Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

Krajowa Komisja Rozjemcza krytycznie o projekcie Platformy Obywatelskiej - 17.12.2012

W dniach  11 i 12 grudnia br. w Warszawie odbyło się ostatnie w tym roku posiedzenie Krajowej Komisji Rozjemczej.

Pierwszy dzień narady zdominował temat obywatelskiego projektu ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych pod którym zbierane są obecnie podpisy. Prezes KR PZD Eugeniusz Kondracki  przypomniał, że pod projektem, w ciągu niespełna trzech tygodni, podpisało się ponad 100 tys. osób. Zaznaczył jednak, że celem Związku jest zebranie miliona podpisów, gdyż projekt cieszy się dużym poparciem i należy umożliwić złożenie pod nim podpisu wszystkim, którzy go popierają.

Następnie Prezes Eugeniusz Kondracki odniósł się do rozwiązań prawnych, które w swoim projekcie proponuje działkowcom PO. „Projekt ten jest niezwykle szkodliwy dla całego Związku. Krzywdzi on działkowców i odbiera im dotychczasowe prawa” – podkreślał Prezes KR PZD.

Równie krytycznie projekt partii rządzącej przyjęli członkowie Komisji Rozjemczej, którzy zajęli stosowne stanowisko w sprawie. Zaznaczyli w nim, że projekt ten uderza w całą ideę ogrodnictwa działkowego w Polsce. Znacznie także odbiega od obietnic, które członkowie PO złożyli działkowcom po wyroku TK. Zapowiadali wtedy, że działkowcom nie stanie się krzywda. Tymczasem w myśl proponowanej  przez nich ustawy wszystkie dotychczasowe prawa działkowców są podważane. „Tworzenie projektu ustawy znacznie odbiegającego od składanych publicznie zapewnień i obietnic jest wyrazem pogardy dla ponad milionowej rzeszy działkowców i ich rodzin. Dowodzi także jawnej wrogości do Naszej organizacji związkowej –PZD” – czytamy w stanowisku KKRoz. (przeczytaj całe stanowisko ).

 Komisja zaznaczyła, że w pełni popiera obywatelski projekt ustawy o ROD, który został stworzony z myślą o działkowcach i w pełni zabezpiecza ich prawa. Komisja przyjęła stosowne stanowisko w tej sprawie (czytaj więcej).

Podczas posiedzenia Komisji jej przewodnicząca Olga Ochrymiuk przedstawiła informację na temat skarg do rozpatrzenia, które napłynęły do komisji. Wskazała, że są one rozpatrywane na bieżąco. Komisja rozpatrzyła skargi wniesione w trybie nadzwyczajnym. W wyniku dyskusji ustalono dalsze kierunki działań. W ostatniej części omówiono sprawy różne oraz wyjaśniono sprawy budzące wątpliwości.

 

 (mz)

 

 

 

 

 

 

 

 

.

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.