Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

Nadzwyczajne zebrania informacyjne na Śląsku przyciągają tłumy działkowców - 16.01.2013

Sytuacja wszystkich polskich działkowców jest bardzo trudna, a przyszłość ogrodów działkowych zagrożona. Czasu na zbieranie podpisów pod obywatelskim projektem ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych zostało już niewiele -  zaledwie 2 tygodnie. Dlatego Okręgowy Zarząd Śląski, a także Delegatury śląskie przygotowały szereg spotkań z działkowcami. Ich celem jest zaprezentowanie i szczegółowe omówienie obywatelskiego projektu ustawy, a także odniesienie się do propozycji projektów ustaw działkowych opracowanych przez posłów Platformy Obywatelskiej, Prawa i Sprawiedliwości, Sojuszu Lewicy Demokratycznej i Solidarnej Polski. Spotkania te cieszą się ogromną popularnością wśród działkowców i mieszkańców miast, którzy są bardzo zainteresowani zachowaniem swoich ogrodów i działek.

Jedno ze spotkań odbyło się m.in. 10 stycznia br. w ROD "J. Wieczorka" w Piekarach Śląskich. W zebraniu uczestniczyli goście, którzy omówili projekt ustawy o ROD: prawnik OZ Śl. PZD Krzysztof Tekla, członek prezydium OZ Śl. PZD Zenon Hepner, członek prezydium OZ Śl. PZD Piotr Mioduszewski oraz członek okręgowej komisji rozjemczej Aleksander Liwowski. W zebraniu brało udział ok. 150 działkowców z 9 ROD z Piekarach Śląskich. Zgromadzeni działkowcy jednogłośnie orzekli, że projekt stworzony przez działkowców jest najbardziej korzystny dla użytkowników działek i trzeba go promować w społeczności, by zebrać jak najwięcej podpisów poparcia. Uczestnicy zebrania chętnie podpisywali się pod projektem, a ponadto wychodząc brali ze sobą listy poparcia, aby ich bliscy, sąsiedzi i znajomi również mogli złożyć swoje podpisy.

Nadzwyczajne Zebranie Informacyjne działkowców odbyło się także 11 stycznia br. w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym "Raj" w Rybniku. W spotkaniu udział wzięli m.in. Prezes OZ Śl. PZD w Katowicach Jerzy Leśniak, prawnik OZ Śl. mgr Krzysztof Tekla oraz Przewodniczący Delegatury PZD w Rybniku Jan Jaworek i Kierownik Biura Delegatury Zbigniew Gorzkowski. Podobnie, jak na spotkaniu w Piekarach Śląskich, tak i tutaj propozycje polityków, mające uregulować kwestię polskiego ogrodnictwa działkowego, zostały w większości ocenione niezbyt przychylnie. Stwierdzono, że szczególnie projekt Klubu Poselskiego PO jest wymierzony przeciwko całej rzeszy działkowców i Polskiemu Związkowi działkowców, dlatego jest nie do zaakceptowania. Działkowcy wyrazili poparcie dla obywatelskiego projektu ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych, uznając, że w zestawieniu z innymi propozycjami ustawodawczymi, to właśnie ten projekt jako jedyny w należyty sposób zabezpiecza ich interesy i zapewnia zachowanie dotychczasowych praw działkowców oraz dalsze funkcjonowanie Rodzinnych Ogrodów Działkowych.

W podobnym tonie wypowiadali się działkowcy, którzy uczestniczyli w spotkaniu zorganizowanym przez Delegaturę Rejonową PZD w Rybniku 14 stycznia 2013 roku. Tam, w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym "Rozkwit", spotkano się z działkowcami z terenu Wodzisławia Śląskiego. W spotkaniu udział wzięli m.in. Przewodniczący Delegatury PZD w Rybniku Jan Jaworek i Kierownik Biura Delegatury Zbigniew Gorzkowski. 

Także podczas tego spotkania działkowcy negatywnie odnieśli się do projektów PO i SP. W swoich wypowiedziach działkowcy szczególną uwagę zwrócili na opracowany przez środowisko działkowców obywatelski projekt ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych, dla którego wyrazili swoje całkowite poparcie. Ponadto uczestnicy zgromadzenia domagali się, aby Krajowa Rada zorganizowała wielką, społeczną manifestację w Warszawie, która pozwoli wyrazić szerokie poparcie środowiska działkowego dla dotychczasowych działań Krajowej Rady i walki, jaką toczy w celu ochrony praw wszystkich użytkowników działek. Apelowano również o dalszą aktywność w promowaniu obywatelskiego projektu ustawy o ROD i zbieraniu podpisów poparcia pod tym projektem.

Podobne spotkania informacyjne z działkowcami w rodzinnych ogrodach działkowych, odbywać się będą do końca stycznia br.

 

Tekst: AH

Zdj. OZ Śląski

Powrót

Copyright © 2022 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio