Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

150 działkowców uczestniczyło w Walnym Zebraniu w Nowym Tomyślu - 21.01.2013

12 stycznia o godzinie 15.00 w sali klubu osiedlowego Spółdzielni Mieszkaniowej odbyło się Walne Zebranie Informacyjne Rodzinnych Ogrodów Działkowych powiatu nowotomyskiego. W zebraniu uczestniczyli przedstawiciele ROD z Nowego Tomyśla, Opalenicy, Lwówka i Zbąszynia, ponad 150 działkowców. W gronie zaproszonych gości znaleźli się m. in.: burmistrz Henryk Helwing, przewodniczący Rady Powiatu Nowotomyskiego, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej w Nowym Tomyślu Zbigniew Markowski. Okręgowy Zarząd PZD w Poznaniu reprezentował Jerzy Kucznerowicz, wiceprezes OZ PZD. Walnemu Zebraniu przewodniczył, członek Krajowej Rady PZD, przewodniczący Kolegium Prezesów Powiatu Nowotomyskiego Józef Kasprzak.

Głównym celem i tematem zwołanego nadzwyczajnie walnego zebrania informacyjnego było przekazanie aktualnych informacji dotyczących zmian, jakie zaistniały po zaskarżeniu przez I Prezesa Sądu Najwyższego Ustawy o Rodzinnych Ogrodach Działkowych, a także skierowanie wniosku w tej sprawie do Trybunału Konstytucyjnego. Wyrok Trybunał Konstytucyjny w dniu 11 lipca 2012 r. w sprawie ustawy z dnia 8 lipca 2005 r. o rodzinnych ogrodach działkowych stwierdza niezgodność z Konstytucją 24 artykułów tejże
ustawy. W dniu 21 stycznia 2014 roku mija termin, jaki Trybunał Konstytucyjny dał Sejmowi RP na uchwalenie nowej ustawy o Ogrodach Działkowych.

Omówiony został projekt ustawy przygotowany przez Klub Parlamentarny Solidarnej Polski, oraz założenia do projektu ustawy o R.O.D. zespołu posła Stanisława Huskowskiego z PO. Jednak te projekty i założenia w dużej mierze są bardzo niekorzystne dla działkowców i związku. Przedstawiony i omówiony zastał Obywatelski projekt ustawy przygotowany przez Komitet Inicjatywy Ustawodawczej. Projekt ten stworzony został na podstawie wytycznych Trybunału Konstytucyjnego zawartych w wyroku. Konsultowany był
również z działkowcami. Dlatego też w całym kraju zbierane są podpisy wspierające ten obywatelski projekt. O wsparcie tego projektu apelowali do zgromadzonych na sali działkowców, przedstawiciele władz PZD.
Swą aprobatę i chęć poparcia projektu wyrazili również przewodniczący Rady Powiatu Nowotomyskiego Zbigniew Markowski, Burmistrz Nowego Tomyśla Henryk Helwing, prezes Banku Spółdzielczego w Nowym Tomyślu Mirosław Bąk.
Podczas zebrania wypracowane zostało stanowisko poparcia dla obywatelskiego projektu ustawy. Przyjęte zostało ono jednomyślnie przez wszystkich uczestników Walnego Zebrania.

Źródło: Nowiny Lokalne

Powrót

Copyright © 2021 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio