Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

Czytajcie „działkowca”! - 19.12.2012

 

 

Na rynku jest już styczniowy, noworoczny numer miesięcznika „działkowiec” – niezbędna lektura dla wszystkich miłośników działek. Znaleźć w nim można wiele atrakcyjnych i ważnych tematów aktualnych na okres zimy, przygotowanych z myślą o zróżnicowanych potrzebach naszych Czytelników. A oto niektóre z nich:

Co będzie z ogrodami? Przyszłość ogrodów działkowych wciąż budzi wiele niepokoju. Od kilku miesięcy trwa intensywna kampania na rzecz ich ocalenia. Polecamy wywiad z Prezesem PZD Eugeniuszem Kondrackim, w którym odpowiada on na najbardziej nurtujące działkowców pytania, ze szczególnym uwzględnieniem konsekwencji lipcowego wyroku Trybunału Konstytucyjnego i obywatelskiego projektu ustawy o ROD.

 

Trawy ozdobne stały się ostatnio wyjątkowo popularne, wręcz modne i coraz chętniej sadzone są na działkach. Wyróżnia je atrakcyjny pokrój i spektakularne nieraz kwiatostany. Oferta rynkowa traw polecanych do uprawy jest bardzo bogata i z roku na rok się powiększa. Co warto wybrać z bogactwa gatunków i odmian? Jak najlepiej wykorzystać je na działce?

 

● Wiele polskich odmian iglaków jest wciąż mało znanych, a zasługują na szersze rozpowszechnienie. Rośliny te są zwykle dobrze przystosowane do naszych warunków klimatycznych. Wiele z nich ma oryginalne kształty i barwy, często odznaczają się słabym wzrostem i mogą być polecane do uprawy w małych ogrodach i na działkach. Warto je poznać!

 

Okazałe byliny o wielkich kłosowych kwiatostanach zasługują na miano roślinnych kandelabrów. Gatunki te dorastają nawet do 2 m wysokości i wyróżniają się niezwykle ładnym, geometrycznym pokrojem. Mają wyraźne i charakterystyczne kształty. Dzięki temu rabaty roślinne z ich udziałem mogą nabrać szczególnego wyrazu. Jakie to gatunki i jak najlepiej je wykorzystać na działce?

 

● Planując nasadzenia roślin na działce chcemy zwykle szybko uzyskać piękną i funkcjonalną przestrzeń. Jak to osiągnąć, unikając przy tym najczęściej popełnianych błędów? Podajemy receptę: jak w siedmiu szybkich krokach zaaranżować działkę piękną już od pierwszych lat!

● Jak zestawiać ze sobą krzewy liściaste i iglaste, aby działka nie była monotonna i nudna? Podajemy przepis na udane i bardzo efektowne kompozycje z krzewów!

● „Metamorfozy” to cykl artykułów przedstawiający działki naszych Czytelników przed i po modernizacji zaproponowanej przez naszych specjalistów. Polecamy go wszystkim, którzy pragną zmodernizować swoją działkę!

● Slow life to nasz nowy cykl propagujący m.in. zwolnienie tempa życia, świadome korzystanie z dobrodziejstw działki, celebrowanie obcowania z przyrodą. W kolejnym artykule z tej serii opisujemy ogrodnictwo w duchu slow. Podajemy m.in. dziewięć cennych rad dla ogrodnika slow!

 

 ● Aktinidia ostrolistna, zwana też niekiedy minikiwi, robi karierę w całej Europie. Jej owoce są mniejsze od popularnych owoców kiwi, wyróżniają się za to wybornym smakiem i mają cienką, jadalną skórkę. Doradzamy jak uprawiać to wyjątkowo cenne pnącze owocowe. Polecamy też najlepsze odmiany!

 

Rośliny doniczkowe o kolorowych liściach są wyjątkowo atrakcyjne. Niestety nie zawsze wiemy jak je właściwie pielęgnować. Warto więc poznać przynajmniej kilka z popularnych kolorowych piękności, zwracając uwagę na ich szczególne wymagania.

 

Bluszcz ma bardzo wszechstronne zastosowanie i można go wykorzystywać zarówno na działce jak i w domu. Jakie wybierać gatunki i odmiany?

● Zimą pnie i korzenie drzew mogą być uszkadzane przez zwierzęta. Jak temu zapobiec?

Propolis – kit pszczeli ma cenne właściwości antybakteryjne, antygrzybicze, antywirusowe i antyzapalne, wzmacnia naturalną odporność na infekcje. Jak go najlepiej wykorzystywać?

● Na działkach spotyka się nieraz stare drzewa owocowe, które wymagają odmłodzenia. Jak to poprawnie zrobić, unikając np. zbyt silnego cięcia?

 Te i wiele innych, atrakcyjnych tematów tylko w styczniowym „działkowcu”!

My dobrze wiemy jak odmienić Twoją działkę!

 

 (SM)

 

Powrót

Copyright © 2022 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio