemarznięciem (nawet gatunków odpornych na mróz). Warto więc w czasie odwilży czasowo odkrywać rośliny.

● Na trawniku

 Nie należy udeptywać śniegu na trawnikach. Najlepiej nie chodzić po tych samych śladach i nie wydeptywać ścieżek. Ubity śnieg tworzy lodową skorupę, pod którą brak jest powietrza. Dodatkowo wiosną warstwa taka dłużej topnieje. Wszystko to może skutkować obumieraniem trawy pod taką pokrywą.

● Sól i lód

Śnieg ze ścieżek posypywanych solą nie powinien znaleźć się na rabatach i trawniku. Sól niekorzystnie wpływa na wzrost i rozwój roślin. Na działce najlepiej nie stosować soli. Można zastąpić ją gruboziarnistym piaskiem lub bezpiecznymi dla roślin preparatami odladzającymi (dostępne na www.dzialkowiecsklep.pl).

● Problemy z pH gleby

Tradycją jest już jesienne wapnowanie gleby. Niestety często zabieg wykonywany jest bez wcześniejszej analizy gleby. Co zrobić gdy okaże się, że „przesadziliśmy” z wapnowaniem i gleba jest zbyt zasadowa (ma za wysokie pH)? Sposobów jest kilka – zależnie od różnicy pomiędzy wyjściowym, a oczekiwanym odczynem gleby. Przy małych różnicach wystarczy użycie kwaśnego torfu, trocin lub kory sosnowej. Przy dużych – niezbędne są nawozy zakwaszające lub siarka. Więcej na ten temat można przeczytać w lutowym wydaniu „działkowca”.

● Modernizacja

To niełatwy temat, zwłaszcza dla początkujących działkowców. Inspiracją do zmian może być „Album projektów zagospodarowania działek w ROD”. Jest on dostępny we wszystkich bibliotekach ogrodowych. Zawiera kilkadziesiąt projektów działek, uwzględniających przepisy Regulaminu ROD, różne potrzeby użytkowników, różne lokalizacje oraz style.

Warta polecenia jest też książka „Vademecum działkowca”, która poza wiedzą dotyczącą uprawy i pielęgnacji wszystkich grup roślin uprawnych, prezentuje także m. in. gotowe projekty warzywników, rabat i kwater sadowniczych. Książkę można zamówić tel. 22 101 34 34 lub przez www.dzialkowiecsklep.pl

● Z działkowej praktyki – czyli Wasze pomysły na...

Zapraszamy do nowej rubryki w „działkowcu”. Prezentowane są tam Wasze sprawdzone recepty na dorodne plony, pozbycie się szkodników czy przepisy kulinarne na smakowite potrawy z warzyw i owoców. Podzielcie się swym bogatym doświadczeniem. Najciekawsze „recepty” będą publikowane w „działkowcu”. Mile widziane są zdjęcia. Zgłoszenia prosimy przesyłać na adres: redakcja@dzialkowiec.com.pl lub Redakcja „działkowca” ul. Bobrowiecka 1 00-728 Warszawa. Zapraszamy!

● Bomba witaminowa

Kiełki warzywne można tanio wyprodukować samemu. Są one źródłem substancji odżywczych, w tym związków prozdrowotnych. Mogą być składnikiem prawie każdej potrawy. Warto je jeść, zwłaszcza na przedwiośniu bo są tanim i zdrowym uzupełnieniem diety. Godne przypomnienia są również surówki – skarbnica witamin, związków bioaktywnych i przeciwutleniaczy. Zainteresowanym tematem polecamy lutowe wydanie „działkowca”.

● Planujemy nawadnianie

Ubiegłoroczna susza sprawiła, że wielu działkowców zamarzyło o założeniu automatycznego nawadniania. Jak zaplanować taką instalację? Od czego zacząć i ile nas to będzie kosztowało? Na łamach „działkowca, już od lutowego wydania, prezentowane są gotowe rozwiązania.

 

ROŚLINY OZDOBNE

● Śniegołomy

Czasem jeden opad śniegu może spowodować duże straty wśród drzew i krzewów, zwłaszcza zimozielonych. Mokry, ciężki śnieg wyłamuje gałęzie i konary, czasem przewraca całe drzewa. Dlatego – jeśli to możliwe – już w czasie opadów śniegu warto go strząsać z zagrożonych roślin. Formy kolumnowe iglaków można wcześniej zabezpieczyć związując je delikatnie sznurkiem przez co unikniemy odchylania gałęzi pod wpływem ciężaru śniegu.

● Podlewanie zimozielonych

W czasie odwilży trzeba je obficie podlać. Częstą przyczyną ich złego przezimowania jest susza fizjologiczna, a nie mróz.

● Gwiazdy przedwiośnia

Pod koniec miesiąca, przy sprzyjającej pogodzie, możemy podziwiać pierwsze kwiaty – zwiastuny wiosny. Są to przebiśniegi, ciemierniki, śnieżyce, śnieżniki, wawrzynki, leszczyny i inne. Pośród „martwego” jeszcze krajobrazu cieszą oczy, wróżąc szybkie nadejście upragnionej wiosny. Jak różnorodna i atrakcyjna to grupa roślin można przekonać się czytając lutowe wydanie „działkowca”.

● Lubimy iglaki

Co roku dosadzamy nowe rośliny. Na wielu działkach prym wiodą iglaki. Pośród tej bogatej grupy nie wszystkie gatunki i odmiany nadają się do uprawy na działce. Głównie z powodu siły wzrostu i osiąganych rozmiarów. Zanim więc sprowadzimy na działkę nowego lokatora warto poświęcić nieco czasu na zdobycie o nim informacji. Planując nowe nasadzenia warto zwrócić uwagę na słabo rosnące odmiany modrzewi i cisów, zaprezentowane w „działkowcu” 2/2013. Dlaczego warto je posadzić? – Ponieważ są mrozoodporne, wiele z nich ma oryginalne kształty koron, bardzo dobrze znoszą cięcie i doskonale nadają się do uprawy na działce. W sprzedaży jest wiele atrakcyjnych odmian – np. Diana – modrzew o fantazyjnie powyginanych pędach; Summergold – cis o słonecznie żółtych igłach. Na które odmiany warto zwrócić szczególną uwagę? – Zapraszamy do lektury „działkowca”.

● Pierwsze wysiewy

Wysiewamy nasiona petunii, begonii stale kwitnących, celozji do zamykanych skrzynek wysiewnych. Po 3–4 tygodniach siewki pikujemy do małych doniczek i dalej uprawiamy w ciepłym i widnym pomieszczeniu.

 

W SADZIE

● Zimowe zabezpieczenia

Sprawdzamy i ewentualnie poprawiamy zimowe zabezpieczenia przed zającami i mrozem. Uszkodzenia należy niezwłocznie zasmarować, a rośliny dodatkowo zabezpieczyć.

Bielenie do poprawki

W razie konieczności ponawiamy bielenie pni i nasad konarów drzew owocowych mlekiem wapiennym (wapno z dodatkiem farby emulsyjnej). Bielenie zabezpiecza rośliny przed ranami zgorzelinowymi, do których często dochodzi w lutym). Gotowe wapno do bielenia można zamówić na www.dzialkowiecsklep.pl lub telefonicznie: 22 101 34 34.

● Prześwietlamy drzewa owocowe

Pod koniec miesiąca można prześwietlać (rozluźniać) korony w pełni wyrośniętych i owocujących jabłoni, grusz i śliw. Wiśnie i czereśnie korzystniej jest ciąć po zbiorze owoców. Generalnie wycinamy gałęzie krzyżujące się ze sobą, położone zbyt blisko, rosnące do środka korony. Należy pamiętać, że sposób cięcia zależy od gatunku rośliny i formy korony. Ciekawym rozwiązaniem jest cięcie odnawiające, po którym w koronie drzewa nie ma gałęzi starszych niż 3-letnie. Dzięki temu nawet kilkudziesięcioletnie drzewa nie osiągają dużych rozmiarów przy jednoczesnej dużej produktywności. Zainteresowanym tematem polecamy artykuł w lutowym „działkowcu”. Więcej informacji – w książce „Sztuka cięcia drzew i krzewów owocowych” – do nabycia na www.dzialkowiecsklep.pl lub tel. 22 101 34 34.

  • · W tym roku posadźmy borówkę

Już teraz warto pomyśleć o wzbogaceniu działkowego sadu o krzewy borówki wysokiej. Można z nich zebrać nawet kilkadziesiąt kilogramów owoców. Wszyscy lubimy je zjadać prosto z krzaka, a przecież doskonale nadają się też do przetwarzania i mrożenia. Pośród kilkudziesięciu odmian będących w sprzedaży nie wszystkie warto polecać do nasadzeń na działce, np. ze względu na niedostateczną mrozoodporność lub drobnienie owoców. Co warto wybrać – zapraszamy do lektury lutowego wydania „działkowca”.

 

W WARZYWNIKU

● Przygotowania do sezonu

Dla uprawiających warzywa to ostateczny czas na przygotowanie do sezonu. Trzeba ustalić co, gdzie i na jakiej powierzchni będziemy uprawiać. Należy przy tym pamiętać o płodozmianie – bezwzględnym warunku udanych plonów. Przeglądamy nasiona, potrzebne nawozy i podłoża. Szacujemy ile będziemy potrzebować nasion i rozsad. Dla przypomnienia lub usystematyzowania wiedzy polecamy artykuł „Przygotowania do sezonu” w lutowym „działkowcu”.

● Własna rozsada

W połowie miesiąca w skrzynki wysiewne siejemy sałatę, pory, cebulę, później – do doniczek – kapustę głowiastą i kalarepę. Sałata wymaga pikowania w fazie rozwiniętych liścieni.

 

OCHRONA ROŚLIN

● Zadbajmy o brzoskwinię

Jeżeli temperatura w ciągu dnia przekroczy +6°C dokładnie opryskujemy drzewa brzoskwini przeciw kędzierzawości liści stosując Syllit lub Carpene.

● Profilaktyka

Przeglądamy korony drzew i usuwamy zmumifikowane owoce oraz pędy z objawami zrakowaceń. Ograniczymy w ten sposób źródła rozprzestrzeniania się wiosną zarodników chorób grzybowych. Porażone owoce trzeba usunąć z działki lub głęboko zakopać.

Warto wiedzieć

Przypominamy, że zestawienia polecanych środków ochrony roślin opublikowane są na stronie internetowej PZD (www.pzd.pl) oraz w broszurze „ABC ochrony roślin”, która jest na wyposażeniu każdej biblioteki ogrodowej.

(MM)

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.