Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

Działkowcy na Śląsku również obchodzili Barbórkę - 11.12.2012

Podczas licznych spotkań i imprez organizowanych przez Okręgowy Zarząd Śląski i Delegatury podkreślano święto Barbórki i pozdrawiano brać górniczą. Również na spotkanie zarządów, komisji statutowych i działkowców, które odbyło się 5 grudnia br. w Chorzowie, licznie przybyli działkowcy-górnicy ubrani w odświętne, galowe mundury i charakterystyczne czapki z pióropuszem. Rozpoczynając to spotkanie odegrano m.in. hymn górniczy. Prezes Krajowej Rady PZD Eugeniusz Kondracki podczas swojego wystąpienia nawiązując do święta górników złożył najlepsze życzenia wszystkim górnikom, a szczególnie górnikom-działkowcom. Swoje życzenia zakończył słowami: „Szczęść Boże”.

Popularna Barbórka obchodzona jest 4 grudnia, w dniu święta patronki górników – św. Barbary.  Dzień górnika w sposób szczególny obchodzony - jest na Górnym Śląsku. Świętowanie trwa tam nawet kilka dni. To uroczystość szczególnie ważna dla górników, ale także dla  osób  wykonujących zawody związane z poszukiwaniem innych paliw kopalnych i geologów.

W Polsce jest ponad 7 tys. zakładów górniczych i firmy eksploatującymi kopaliny tj.  kruszywa, piasek i żwir. Pracuje w nich ponad 210 tys. osób – wśród nich jest też wielu działkowców, którzy łączą swoje pasje górnicze z pasją do środowiska, zieleni i ogrodów.

W dniu tego święta w całej Polsce odbywają się uroczyste akademie oraz spotkania, organizowane są również: koncerty, występy artystyczne, zabawy oraz bale, w których uczestniczą całe rodziny górnicze. Świętujący zakładają eleganckie mundury i czapki. Odświętne ubrania obowiązkowo wkładają również żony i dzieci górników. Czwartego grudnia najbardziej zasłużeni górnicy oraz inni pracownicy przemysłu wydobywczego otrzymują też medale, nagrody i wyróżnienia.

Wszystkim górnikom składamy najserdeczniejsze życzenia!

 

AH

Powrót

Copyright © 2020 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio