Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

Stefan Niesiołowski (PO): Platforma Obywatelska kończy prace nad projektem ustawy o ogrodach działkowych - 28.11.2012

We wtorek 27.11.2012 delegacja działkowców z naszego okręgu spotkała się z Posłem Platformy Obywatelskiej panem Stefanem Niesiołowskim. Reprezentanci ogrodów działkowych z Zielonej Góry, Nowego Kisielina oraz Krosna Odrzańskiego zapoznali pana posła z sytuacją w jakiej znaleźli się użytkownicy działek po wyroku Trybunału Konstytucyjnego i jak wyglądają główne założenia naszej inicjatywy ustawodawczej.

Poseł Stefan Niesiołowski oświadczył, iż Platforma Obywatelska kończy już pracę nad własnym projektem ustawy dotyczącym ogrodnictwa działkowego i w najbliższym czasie ujrzy on światło dzienne. Z uwagi, iż poseł nie zajmował się tą tematyką nie potrafił konkretnie odpowiedzieć jakie zapisy się w nim znajdą. Obiecał, iż w ciągu tygodnia skontaktuje się z przedstawicielami naszej delegacji i dostarczy im projekt PO.

Poseł zaznaczył, iż w Sejmie łącznie z inicjatywą obywatelską działkowców, znajdzie się jeszcze projekt nowelizacji ustawy złożony przez SLD oraz projekt PO, Solidarnej Polski i być może Ruchu Palikota dlatego najprawdopodobniej w celu uchwalenia nowej ustawy zostanie powołana komisja sejmowa, która opracuje kompromisowe rozwiązanie będące ostatecznym aktem prawnym zabezpieczającym prawa działkowców i właścicieli gruntów, umożliwiającym zrównoważony rozwój miast i gmin. Zaznaczył, iż w pracach komisji sejmowej na pewno wezmą udział z głosem opiniującym i doradczym przedstawiciele środowiska działkowców.

Poseł Stefan Niesiołowski podtrzymał swój pogląd, iż ogrody działkowe powinny być zlokalizowane poza ścisłym centrum dużych miast, stwierdził, iż poza Polską nie spotkał się z ogrodami działkowymi w centrach europejskich stolic. Nie określił jednak jak miało by wyglądać uregulowanie tej kwestii w Polsce.

Mamy nadzieję, iż dzięki spotkaniu z nami pan Poseł dostrzeże, iż ogrody działkowe zlokalizowane są przede wszystkim w niewielkich miastach takich jak miedzy innymi Krosno Odrzańskie, Żary, Żagań, Nowa Sól, Świebodzin, Sulechów, Wschowa czy chociażby Zielona Góra. W tych miastach ogrody działkowe nikomu nie przeszkadzają, współpraca prezydentów i burmistrzów z działkowcami jest wręcz wzorowa, z działek korzystają nie tylko działkowcy ale też instytucje oświatowe i socjalne, a ogrody działkowe na dobre wpisały się w miejski krajobraz.

inż. Rafał Hawryluk

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.