Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Informacje z OZ

Szkolenie Społecznej Służby Instruktorskiej we Włocławku - 12.12.2012

W dniu 10 grudnia 2012 roku w delegaturze PZD we Włocławku odbyło się szkolenie Społecznej Służby Instruktorskiej (SSI), na którym dokonano podsumowania wykonanych zadań przez instruktorów na ogrodach w rejonie włocławskim. W spotkaniu uczestniczyli członkowie Krajowej Rady PZD pp. Ryszard Chodynicki – Prezes OZ PZD i Leszek Konefał – Prezes ROD „Mostki” w Mostkach.

Uczestników spotkania powitał Prezes OZ PZD przedstawiając najważniejsze wydarzenia działalności Okręgu Toruńsko – Włocławskiego PZD a w szczególności podkreślając w swoim wystąpieniu jak ważnym jest obywatelski projekt ustawy o ROD, który po przyjęciu przez Polski Parlament ma wyznaczać kierunki rozwoju i standard utrzymania Rodzinnych Ogrodów Działkowych a jednocześnie zabezpieczać warunki funkcjonowania polskich działkowców.


Pani Blandyna Łubkowska przedstawiła podstawy prawne funkcjonowania służby instruktorskiej podkreślając, że z roku na rok instruktorów głównie ogrodowych i okręgowych jest więcej, co należy uznać za podniesienie się poziomu utrzymania naszych ogrodów. Przedstawiając na wykresach porównania osiągnięć naszego okręgu z innymi okręgami w tej dyscyplinie – zrobiliśmy znaczący postęp, chociaż chciałoby się aby na każdym ogrodzie był przynajmniej jeden instruktor. Wskazała również, że organizowane szkolenia centralnie są bardzo pożyteczne, gdyż na nich można dowiedzieć się wszystkich nowości, a najlepszym tego przykładem było szkolenie, na którym przedstawiono opis organizmów genetycznie modyfikowanych (GMO). Można śmiało powiedzieć, że zanim polski rząd i parlament zaczął mówić o powyższym temacie publicznie – instruktorzy z naszych ogrodów mieli okazję wcześniej zdobyć tą wiedzę.

W dyskusji uczestnicy spotkania (SSI) podnosili potrzebę organizowania częstszych szkoleń, zabierali głos na temat przyszłej ustawy, zwracając uwagę, że ta ustawa jest to bardzo delikatna materia i ich zdaniem -  parlamentarzyści za wiele nie wiedzą o czynnikach składających się na funkcjonowanie i utrzymanie dobrego ogrodu, stąd też stawiali wnioski, aby zapoznać ich z jak najszerzej można z problematyką ogrodnictwa działkowego w Polsce z zaznaczeniem różnych pór roku, w tym okresu sadownictwa, wegetacji, zbiorów, GMO itp.

Na zakończenie spotkania członek Krajowej Rady PZD p. Leszek Konefał wraz z instruktorem ds. ogrodnictwa OZ PZD p. Blandyną Łubkowska złożyli najlepsze życzenia uczestnikom szkolenia wręczając jednocześnie wydawnictwa PZD: „Prawo w PZD”, „Vademecum działkowca” oraz „ABC ochrony roślin na działkach”.      

opracowanie:

Instruktor ds. ogrodnictwa - Blandyna Łubkowska

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.