Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

Egipskie ciemności nie odstraszyły nowosolskich działkowców - 23.11.2012

 

W czwartek 22.11.2012r. w  nowosolskiej Sali Kongresowej „Opera” odbyło się kolejne spotkanie w sprawie prezentacji obywatelskiego projektu ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych. Wśród Nowosolan projekt cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem- na spotkanie przybyła rekordowa, jak dotychczas liczba-  około 320 osób. W śród nich przedstawiciele wszystkich nowosolskich samorządów ogrodowych.  

Spotkanie prowadził przewodniczący kolegium nowosolskich prezesów ROD, pan Stanisław Trziszka-Ozgowicz. Projekt ustawy oraz wydarzenia, które doprowadziły do jego powstania szeroko omówili przedstawiciele Okręgowego Zarządu PZD w Zielonej Górze na czele z prezesem OZ, panem Marianem Pasińskim oraz panem Jerzym Telukiem- przewodniczącym Okręgowej Komisji Rozjemczej.

Pan Jerzy Teluk bardzo szczegółowo i przystępnie wyjaśnił wszystkie zagadnienia oraz korzyści jakie niesie za sobą uchwalenie projektu przez Sejm RP. W dyskusji pojawiały się głosy dotyczące wątpliwości i obaw czy Sejm uzna wole obywateli oraz czy partie polityczne nie będą forsowały własnych rozwiązań legislacyjnych w tej sprawie.

W trakcie wystąpienia pana Jana Majewskiego- delegata na X Nadzwyczajny Zjazd PZD gdzie podjęto decyzje o obywatelskiej inicjatywie ustawodawczej, nastąpiła awaria prądu (w całej dzielnicy Nowej Soli) i z uwagi iż nowosolska „Opera” nie posiada okien zapanowały nieprzeniknione ciemności. Pomimo awarii uczestnicy spotkania podjęli decyzje, iż należy je kontynuować przy delikatnym świetle świec i latarek zamontowanych w telefonach komórkowych.

W mistycznej wręcz scenerii dokończono spotkanie, podjęto nawet stanowiska w sprawie:

  • wyroku Trybunału Konstytucyjnego,
  • ustawy o ogrodach autorstwa Solidarnej Polski,
  • obywatelskiego projektu ustawy o ROD,

Stanowiska przyjęto przez aklamacje (przy aplauzie widowni)  

Uczestnicy spotkania bardzo chętnie składali podpisy poparcia pod projektem oraz zapowiadali chęć przystąpienia do komitetu obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej.

Nowosolscy działkowcy tak ciężko poszkodowani przez wielką wodę na Odrze, która w minionych latach doszczętnie niszczyła ich ogrody, wiedzą jak cenną wartością jest przynależność do silnej, ogólnopolskiej organizacji, która zawsze jako pierwsza pomagała odbudowywać ich ogrody po powodzi. Nie dziwi więc fakt, że w trakcie spotkania na ręce prezesa OZ od przedstawicieli nowosolskich ogrodów spłynęło ponad 1000 podpisów wraz z zapewnieniem- że to dopiero początek!

Okręgowy Zarząd PZD w Zielonej Górze składa serdeczne podziękowania samorządom ROD w Nowej Soli za promocję i przygotowanie spotkania, które przysłużyło się upowszechnieniu obywatelskiego projektu ustawy wśród działkowców i mieszkańców Nowej Soli.

inż. Rafał Hawryluk.

Powrót

Copyright © 2021 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio