Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Porady ogrodnicze

Porady ogrodnicze na grudzień - 30.11.2012

Porady ogrodnicze na grudzień

OGÓLNE

● Zabezpieczamy rośliny dopiero po przymrozkach

Większość roślin należy okryć i ściółkować dopiero gdy wierzchnia warstwa gleby zacznie zamarzać. Najwrażliwsze na mróz najlepiej zabezpieczyć wysokimi kopczykami z ziemi, kompostu lub przekompostowanej kory. Część nadziemną roślin owijamy dopiero po opadnięciu liści, później niż podstawę. Szczególnie starannie okrywamy nowo posadzone lub przesadzone rośliny. Do zabezpieczania roślin możemy użyć agrowłókniny, słomy, kartonu, ale nigdy folii. Polecamy też gotowe pokrowce ochronne dla roślin i inne zimowe okrycia (do nabycia na www.dzialkowiesklep.pl). Szczegóły przedzimowego okrywania roślin – w listopadowym i grudniowym „działkowcu”.

● Stop spalaniu!

Niestety problem spalania odpadów i resztek jest aktualny przez cały rok. Niezmiennie apelujemy aby tego nie robić – spalanie resztek roślinnych i innych materiałów jest szkodliwe dla ludzi i środowiska. Pogarsza również postrzeganie działkowców przez lokalne społeczności.

Zasady spalania regulują przepisy Regulaminu ROD. Pamiętajmy, że gminy mogą wprowadzać całkowity zakaz spalania na swoim terenie, co również obowiązuje działkowców. Naruszenie takiego zakazu jest wykroczeniem i podlega grzywnie.

● Co zrobić z resztkami?

Kompostować! Każda działka powinna być wyposażona w kompostownik. Kompost to najtańszy i jednocześnie najlepszy nawóz ogrodniczy. Nie marnujmy go! (Funkcjonalne kompostowniki oraz preparaty przyspieszające kompostowanie dostępne są na www.dzialkowiecsklep.pl).

● Sól i lód

Śnieg ze ścieżek posypywanych solą nie powinien znaleźć się na rabatach i trawniku. Sól niekorzystnie wpływa na wzrost i rozwój roślin. Na działce najlepiej nie stosować soli. Można zastąpić ją gruboziarnistym piaskiem lub bezpiecznymi dla roślin preparatami odladzającymi (dostępne na www.dzialkowiecsklep.pl). Powinno także unikać się udeptywania ścieżek na okrytym śniegiem trawniku.

● Rozświetlić święta

Grudzień i styczeń to piękny, bajkowy czas gdy kolorowe iluminacje świetlne zdobią działki, tarasy, domy. Łańcuchy, kurtyny, węże świetlne – co wybrać aby nie narazić się na zbytnie koszty a jednocześnie oświetlić małe drzewko, pergolę bądź krawędź altany? Wybór nie jest prosty, bo poza kryterium cenowym, musimy uwzględnić bezpieczeństwo – nasze, budynków i roślin. Zainteresowanym tematem polecamy grudniowe wydanie „działkowca” – poza projektami oświetlenia są tam praktyczne informacje na temat energooszczędności, cen i źródeł zasilania.

● Perfekcyjny prezent pod choinkę

To ostatni dzwonek na świąteczne prezenty. Zapraszamy na zakupy do sklepu „działkowca” na www.dzialkowiecsklep.pl Dla miłośników roślin najlepsze będą prezenty do zastosowania na działce, np. narzędzia i sprzęty. Warte uwagi są też książki o tematyce ogrodniczej. Początkującym działkowcom polecamy książkę  „Vademecum działkowca” – kompendium wiedzy na temat zagospodarowania i użytkowania działki; ekologom – „Kalendarz biodynamiczny 2013” i „Preparaty roślinne”. Osobom ceniącym zdrowie – produkty pro zdrowotne i eko kosmetyki.

● Altana jak nowa

Niestety większość działkowych altan wymaga remontu. Czasem powinien być on gruntowny, czasem wystarczą małe korekty. Co zrobić gdy altana przestała zdobić działkę i straciła swą funkcjonalność? Na początek warto przejrzeć  „działkowca” – już od czerwcowego wydania prezentowane są tam pomysły architekta na zmodernizowanie altany murowanej („dz” 12, 09 i 07/2012) lub drewnianej („dz” 11, 10, 08 i 06/2012). Co i jak zrobić, by uzyskać nowoczesny i elegancki wygląd altany? Praktyczne wskazówki oraz widoki altan przed i po modernizacji ułatwią podjęcie decyzji.

● Spiesz się powoli!

Wspólnie spędzone chwile przy smacznym posiłku pozwalają na pogłębienie więzi rodzinnych i przyjacielskich. Poza tym co jemy, ważne jest też to jak jemy. Powinno się jadać powoli. Jedząc szybko, łapczywie, jemy zbyt dużo. Warto poświęcić nieco czasu na przygotowanie wartościowego, smacznego, a przy tym apetycznie wyglądającego dania.

Jak celebrować wspólnie spędzony czas przy samodzielnie przygotowanym posiłku? Jak nie zatracić się w przedświątecznej gorączce? Polecamy kolejny artykuł z cyklu „Slow life” – zwolnij i ciesz się chwilą z grudniowym „działkowcem”.

● Pochwal się swoją działką

Ilu działkowców, tyle pomysłów na piękną działkę.
A z każdej można czerpać niezliczone inspiracje... Pokażmy je innym działkowcom oraz tym, którzy wciąż nie rozumieją i „nie czują” ogrodów działkowych. Zapraszamy do zaprezentowania swojej działki na stronie internetowej miesięcznika „działkowiec” (www.dzialkowiec.com.pl) w zakładce „W ogrodzie”. Wasza działka warta jest pokazania!

● Przepisy kulinarne z działki

Każdego, kto chciałby podzielić się swoim doświadczeniem ze sporządzania potraw, przetworów i innych przysmaków z działkowych plonów zapraszamy do pisania na adres redakcji „działkowca” lub na redakcja@dzialkowiec.com.pl. Najciekawsze kulinarne pomysły zostaną opublikowane na łamach „działkowca” lub na stronie internetowej miesięcznika. Zapraszamy!

 

ROŚLINY OZDOBNE

● Kwitnące święta

Nieodłącznym atrybutem Świąt Bożego Narodzenia jest choinka. Tymczasem mieszkanie i dom można udekorować kwitnącymi o tej porze roku roślinami doniczkowymi. Poza znaną powszechnie gwiazdą betlejemską, ozdobą świątecznego stołu mogą zostać cyklameny, szlumbergery, golterie, skimie, zwartnice (hipeastrum, błędnie nazywane amarylisem), azalie i ciemierniki. Mają one specyficzne i odmienne wymagania, które warto poznać aby jak najdłużej cieszyć się ich obfitym kwitnieniem. Przy odrobinie wiedzy uda się także doprowadzić je do kwitnienia również w przyszłym roku. Jak to zrobić – szczegóły w grudniowym wydaniu „działkowca”.

● Rośliny zimozielone

Trzeba je przed zimą obficie podlać. Częstą przyczyną ich złego przezimowania jest susza fizjologiczna, a nie mróz. Delikatniejsze gatunki i odmiany można osłonić siatką cieniującą, a małe roślinki stroiszem. Krzewy o kolumnowym pokroju warto związać sznurkiem aby zapobiec zdeformowaniu się ich pokroju pod wpływem ciężaru śniegu.

● Jak zabezpieczyć hortensje

To wyjątkowo piękne i lubiane przez nas krzewy. Aby zdobiły działkę co roku wymagają zabezpieczania przed działaniem niekorzystnych warunków zimą. Jak zabezpieczyć hortensję kosmatą, a jak drzewiastą? Czego wymaga hortensja ogrodowa a czego pnąca? Odsyłamy do grudniowego „działkowca”, który odkrywa tajniki udanego przezimowania tych roślin.

● Barwy iglaków

Rośliny te są obecne prawie na każdej działce, zwłaszcza, że w sprzedaży  jest wiele karłowych i słabo rosnących odmian iglaków. Wbrew obiegowym opiniom iglaki różnią się kolorami. Oprócz tradycyjnych zielonych barw, znajdziemy pośród nich odmiany mniej lub bardziej niebieskie, żółte i pstre. Pomimo swej niewątpliwej atrakcyjności odmiany barwne powinny być stosowane z umiarem – najlepiej prezentują się jako akcenty w sąsiedztwie lub na tle ciemnozielonych roślin. Co warto wybrać i jak łączyć te wyjątkowe rośliny z innymi aby wydobyć ich piękno? Odsyłamy do grudniowego „działkowca”.

 

W SADZIE

● Ścinamy zrazy

Przygotowanie zrazów do wiosennego szczepienia polega na ścięciu rocznych, zdrowych, silnych pędów i właściwym ich przechowaniu do kwietnia. Podpisane pęczki zrazów przechowujemy w temperaturze 2-4°C, umieszczone do 1/3 długości w wilgotnym piasku, trocinach lub torfie.

● Zimowe zabezpieczenia

Chociaż mroźne zimy zdarzają się co kilka lat, to z problemem uszkodzeń mrozowych drzew i krzewów owocowych trzeba liczyć się co roku. U większości gatunków spadki temperatury poniżej -25°C powodują przemarznięcia pędów, a u gatunków mniej odpornych (brzoskwinia, morela, niektóre grusze i jabłonie) mogą być zabójcze dla całych drzew. Powstawaniu uszkodzeń mrozowych na pniach i nasadach konarów drzew skutecznie zapobiega ich bielenie lub owijanie np. słomą. U drzewek posadzonych jesienią przed nastaniem mrozów usypujemy wokół pnia 30 cm kopczyk z ziemi. Specjalnego traktowania wymagają jeżyny bezkolcowe – zdejmujemy je z rusztowania i układamy na ziemi w płytkim dołku, okrywając np. stroiszem. Zainteresowanych tematem odsyłamy do grudniowego wydania „działkowca”, gdzie oprócz praktycznych zaleceń dotyczących zabezpieczania poszczególnych gatunków i odmian, można przeczytać o tym co wpływa na zimowanie roślin – czyli jak sami stymulujemy bądź osłabiamy ich mrozoodporność.

Z myślą o winogronach z tunelu

Pod osłonami warto uprawiać odmiany o dużych i atrakcyjnych owocach. Zbiór winogron jest tu wcześniejszy o 4-6 tygodni, a sadząc odmianę wczesną, owoców możemy spodziewać się już w lipcu. Jednocześnie pod osłonami jest zimą o kilka stopni cieplej, dzięki czemu krzewy nie muszą być tak starannie okryte jak w gruncie. Warto zainteresować się taką uprawą – nie jest trudna, a korzyść i satysfakcja gwarantowane! Receptę na super grona można znaleźć w grudniowym „działkowcu”.

  • · Modernizacja kwatery sadowniczej

Po jesiennym nawale pracy mamy wreszcie chwilę by zastanowić się nad koniecznością zmian w działkowym sadzie. Czasem wystarczy kilka zabiegów, aby radykalnie – i co najważniejsze szybko – odmłodzić zaniedbany sad. Jak ocenić kiedy warto podjąć próbę ratowania tego co już rośnie, a kiedy najlepszym rozwiązaniem jest wycięcie starych i posadzenie nowych roślin? Co warto posadzić w zamian? To bardzo obszerne zagadnienia dlatego odsyłamy do październikowego i listopadowego „działkowca” – artykuły „Czas na zmiany” rozwieją wątpliwości.

 

OCHRONA ROŚLIN

● Profilaktyka

Przeglądamy korony drzew i usuwamy zmumifikowane owoce oraz pędy z objawami zrakowaceń. Ograniczymy w ten sposób źródła rozprzestrzeniania się wiosną zarodników chorób grzybowych. Porażone owoce trzeba usunąć z działki lub głęboko zakopać.

● Dokarmiamy ptaki

Ptaki należy dokarmiać mądrze czyli tak aby im nie szkodzić. Karmniki muszą być utrzymane w czystości, a dokarmianie rozpoczynamy po nastaniu mrozów i przerywamy podczas odwilży. Używamy pokarmów pełnowartościowych. Nigdy nie stosujemy odpadków kuchennych. Zainteresowanych zimowym menu poszczególnych gatunków ptaków odsyłamy do grudniowego „działkowca”.

Warto wiedzieć

Przypominamy, że zestawienia polecanych środków ochrony roślin opublikowane są na stronie internetowej PZD (www.pzd.pl) oraz w broszurze „ABC ochrony roślin”, która jest na wyposażeniu każdej biblioteki ogrodowej.

Bądź eko!

Zwolennikom eko uprawy polecamy lekturę listopadowego i grudniowego wydania „działkowca” gdzie można znaleźć wiele informacji na ten temat: od eko warzywnika, po recepty na przyrządzenie preparatów roślinnych przydatnych w zwalczaniu szkodników upraw.

Powrót

Copyright © 2023 Polski Związek Działkowców All rights reserved.