Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

Poseł PO Iwona Kozłowska docenia dotychczasowe działania działkowców i znaczenie ogrodów - 11.01.2013

 

Przedstawiciele Okręgowego Zarządu PZD w Bydgoszczy, realizując cykl spotkań z parlamentarzystami regionu, w dniu 8 stycznia 2012r. spotkali się z posłanką Platformy Obywatelskiej Panią Iwoną Kozłowską. Celem spotkania zorganizowanego z inicjatywy działkowców była wymiana poglądów na temat przyszłości ruchu ogrodów działkowych w świetle wyroku Trybunału Konstytucyjnego oraz złożenia w Sejmie projektu obywatelskiego nowej ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych.

Podczas spotkania działkowcy przedstawili Pani poseł istotę projektu obywatelskiego ustawy zaznaczając, że uwzględnia on wszystkie uwagi i zastrzeżenia wyrażone w treści wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Wyrazili jednocześnie swoje obawy związane z docierającymi informacjami na temat założeń do projektu ustawy o r.o.d. przygotowywanego przez klub parlamentarny Platformy Obywatelskiej.

Poseł Iwona Kozłowska zapoznała się przed spotkaniem z projektem obywatelskim ustawy przygotowanym przez Komitet Inicjatywy Ustawodawczej Projektu Ustawy o Rodzinnych Ogrodach Działkowych oraz projektami złożonymi w Sejmie przez Solidarną Polskę i SLD, przyznając również, że dotąd nie miała okazji zapoznać się z założeniami do projektu poselskiego PO.

Wyraziła przekonanie, że bardzo ważnym w sprawie przyszłości ogrodów działkowych jest interes działkowców, lecz nie należy bagatelizować też interesu samorządów lokalnych. W swojej opinii stwierdziła, że jest pod wrażeniem całego ruchu ogrodów działkowych dla mieszkańców miast i miasteczek, dla całych rodzin korzystających z działek. Jednak projekt ustawy dotyczącej funkcjonowania ogrodów to inna sprawa. Jej zdaniem trudno znaleźć wspólny środek, aby w pełni zadowolić zarówno działkowców, jak i drugą stronę, czyli gminy szukające możliwości zdobywania pieniędzy. Przytoczyła jednocześnie słowa premiera Donalda Tuska na jednym ze spotkań, że jego Rząd nie zamierza krzywdzić działkowców, stąd ma przekonanie, że również sama ustawa o r.o.d. zostanie przygotowana z zachowaniem rozwiązań społecznych skierowanych w stronę działkowców, ale też zadowalających samorządy.

Być może powołana zostanie w tej sprawie komisja sejmowa. Wyraziła przekonanie, że również projekt ustawy przygotowany przez PO będzie miał inny kształt niż wstępne propozycje założeń przygotowane przez zespół posła Stanisława Huskowskiego. Podsumowując przebieg spotkania, Pani poseł Iwona Kozłowska wyraziła swoje zadowolenie ze spotkania, dzięki któremu mogła zapoznać się z argumentami działkowców, jako osób bezpośrednio zainteresowanych losem przyszłości ogrodów działkowych. Stwierdziła, że wprawdzie nie będzie reprezentować projektu obywatelskiego ustawy, lecz zapewniła, że na temat przyszłości ustawy i przyszłości ogrodów działkowych będzie w kontakcie z działkowcami.

Opr. Zbigniew Kania

Powrót

Copyright © 2022 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio