Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

Przydział działek osobom bliskim - 04.01.2013

Prawo związkowe gwarantuje osobom bliskim działkowca określone przywileje. Chodzi w szczególności o to, aby dorobek, jaki znajduje się na działce, przechodził na kolejne pokolenia rodziny użytkującej działkę. Osoba bliska ma więc pierwszeństwo w uzyskaniu przydziału działki po zmarłym członku Związku, ale także ma pierwszeństwo w przypadku zrzeczenia się działki na jej rzecz. Wskazana w zrzeczeniu osoba bliska, jeśli spełnia warunki ustawowe i statutowe (pełnoletni obywatel RP, zamieszkały w niedalekiej odległości od ROD) korzysta nie tylko z pierwszeństwa, ale także z ulgi finansowej. Zgodnie z § 71 ust. 2 pkt 2 statutu PZD, osoba bliska zwolniona jest z opłaty inwestycyjnej. W dobrze zagospodarowanych ogrodach, stosunkowo niedawno unowocześnionych, oplata może być znaczna. Środki z tej opłaty wpływają na Fundusz Rozwoju w ogrodzie i są potrzebne na utrzymanie, remonty i rozwój infrastruktury.

Zwolnienie z opłaty inwestycyjnej jest więc dość znaczącym przywilejem, jak się jednak okazuje bywa on nadużywany przez nowych działkowców. Zdarzają się przypadki, gdy ustępujący z działki i nowy działkowiec ustnie oświadczają, że są osobami bliskimi w rozumieniu § 5 ust. 1 pkt 6 statutu PZD. Zarząd ROD tylko na tej podstawie zwalnia nowego użytkownika z opłaty inwestycyjnej. Jest to złe działanie narażające na szkodę ogród działkowy i odpowiedzialność za to ponosi zarząd ROD. Zarząd ROD podejmuje decyzje o charakterze finansowym, a skutkiem tej decyzji jest albo wpływ środków na Fundusz Rozwoju, albo brak tych środków. Złe decyzje, podejmowane bez przedstawienia odpowiednich dowodów, narażają ROD na straty.

Jak zatem należy postępować?

Statutowy przywilej jest skierowany do określonej grupy osób – osób bliskich działkowca. Zarząd podejmuje decyzje o tym, czy zastosować w stosunku do nowego działkowca statutowy przywilej, ale zarząd musi mieć dowody na to, że o działkę stara się osoba bliska i uwierzytelnione kopie (poświadczone za zgodność z oryginałem) tych dowodów muszą znajdować się w aktach działkowca, musi to mieć odzwierciedlenie w protokole z posiedzenia zarządu i w uchwale o przydzieleniu działki. Tu nie ma żartów, chodzi o niebagatelne środki.

Ze statutowego przywileju może skorzystać osoba bliska ustępującego z działki. Jest to przywilej takich osób i to po ich stronie leży udowodnienie w sposób nie budzący żadnej wątpliwości, że w stosunku do działkowca, który ustąpił z działki są osobą bliską – współmałżonkiem, dzieckiem, rodzicem, wnukiem, rodzeństwem lub ich dzieckiem.

Najłatwiej ma zawsze współmałżonek, wystarczy odpis skrócony aktu małżeństwa. Trudniej mają pozostałe osoby bliskie, ale to one muszą udowodnić stopień pokrewieństwa, a dowód na zastosowanie statutowej ulgi musi pozostać w aktach działkowca.

MP

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.