Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Porady ogrodnicze

Porady ogrodnicze na styczeń - 31.12.2012

● W czasie odwilży

Zimą zdarzają się okresy kilku-,kilkunastodniowych odwilży. Im dłużej utrzymuje się ocieplenie, tym gorzej dla roślin, które są okryte, np. chochołami. Pod okrywą temperatura rośnie, pobudzając rośliny do wzrostu. Nadejście ponownych mrozów grozi przemarznięciem takich roślin (nawet gatunków odpornych na mróz). Warto więc w czasie odwilży odkrywać rośliny.

● Na trawniku

 Nie należy udeptywać śniegu na trawnikach. Najlepiej nie chodzić po tych samych śladach i nie wydeptywać ścieżek. Ubity śnieg tworzy lodową skorupę, pod którą brak jest powietrza. Dodatkowo warstwa taka dłużej topnieje wiosną. Wszystko to może skutkować obumieraniem trawy pod taką pokrywą.

● Sól i lód

Śnieg ze ścieżek posypywanych solą nie powinien znaleźć się na rabatach i trawniku. Sól niekorzystnie wpływa na wzrost i rozwój roślin. Na działce najlepiej nie stosować soli. Można zastąpić ją gruboziarnistym piaskiem lub bezpiecznymi dla roślin preparatami odladzającymi (dostępne na www.dzialkowiecsklep.pl).

● Czas na plany

Zimą mamy więcej czasu na zaplanowanie upraw w nowym sezonie. Nie zostawiajmy tego na wiosną. Warto zaplanować uprawy, zwłaszcza roślin jednorocznych oraz warzyw. Również w kwaterze sadowniczej można rozważyć dosadzenie krzewów i drzew owocowych (zwłaszcza, że w sprzedaży są drzewka słabo rosnące, które można sadzić nawet co 90 cm!). Jeśli planujemy założenie lub modernizację części ozdobnej najlepiej przygotować się do tego studiując „działkowca” i książki ogrodnicze polecane dla działkowców.

● Modernizacja

To niełatwy temat, zwłaszcza dla początkujących działkowców. Dlatego  polecamy skorzystanie z gotowych pomysłów przedstawionych w „Albumie projektów zagospodarowania działek w ROD”. Album dostępny jest we wszystkich bibliotekach ogrodowych. Jest w nim kilkadziesiąt różnych projektów działek, uwzględniających różne potrzeby użytkowników, różne lokalizacje, style oraz przepisy Regulaminu ROD. To doskonała inspiracja na Nowy Rok.

● Perfekcyjny prezent na Nowy Rok

Wszystkich działkowców – miłośników uprawy roślin i wypoczynku na świeżym powietrzu – zapraszamy do odwiedzenia sklepu internetowego „działkowca” na www.dzialkowiecsklep.pl Są tam zarówno narzędzia i sprzęty potrzebne na działce (np. kosiarki, wertykulatory, sekatory, dmuchawy) oraz nawozy i drobniejsze artykuły ogrodnicze, opryskiwacze, nasiona, szczepionki mikoryzowe, a także produkty prozdrowotne i ekokosmetyki. Warte uwagi są też książki o tematyce ogrodniczej. Początkującym działkowcom polecamy  „Vademecum działkowca” – kompendium wiedzy na temat zagospodarowania i użytkowania działki; miłośnikom ekologii – „Kalendarz biodynamiczny 2013” i „Preparaty roślinne”. Nowością jest książka z serii „Budujemy...Ścieżki, schody, podesty”. Codziennie wprowadzane są nowe produkty. Zapraszamy!

● Ogród w duchu slow

Ogrodnictwo „slow” dotyczy uprawy warzyw, owoców i ziół oraz roślin ozdobnych. Doskonale wpisują się tu rzeźby roślinne lub kolekcjonowanie ciekawych odmian. Wszystko, co wymaga czasu i w efekcie stanowi wartość nie tylko materialną. Zmęczeni tempem życia, gonitwą za kolejnymi celami, z radością zwracamy się ku działce – ostoi spokoju, celebracji więzi rodzinnych i towarzyskich, ekologii, realizacji pasji. Jak zaprojektować ogród w stylu „slow”? W styczniowym „działkowcu” kolejny artykuł na ten temat...

● Pochwal się swoją działką

Ilu działkowców, tyle pomysłów na piękną działkę.
A z każdej można czerpać niezliczone inspiracje... Pokażmy je innym działkowcom oraz tym, którzy wciąż nie rozumieją i „nie czują” ogrodów. Zapraszamy do zaprezentowania swojej działki na stronie internetowej miesięcznika „działkowiec” (www.dzialkowiec.com.pl) w zakładce „W ogrodzie”. Wasza działka warta jest pokazania!

● Z działkowej praktyki – podzielcie się swymi pomysłami na...

Zapraszamy do nowej rubryki w miesięczniku „działkowiec”. Prezentowane są tam sprawdzone recepty na piękną, zadbaną działkę, sposoby na dorodne plony, pozbycie się szkodników czy przepisy kulinarne na smakowite potrawy z warzyw i owoców. Podzielcie się swym bogatym doświadczeniem. Najciekawsze „recepty” będą publikowane w „działkowcu”. Mile widziane są zdjęcia. Zgłoszenia prosimy przesyłać na adres: redakcja@dzialkowiec.com.pl lub Redakcja „działkowca” ul. Bobrowiecka 1 00-728 Warszawa. Zapraszamy!

 

ROŚLINY OZDOBNE

● Śniegołomy

Czasem jeden opad śniegu może spowodować duże straty wśród drzew i krzewów, zwłaszcza zimozielonych. Mokry, ciężki śnieg wyłamuje gałęzie i konary, czasem przewraca całe drzewa. Dlatego – jeśli to możliwe – już w czasie opadów śniegu warto go strząsać z zagrożonych roślin. Formy kolumnowe iglaków można wcześniej zabezpieczyć związując je delikatnie sznurkiem przez co unikniemy odchylania gałęzi pod wpływem ciężaru śniegu.

● Podlewanie zimozielonych

W czasie odwilży trzeba je obficie podlać. Częstą przyczyną ich złego przezimowania jest susza fizjologiczna, a nie mróz.

● Modne trawy

Te modne rośliny coraz częściej są sadzone również na działkach. Niektóre z nich są dekoracyjne także zimą. Z bogatej oferty traw można wybrać zarówno coś na działkę podmokła, jak i suchą. Zainteresowanych tą niezwykle różnorodną i atrakcyjną grupą roślin odsyłamy do styczniowego wydania „działkowca” – poza zdjęciami gatunków i odmian traw, są tam ciekawe kompozycje z ich udziałem oraz „garść” rzetelnych informacji o uprawie, pielęgnacji i  zastosowaniu.

● Polskie odmiany iglaków

Planując nowe nasadzenia iglaków warto zwrócić uwagę na polskie odmiany tych roślin. Dlaczego? – Ponieważ są lepiej przystosowane do naszych warunków klimatycznych. Wiele z nich ma oryginalne kształty i barwy, często odznaczają się słabym wzrostem i doskonale nadają się do uprawy na działce. W sprzedaży najwięcej jest polskich odmian jodeł, świerków, sosen, cisów i żywotników. Na które odmiany warto zwrócić szczególną uwagę? – Zapraszamy do lektury styczniowego „działkowca”.

● Kwitnące ściany

Książki i katalogi szkółek ogrodniczych kuszą pięknymi zdjęciami kwitnących glicynii, milinu, hortensji pnącej, przywarki japońskiej czy wiciokrzewu. Dlaczego by nie rozpocząć „przygody” z tymi roślinami na swojej działce? Po wiedzę i inspiracje odsyłamy do styczniowego „działkowca”.

 

W SADZIE

● Zimowe zabezpieczenia

Sprawdzamy zimowe zabezpieczenia przed zającami i mrozem. Jeśli zauważymy uszkodzenia należy je niezwłocznie zasmarować i dodatkowo zabezpieczyć rośliny na wypadek ponownej wizyty nieproszonych gości.  Ważne jest aby pień i nasada konarów były niedostępne dla gryzoni – owijamy je słomą, włókniną lub kartonem. Rozwiązaniem są też środki odstraszające. Więcej informacji na ten temat w styczniowym „działkowcu”.

Bielenie

Aby uniknąć ran zgorzelinowych, do których często dochodzi w styczniu i lutym – warto pobielić pnie i nasady konarów drzew owocowych mlekiem wapiennym (wapno z dodatkiem farby emulsyjnej). Zabieg powinien być wykonany najpóźniej na początku stycznia. Gotowe wapno do bielenia można zamówić na www.dzialkowiecsklep.pl lub telefonicznie: 22 101 34 34.

● Cięcie dla niecierpliwych

Zimą można zaplanować odmładzanie starych drzew owocowych. Cięcie odmładzające polega na silnym skróceniu konarów i gałęzi z jednoczesnym obniżeniem wysokości drzewa. Sposobów cięcia odmładzającego jest kilka i warto się z nimi zapoznać, gdyż tylko prawidłowo wykonane odmładzanie gwarantuje uzyskanie zamierzonego efektu. W styczniowym „działkowcu” opisane są zasady takiego cięcia, wraz z przykładami czego absolutnie nie należy robić. Zapraszamy do lektury, gdyż większość działkowych starych drzew owocowych warto odmłodzić zamiast wykarczować.

● Ścinamy zrazy

Przygotowanie zrazów do wiosennego szczepienia polega na ścięciu rocznych, zdrowych, silnych pędów i właściwym ich przechowaniu do kwietnia. Podpisane pęczki zrazów przechowujemy w temperaturze 2-4°C, umieszczone do 1/3 długości w wilgotnym piasku, trocinach lub torfie.

  • · Mini kiwi

Zachwycamy się smakiem i oryginalnością owoców kiwi. Tymczasem rośliny te można uprawiać na działce! Są wystarczająco mrozoodporne i mało skomplikowane w uprawie. Jaki gatunek i odmianę wybrać? Zapraszamy do lektury styczniowego wydania „działkowca”.

  • · Podkładki dla drzew pestkowych

Lubimy czereśnie ale z powodu ogromnych rozmiarów drzew nie chcemy ich posadzić na działce? Są sposoby aby drzewa czereśni, wiśni, śliw, moreli i brzoskwiń nie rosły tak silnie i wcześniej rozpoczynały owocowanie. Jak tego dokonać? – Kupić drzewko szczepione na odpowiedniej podkładce. Zainteresowanym polecamy artykuł na ten temat w styczniowym wydaniu „działkowca” .

OCHRONA ROŚLIN

● Profilaktyka

Przeglądamy korony drzew i usuwamy zmumifikowane owoce oraz pędy z objawami zrakowaceń. Ograniczymy w ten sposób źródła rozprzestrzeniania się wiosną zarodników chorób grzybowych. Porażone owoce trzeba usunąć z działki lub głęboko zakopać.

● Dokarmiamy ptaki

Ptaki należy dokarmiać mądrze czyli tak aby im nie szkodzić. Karmniki muszą być utrzymane w czystości, a dokarmianie rozpoczynamy po nastaniu mrozów i przerywamy podczas odwilży. Używamy pokarmów pełnowartościowych. Nigdy nie stosujemy odpadków kuchennych.

Warto wiedzieć

Przypominamy, że zestawienia polecanych środków ochrony roślin opublikowane są na stronie internetowej PZD (www.pzd.pl) oraz w broszurze „ABC ochrony roślin”, która jest na wyposażeniu każdej biblioteki ogrodowej.

Powrót

Copyright © 2023 Polski Związek Działkowców All rights reserved.