Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

Poseł Dera promuje swój projekt ustawy w Swarzędzu (u p. Jarząbka) - 21.09.2012

W dniu 19 września z inicjatywy S.O.D. „Zielona Dolina” odbyło się spotkanie Posła Andrzeja Dery i przedstawicieli UMiG Swarzędz z działkowcami.

 Tematem przewodnim spotkania była przyszłość ogrodnictwa działkowego w Polsce z położeniem akcentu na przyszłość naszego ogrodu w kontekście projektu nowej ustawy złożonej przez Solidarna Polskę, której autorem jest poseł Dera. Na spotkaniu obecni byli m.in: burmistrz Anna Tomicka, v-ce burmistrz Adam Trawiński oraz inni urzędnicy Gminy.

Działacze S.O.D „Kwitnąca Dolina” oraz działkowcy reprezentujący różne swarzędzkie(i nie tylko) ogrody przybyli w liczbie ok.50 osób

 

Spotkanie rozpoczęło się od wystąpienia posła Andrzeja Dery, który prezentował swój projekt ustawy o ogrodach działkowych. Oświadczył, iż po rozmowach z działkowcami odszedł od pierwotnej koncepcji , której wcześniej był orędownikiem i nie jest już zwolennikiem uszczęśliwiania działkowców na siłę poprzez wprowadzenie uwłaszczenia.

Obecnie skłania się do tego aby działkowcy mieli działki na zasadzie prawa użytkowania. Jednak w trakcie dyskusji pani radca prawny zwróciła uwagę, ze użytkowanie jest prawem niezbywalnym, co podchwycił v-ce burmistrz i zapytał; a co w takim wypadku z dziedziczeniem? Poseł Dera podparł się tutaj analogią do podobnych sytuacji w Spółdzielniach Mieszkaniowych i powiedział, ze podobny zapis będzie w jego projekcie ustawy.

Następnie powiedział o swojej wizji ogrodu, jako miejsca dla rekreacji i wypoczynku bez funkcji mieszkalnej. Jednak przyciśnięty pytaniami przez stałych mieszkańców ogrodów (obawiających się o swoją przyszłość) uspokoił ich stwierdzeniem, że przecież nikt nie zabrania im przebywać na działce w sposób nieograniczony .

Tak więc teoria rozmija się z praktyką, a skandalem jest, że mówi to poseł w dodatku prawnik!

 

Następną podnoszoną kwestią była sprawa opłat. Działkowiec będzie płacił podatek rolny i podatek od altany. W sumie ma to być nie więcej niż 100 zł.

Pan Dera proponuje wprowadzenie nowego rodzaju stawki w podatku od nieruchomości, który dotyczyłby tylko altan w ogródkach działkowych.

(dotychczasowa stawka wynosi 7,32 zł od m2).

 

Ponadto  poseł jest przeciwny stałym meldunkom na działkach w czym uzyskał pełne poparcie v-ce burmistrza. Co do wielkości altan orzekł, że w jego ocenie nie powinny być większe niż 40m2  (w tym momencie Jarząbek zrobił kwaśną minę). Na zakończenie powiedział, że ogród ma mieć charakter wspólnoty i każdy użytkownik jest częścią tej wspólnoty. Jak to się ma do Konstytucji i przywoływanych przez Trybunał Konstytucyjny artykułów dotyczących państwa prawa i wolności zrzeszania się, wie zapewne tylko sam poseł. Ciekawe jest również, w jaki sposób chce utrzymać niekwestionowaną przez Trybunał funkcję ogrodów jako urządzeń użyteczności publicznej oraz zapewnić prawo powszechnego dostępu obywateli do terenów rodzinnych ogrodów działkowych? Na te pytania działkowcy niestety odpowiedzi nie uzyskali.

 

 

Opracował uczestnik spotkania:

Romuald Drzazga

Powrót

Copyright © 2022 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio