Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Z życia ROD

Złote Gody Krośnieńskich działkowców - 25.10.2012

Tegoroczne Święto Działkowca w Krośnie Odrzańskim obchodzono w sposób szczególnyi uroczysty – mimo minorowego nastroju spowodowanego decyzją Trybunału Konstytucyjnego w sprawie ustawy o Rodzinnych Ogrodach Działkowych. Wszak w lipcu minęło 50 lat, gdy ówczesne władze administracyjne miasta wychodząc naprzeciw prośbie osób pragnących uprawiać kilkuarowe poletko, przekazały na dwa tereny na obrzeżach miasta przy ulicy Obrońców Stalingradu i Kościuszki, które stały się zaczątkiem Pracowniczego Ogrodu Działkowego.

                W marcu 1963 roku kilkadziesięcioro osób otrzymało do uprawy i zagospodarowania swe poletko, a wśród nich – uprawiających je do dziś byli: Zofia i Jan BOCHNIAKOWIE, Teresa i Jan GMITERKOWIE, Janina i Ryszard ROGACEWICZOWIE, Genowefa BEKIER, Genowefa BOGACKA, Janina DĘBICKA, Genowefa GOLA, Dorota RÓŻCZKA, Wanda TOPOROWICZ i Mieczysław SZYNKIEWICZ.

                Spotkanie działkowców Rodzinnego Ogrodu im. 100 – lecia Ogrodnictwa w Polsce, którego prezesem jest Dariusz HAIK, odbyło się zaledwie kilka dni po obradach X Nadzwyczajnego Krajowego Zjazdu Delegatów, w którym zielonogórskie środowisko działkowców reprezentowało 7 delegatów. W spotkaniu będącym swoistym „Świętem Plonów”, wzięło udział ponad 100 działkowców reprezentujących 7 ogrodów o sympatycznych nazwach, a wśród gości byli między innymi: poseł na Sejm RP, a jednocześnie przewodniczący SLD województwa lubuskiego – Bogusław WONTOR, członek Prezydium KR PZD i prezes Okręgowego Zarządu w Zielonej Górze – Marian PASIŃSKI, starosta krośnieński – Robert PAWŁOWSKI, burmistrz – Marek CEBULA oraz instruktor ds. ogrodniczych przy OZPOD – Rafał HAWRYLUK, prezesi krośnieńskich ROD – Garnizonowego – Jan BARDZIŃSKI i im. Prof. Brzezińskiego – Marek JASIÓWKA.

                Prezes Zarządu ROD im. 100 -  lecia Ogrodnictwa w Polsce Dariusz HAIK zapoznał zebranych

z uchwałą X Nadzwyczajnego Krajowego Zjazdu Delegatów PZD, wynikającą z orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego uchylającego 24 zapisy Ustawy o ROD z 2005 roku, a tym samym negującym status Polskiego Związku Działkowców zrzeszającego kilka milionów działkowców. Orzeczenie te przyjęte

z pobudek polityczno – ekonomicznych jest krzywdzące dla rzeszy działkowców, którzy w zdecydowanej większości to emeryci czy renciści, a uprawiana działka to pewien sposób na życie zapewniający częściowo poprawę sytuacji bytowej. To oni często latami wysiłku fizycznego i wydatkami finansowymi zapewnili jakże niezbędną oazę zieleni na obrzeżach miast zagospodarowując nieużytki, pracując rodzinami, ucząc swych wnuków szacunku do ziemi, poznawania roślin, warzyw czy sąsiedniej solidarności. Delegaci Zjazdu przyjęli obywatelski projekt Ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych, który po zebraniu 100 tyś. Podpisów poparcia zostanie złożony do Sejmu obok projektów zgłoszonych przez poszczególne ugrupowania polityczne.

                Przypomniał też historię krośnieńskiego POD, zaangażowanie Zarządów, którymi wcześniej kierowali między innymi: Bronisław WROTECKI i Leon KORZENIOWSKI. W minionym półwieczu krośnieński ogród należał do wyróżniających się w kraju, czego dowodem jest wyróżnienie tytułem

„100 – lecia Ogrodnictwa w Polsce”, zdobycie tytułu „Ogród Roku – 2005” w Konkursie Krajowym, oraz powtórzenie tego sukcesu w roku bieżącym. We wrześniu prezes POD Eugeniusz KONDRACKI wręczył delegacji krośnieńskiego Zarządu tytuł „Ogród Roku – 2012” nagradzając okolicznościowym dyplomem i pucharem. Wśród ponad 5 tysięcy ogrodów w kraju ROD im. 100 – lecia Ogrodnictwa w Polsce kierowany przez Dariusza HAIKA zajął 7 lokatę.

                O sytuacji ogrodów działkowych, które w ostatnich latach stały się przysłowiowym „języczkiem u wagi”, wśród polityków, deweloperów czy bankowców mówili – poseł B. WONTOR oraz prezes M. PASIŃSKI. Stanowisko SLD jest zbieżne z ideą działkowców i takie też będą złożone projekty o przyszłości ogrodów działkowych za którym opowiedzieć się powinni ludowcy stwierdził poseł.

                Prezes PASIŃSKI wskazał na przychylność i poparcie w walce o ogrody wielu lubuskich samorządowców, a włodarze krośnieńscy są tego przykładem. Wierzy, że ponad 120 letnia tradycja  zrodzona jeszcze w okresie zaborów zostanie zachowana dla dobra tych, których działka to od lat pasja, sposób na życie i oaza spokoju w „jesieni życia”. Gratulował też sukcesów i społecznego zaangażowania wszystkim działkowcom w ciągu minionego półwiecza.

                Podobne życzenia, gratulacje oraz nadzieję, że wśród decydentów zwycięży zdrowy rozsądek co do losów ogrodów działkowych przekazali: starosta – R. Pawłowski, burmistrz – M. CEBULA i prezes Garnizonowego Rodzinnego Ogrodu Działkowego Jan BARDZIŃSKI.

                Decyzją  Zarządu ROD osoby uprawiające działkę od 50 lat , wyróżnione zostały okolicznościowym listem gratulacyjnym i upominkami rzeczowymi.

                Podczas spotkania ogłoszono wyniki dorocznego przeglądu ogrodów działkowych, nagradzając tytułem „Wzorowa Działka Roku 2012” – Irena BOJKO – z ogrodu nr 1. Tytuły „Wzorowa Działka Roku 2012”, otrzymali również Henryka i Jan MACIEJEWSCY ogród „Poranek”, Grażyna i Ryszard WIATER ogród „Szarotka”, Danuta i Stefan ZAGDAN ogród „Relaks”, Wanda i Edward HOLENIEWSCY ogród „Jutrzenka”, Ewa i Mariusz MAZUR ogród „Leśne Oczko” oraz Bogumiła i Walerian STRASZKIEWICZ ogród „Energetyk”. Wyżej wymienionych nagrodzono dyplomem i upominkiem rzeczowym.

                W okręgowym konkursie „ogród Roku 2012” działka Krystyny i Adama HYŻYCH reprezentująca krośnieński ROD zajęła III miejsce i wyróżnienie Zarządu Okręgowego POD.

                Jubileusz Złotych Godów uczczono okolicznościowym tortem, lampką szampana, a przy symbolicznym poczęstunku zebrani działkowicze obejrzeli interesujący program multimedialny traktujący o historii i dniu dzisiejszym ROD. Była też muzyka i okazja do relaksu na parkiecie, a prym w tańcu wiedli tegoroczni laureaci.

                Czy przyszłoroczne spotkanie będzie tak radosne, zadecydują parlamentarzyści i przyjęta uchwała, a za tegoroczne Święto należą się słowa uznania dla Zarządu ROD.

 Tekst i zdjęcia Józef CIEŚLAK


Zarząd ROD im. 100-lecia Ogrodnictwa Działkowego w Krośnie Odrzańskim podziękował Prezesowi KR PZD za pamięć i ufundowany puchar z okazji 50-lecia ROD (czytaj więcej).

Powrót

Copyright © 2021 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio