Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

Narada Prezesów ROD i działkowców z terenu miasta Częstochowa - 12.11.2012

Dnia 7 listopada 2012r. w Domu Działkowca ROD „Wypalanki” w Częstochowie odbyła się narada z udziałem Prezesów ROD i działkowców z terenu miasta Częstochowa. Spotkanie miało na celu przedyskutowanie założeń obywatelskiego projektu ustawy o ROD oraz aktualnej sytuacji, w jakiej znaleźli się działkowcy i Ogrody.

Prawnik Krajowej Rady PZD Pani Agnieszka Rudawska szczegółowo zaprezentowała podstawowe założenia projektu ustawy o ROD. Wskazała, iż głównym celem przy tworzeniu nowej ustawy było przede wszystkim zachowanie wszystkich korzystnych dla działkowców zapisów, które nie zostały zakwestionowane przez Trybunał Konstytucyjny, a także maksymalne zabezpieczenie praw działkowców. Podkreśliła także, iż wszystkie nowe rozwiązania, które zostały wprowadzone w projekcie ustawy mają charakter ewolucyjny, gwarantujący wolność zrzeszania się i pluralizm w prowadzeniu ogrodów działkowych.

Działkowcy z wielkim zainteresowaniem wysłuchali, jakie gwarancje ustawowe zostały wprowadzone w projekcie, dzięki którym użytkownicy będą mogli bezpiecznie korzystać ze swoich działek.

Podczas dyskusji uczestnicy narady wysoko ocenili projekt ustawy. Stwierdzono, że odpowiada on działkowcom i rodzinnym ogrodom działkowym, ponieważ zachowuje prawa nabyte, a równocześnie uwzględnia wszystkie wskazania Trybunału zawarte w orzeczeniu i jego pisemnym uzasadnieniu. Ponadto, daje szansę również tym ogrodom, które od wielu lat funkcjonują w niepewności, gdyż mają nieuregulowaną sytuacje prawną.  

Wszyscy obecni na naradzie zgodzili się, iż przedstawiony projekt jest jedyną alternatywą dla sytuacji prawnej wywołanej wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego, w której obecnie znaleźli się działkowcy, ogrody i Związek. Bez tej ustawy rodzinne ogrody działkowe znikną z mapy wielu miast Polski, dlatego też z wielkim zaangażowaniem wyrazili chęć zbierania podpisów pod projektem obywatelskim.

Następnie Prezes Okręgowego Zarządu PZD w Częstochowie Pan  Andrzej  Wosik  przedstawił  zadania, jakie  czekają  działkowców  oraz  struktury  Związku, aby  obywatelski  projekt  ustawy  o  rodzinnych  ogrodach  działkowych  mógł  być  procedowany.   

Na zakończenie narady zebrani działkowcy przyjęli jednogłośnie list do Pani Marszałek Sejmu, w którym zaapelowali zarówno do Pani Ewy Kopacz, jak i wszystkich posłów obecnej kadencji o przyjęcie projektu obywatelskiego, dzięki któremu rodzinne ogrody działkowe będą mogły nadal bezpiecznie funkcjonować.

 

AR

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.