Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

Poprzez działki walczymy z ubóstwem - 18.10.2012

17 października w całej Polsce obchodzony był Międzynarodowy Dzień Walki z Ubóstwem. Zjawisko ubóstwa z roku na rok dotyka coraz większej liczby osób. Ubóstwo to wykluczenie z życia społecznego, to niepewność jutra i brak pieniędzy na wyjazd w poszukiwaniu lepszych perspektyw. Skrajna bieda czyni człowieka bezbronnym wobec wszystkich przeciwności losu.

Z danych GUS wynika, że w Polsce już ponad 2,5 mln osób żyje w skrajnej biedzie, a w ciągu ostatniego roku ilość osób żyjących w ubóstwie wzrosła o 300 tysięcy, o co oznacza, że coraz więcej osób nie może zaspokoić swoich podstawowych potrzeb, jak wyżywienie, odzież czy dokonanie opłat za bieżące rachunki.

 

Temat przewodni tegorocznego Międzynarodowego Dnia Walki z Ubóstwem to „Eliminowanie skrajnego ubóstwa: promowanie równości i budowanie pokoju”. Hasło to  nawiązuje do potrzeby globalnej solidarności w walce z biedą – wysiłku, którego powinny się podjąć kraje zarówno rozwijające się jak i rozwinięte.

Wysiłek ten podejmuje Polski Związek Działkowców, który poprzez ogrody działkowe stara się walczyć z problemem ubóstwa. Działki od początków swojego istnienia łączą w sobie funkcję wsparcia ekonomicznego z funkcją socjalizacji osób ubogich. Będąc formą wsparcia dla najuboższych członków społeczeństwa, ogrody korzystały ze zwolnienia od opłat za zajmowane przez działkowców grunty. W ten sposób prawo do wsparcia socjalnego w postaci działki jest dostępne dla każdego, nawet najmniej zamożnego obywatela. Temu samemu służy zresztą zwolnienie ogrodów  - a więc działkowców - z podatków. Społeczność działkowców nie należy do osób zamożnych. Taka forma wsparcia, przede wszystkim w postaci warzyw i owoców uprawianych na działkach, jest bardzo ważna i niezastąpiona w zaspokajaniu podstawowych potrzeb obywateli.

Powrót

Copyright © 2022 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio