Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

Działkowcy gnieźnieńscy zapoznali się z obywatelskim projektem ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych - 10.12.2012

Kolegium Prezesów Rodzinnych Ogrodów Działkowych w Gnieźnie  w dniu 8 grudnia 2012 r. zorganizowało spotkanie użytkowników działek z naszego terenu działania aby zapoznać się z Obywatelskim Projektem Ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych. W spotkaniu tym uczestniczyło 123 działkowców oraz zaproszeni parlamentarzyści z naszego rejonu - Posłowie Paweł Arndt i Tadeusz Tomaszewski. Posła Zbigniewa Dolatę z PiS reprezentował Dyrektor Biura. Ponadto obecni byli przedstawiciele władz samorządowych. Na spotkanie przybył także Przewodniczący Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej  Projektu Obywatelskiego Ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych mec. Bartłomiej Piech.

Sytuację Związku po wyroku Trybunału Konstytucyjnego oraz stan prac nad projektami ustaw o ogrodach działkowych zgłoszonych do Sejmu przez kluby parlamentarne Solidarnej Polski i Sojuszu Lewicy Demokratycznej oraz przkazany działkowcom wstępny projekt Platformy Obywatelskiej przedstawił wiceprezes Okręgowego Zarządu PZD Sylwester Chęciński.

Poseł PO Paweł Arndt poinformował, że propozycje nowej ustawy przedstawione przez Posła Stanisława Huskowskiego nie są jeszcze ostatecznym projektem Platformę Obywatelską. Zapewniał, że takie rozwiązania jak np. przebudowa istniejących altan nie mogą znaleźć poparcia rozsądnie myślących ludzi. Zapewniał, że Premier Donald Tusk oświadczył, że w wyniku przeobrażeń po wyroku Trybunału Konstytucyjnego nie może stać się krzywda działkowcom. Apelował o spokój i rozwagę. Obiecał spotykać się z działkowcami i przedstawiać ewentualne projekty ustawy autorstwa PO.

Poseł Tadeusz Tomaszewski z SLD omówił projekt nowelizacji ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych zgłoszony przez SLD. Stwierdził, że ich projekt jest bardzo zbliżony do projektu Obywatelskiego. Potwierdził kolejny raz, że zawsze będzie stał w obronie działkowców.

Dyrektor Biura Posła Zbigniewa Dolaty  przeprosił za nieobecność Posła i wyjaśnił powód tej nieobecności. Poinformował, że wg posiadanej wiedzy PiS nie dysponuje jeszcze projektem nowej ustawy o ogrodach działkowych ale wskazał, że główną tezą ich projektu będzie zapewne uwłaszczenie działkowców.

Przewodniczący Komitetu Inicjatywy Obywatelskiej Bartłomiej Piech ustosunkował się  do wystąpień przedmówców i szeroko omówił tezy zawarte w Obywatelskim Projekcie Ustawy. Wykazał, że Projekt Obywatelski uwzględnia wszystkie zastrzeżenia wynikające z wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 11 lipca 2012r., ale gwarantuje także zachowanie przez działkowców i ogrody słusznych i wcześniej nabytych praw. Gwarantuje również zachowanie po przekształceniach naszego Związku jako stowarzyszenia ogrodowego, co uchroni ogrody przed utratą praw do gruntu i zapewni ciągłość istnienia większości z nich.  Dlatego tak ważne są podpisy poparcia dla Projektu. Ilość osób popierających Projekt musi zaświadczyć o prawdziwej woli działkowców walczących o swoje ogrody i swój Związek.

Na zakończenie spotkania Sylwester Chęciński zapoznał zebranych z apelem Krajowej Rady do działkowców. Następnie przedstawiony i przyjęty został  apel do  Marszałek Sejmu Ewy Kopacz popierający Obywatelski Projekt Ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych oraz wyrażający poparcie dla Związku oraz żądanie zapewnienia mu możliwości jego dalszego funkcjonowania, jako reprezentanta wielkiej rodziny polskich działkowców.

 

Zdzisław Stankowiak

Członek  Prezydium  OZ  PZD  w  Poznaniu

 

Zdj. Wikipedia - Panorama Gniezna

Powrót

Copyright © 2020 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio