




Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Na rynku jest już lutowy numer miesięcznika „działkowiec” – niezbędna lektura dla wszystkich miłośników działek. Znaleźć w nim można wiele atrakcyjnych i ważnych tematów przygotowanych z myślą o zróżnicowanych potrzebach naszych Czytelników. A oto niektóre z nich:
● U schyłku zimy z radością witamy kwitnące zwiastuny odradzającej się przyrody. Pierwsze symptomy wiosny: urokliwe kwiaty na tle śniegu mogą pojawiać się nawet w lutym. Warto poznać najwcześniej kwitnące gatunki bylin, krzewów czy drzew. Dzięki nim nasza działka może być kolorowa i interesująca już od pierwszych miesięcy roku!
● Małe modrzewie mają atrakcyjny pokrój i znakomicie nadają się na działki a także do uprawy w pojemnikach na balkonach i tarasach. Duże zróżnicowanie form (minidrzewka, kuliste, zwisłopędowe, o fantazyjnie powyginanych pędach) i różne odcienie zieleni, sprawią, że będą one cennym składnikiem wielu działkowych aranżacji.
● Jak odpowiednio zaaranżować strefę dla rodziny czyli określoną przestrzeń na działce, która spełniałaby zróżnicowane potrzeby całej wielopokoleniowej rodziny? Jest to bardzo ważne, ponieważ wspólna praca i wypoczynek integrują, a także służą wymianie wiedzy i doświadczeń. Każdy powinien znaleźć tu coś dla siebie. Nie wolno też zapominać o przestrzeni wspólnej, która będzie służyła rodzinnej integracji.
● Jeżówka purpurowa to popularna i niezawodna w uprawie bylina ogrodowa. Gatunek ten doczekał się wielu nowych, oryginalnych odmian o nietypowych barwach i kształtach kwiatów. Warto je poznać!
● Ogrodzenie i furtka to elementy działki, które widać już z daleka i powinny być jej dobrą wizytówką. Jakich materiałów i rozwiązań warto użyć, by poprawić ich estetykę i spójność z otoczeniem?
● Cisy to wyjątkowo cenne iglaki o wielu korzystnych cechach użytkowych. Cechuje je duża tolerancja na zacienienie, bardzo dobrze znoszą też cięcie. Oprócz żywopłotów i szpalerów mogą być sadzone w kompozycjach kolorystycznych (szczególnie odmiany złocistożółte) a formy kolumnowe dobrze nadają się do nasadzeń soliterowych. Warto je odkryć na nowo!
● „Metamorfozy” to cykl artykułów przedstawiający działki naszych Czytelników przed i po modernizacji zaproponowanej przez specjalistów. Tym razem polecamy przemianę części frontowej w rabatę reprezentacyjną z roślinami wrzosowatymi jako wizytówkę działki!
● Slow life to nasz nowy cykl propagujący m.in. zwolnienie tempa życia, świadome korzystanie z dobrodziejstw działki, celebrowanie obcowania z przyrodą. W kolejnym artykule z tej serii opisujemy liczne korzyści z uprawy własnych warzyw i owoców związane z ideą slow food (przeciwieństwo fast food – masowej produkcji żywności).
● Uprawa borówki wysokiej ma wiele zalet i od lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem działkowców, którzy z posadzonych na działce krzewów potrafią zebrać do kilkudziesięciu kilogramów owoców o wybornym smaku i cennych właściwościach prozdrowotnych! Doradzamy jak założyć własną miniplantację borówek. Polecamy też najlepsze odmiany!
● W kolejnym artykule z cyklu „Dziesięć błędów ogrodnika”, w którym przedstawiane są najczęściej popełniane w ogrodzie błędy, będziemy podpowiadać jakich pomyłek należy unikać przy ochronie roślin.
● Czym zakwasić glebę? Pytanie to pojawia się często, gdy chcemy na działce uprawiać borówkę, różaneczniki, wrzosy czy inne rośliny kwasolubne. Proponujemy odpowiednie nawozy, materiały i preparaty o działaniu zakwaszającym.
● Czy żywność może być groźna dla zdrowia? Czy zawsze jesteśmy w stanie właściwie ocenić jej jakość? Doradzamy, jak właściwie interpretować informacje zawarte na etykietach produktów żywnościowych. Wyjaśniamy co oznaczają symbole „E”. Które z nich są nieszkodliwe, a których zdecydowanie powinniśmy unikać?
● Kiełki warzywne to prawdziwa bomba witaminowa! Doradzamy jak można tanio wyprodukować je we własnym zakresie.
Te i wiele innych, atrakcyjnych tematów tylko w lutowym „działkowcu”!
My dobrze wiemy jak odmienić Twoją działkę!
(sm)
Copyright © 2023 Polski Związek Działkowców All rights reserved.