Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

Działkowcy z inicjatywą (ustawodawczą) spotkali się z parlamentarzystami - 31.10.2012

Reprezentanci Rodzinnych Ogrodów Działkowych z Zielonej Góry, Nowej Soli, Krosna Odrzańskiego, Gubina spotkali się z parlamentarzystami ziemi lubuskiej. Spotkania miały na celu zapoznanie posłów i senatorów z ideą ogrodnictwa działkowego, oraz przybliżenie problemów z jakimi w ostatnich czasach zmagają się działkowcy. Ponadto przedstawiciele ogrodów  zapoznali posłów z realiami w jakich funkcjonują po wyroku Trybunału Konstytucyjnego oraz przedstawili obywatelski projekt ustawy o ogrodach działkowych.

 

W poniedziałek 29 października reprezentanci samorządów ogrodowych spotkali się z senatorem Robertem Dowhanem, posłem Bogusławem Wontorem oraz posłem Jerzym Materną.

Senator Robert Dowhan (Platforma Obywatelska) przyznał, że do tej pory nie był zaznajomiony z problematyką rodzinnych ogrodów działkowych  i negatywnych dla działkowców skutków wyroku Trybunału Konstytucyjnego ale wyraził przekonanie, że w miastach powinno być miejsce dla ogrodów działkowych. Docenił pasję i społeczne zaangażowanie ludzi związanych z ogrodami działkowymi, zapewnił, iż zainteresuje się sprawą, chętnie nawiąże bliższe kontakty z działkowcami i będzie śledził rozwój spraw związanych z ustawodawczą inicjatywą działkowców.

 

Poseł Jerzy Materna (Prawo i Sprawiedliwość)  zapewnił, że podejmie starania aby ogrody działkowe funkcjonowały na podstawie ustawy, a nie na podstawie uchwał i przepisów lokalnych, by działkowcy w miesiącu październiku 2013 roku mieli już jasność i nie żyli w niepewności co dalej z ogrodami. Zapewnił, że otrzymany projekt obywatelskiej ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych przekaże  do ekspertyzy fachowcom. Poseł zapewnił, że będzie miał na uwadze i nie dopuści aby środki pieniężne, wkłady działkowców przeznaczone na rozwój rodzinnych ogrodów działkowych zostały przejęte (znacjonalizowane ) przez skarb państwa. Pan Czesław Czyżowski z Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Wzgórze” w Gubinie złożył na ręce posła list do prezesa PiS pana Jarosława Kaczyńskiego.

 

Poseł Bogusław Wontor (Sojusz Lewicy Demokratycznej) spotyka się z działowcami dość regularnie wiec znana mu są problemy Działkowców. Poseł ze zdziwieniem przyjął informację, iż Marszałek Sejmu odrzuciła wniosek o zarejestrowanie komitetu inicjatywy obywatelskiej, zaznaczył, że o ile pamięta jest to pierwszy przypadek w jego poselskiej karierze by obywatelski wniosek został odrzucony. Potwierdził, iż Sojusz Lewicy Demokratycznej pomimo, iż pracuje nad własnym projektem ustawy o ogrodach działkowych w pełni popiera inicjatywę obywatelską firmowaną przez Polski Związek Działkowców.

Delegacje działkowców wręczyły parlamentarzystom projekt ustawy wraz z uzasadnieniem oraz drobne upominki w postaci wydawnictw „Kim są polscy działkowcy?” oraz „vademecum Dzaiłkowca”.

Nasz projekt ustawy na dzień dzisiejszy jest sprawą priorytetową dlatego działkowcy planują spotkać się z wszystkimi parlamentarzystami w naszym rejonie i przedstawić im naszą wizję ogrodnictwa działkowego w Polsce oraz przekonać ich by wspierali naszą obywatelską inicjatywę.

Rafał Hawryluk

Powrót

Copyright © 2020 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio