Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

Delegacja działkowców podczas uroczystości 98. rocznicy powrotu Torunia do macierzy po zaborach - 23.01.2013

Władze miasta Torunia i mieszkańcy w piątek /18.01.2013 r./ obchodzili 98. rocznicę powrotu miasta do macierzy po okresie zaborów. 
W uroczystościach tych brała udział delegacja Polskiego Związku Działkowców, Okręgu Toruńsko – Włocławskiego w składzie:

Poczet Sztandarowy:

- Dowódca Pocztu – p. Ryszard Borowicki,

- Sztandarowy – p. Janusz Piątek,

- Asysta – p. Zenon Wójcik

oraz delegacja składająca wieniec w imieniu działkowców m. Torunia pp. Teresa Podlas – Kozłowska i Teresa Kozłowska.

            Uroczystości rozpoczęły się po pomnikiem Generała Józefa Hallera, gdzie uczczono pamięć osób zasłużonych w walce o niepodległość i budowę nowego ładu w wolnej Polsce. Po złożeniu wieńców i wiązanek kwiatów pod pomnikiem Gen. Hallera uczestnicy uroczystości przeszli ulicami starówki na Rynek Staromiejski. Przed maszerującymi pocztami, władzami państwowymi i samorządowymi oraz mieszkańcami miasta paradowali na koniach członkowie grupy rekonstrukcyjnej w historycznych mundurach. Przed Ratuszem staromiejskim odbyła się inscenizacja nawiązująca do czasu szkolenia i formowania Armii Polskiej we Francji i walk w Szampanii w wykonaniu Jeździeckiego Klubu Sportowego im. Pomorskiej Brygady Kawalerii. Pokazano m.in. sztukę władania białą bronią i grupową jazdę konną.

            Dla podkreślenia historycznych wydarzeń z dnia 18 stycznia 1920 roku przypominamy, że wówczas Toruń opuściły wojska niemieckie, a po kilku godzinach do miast wkroczyły oddziały polskie dowodzone przez płk. Stanisława Skrzyńskiego . Oddziały, które wówczas wkroczyły do Torunia to Dywizja Pomorska, część II Dywizji Strzelców, pododdziały Ułanów Krechowieckich i Konna Kapela Ułanów Gnieźnieńskich. Łącznie w Toruniu znalazło się 24 tysiące polskich żołnierzy. Po symbolicznym przejęciu władzy nad miastem na ratuszowych wieżach wywieszono polskie flagi narodowe a zgromadzeniu na rynku mieszkańcy odśpiewali hymn.

            Dzisiaj my, jako spadkobiercy tradycji naszych przodków mamy satysfakcję jako Polski Związek Działkowców, że uczestniczymy w uroczystościach, które podkreślają polską tożsamość, a przy okazji wychowują młode pokolenie rodaków z naszym udziałem.  

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.