Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

50 lat ruchu działkowego w Myszkowie - 19.09.2012

50 lat ruchu działkowego w Myszkowie Rodzinny Ogród Działkowy „Wypoczynek” już od 50 lat skupia osoby, za którymi stoi długa tradycja opieki nad ogrodami oraz aktywności na rzecz szeroko rozumianej ochrony środowiska i integracji społecznej. Na uroczystości 50 rocznicy działalności Ogrodu zjawił się Starosta Wojciech Picheta, który wyraził najwyższe uznanie dla tej pięknej aktywności.

W sali bankietowej Myszkowskiego Domu Kultury zgromadziło się kilkadziesiąt osób, zaangażowanych w działalność działkową. Całość otworzyła Prezes Janina Długosz, która przedstawiła historię Ogrodu „Wypoczynek”, powstałego w 1962 roku w wyniku inicjatywy związków zawodowych, działających w największych zakładach Myszkowa – przede wszystkim Fabryki Papieru i „Wartexu” Skarb Państwa przekazał w dzierżawę określony obszar ziemi, który zostaje podzielony na 159 działek.

Aż do dzisiaj działkowcy intensywnie zagospodarowywali przyznane im poletka, z roku na rok poprawiając wygląd całego Ogrodu.
W wyniku swej aktywności działkowcy od dawna w Myszkowie w dużej mierze wpływają na wzrost atrakcyjności rekreacyjno-wypoczynkowej, jaką miasto oferuje mieszkańcom, ale również przyczyniają się poprawy jego wizerunku pod względem norm ekologicznych, ochrony przyrody i promocji zdrowego stylu życia; tworzą przestrzeń społeczną skupiającą całe rodziny, a co za tym idzie inspirują mieszkańców do wspólnego spędzania czasu w sposób aktywny i efektywny, dzięki czemu przyczyniają się do ugruntowania więzi łączących mieszkańców miasta.

ROD „Wypoczynek” jest organizacją, która poprzez codzienną aktywność spełnia ważną rolę w sensie szeroko rozumianej działalności opiekuńczo-dydaktycznej, jest wzorem obywatelskiej postawy i troski o współpracę z odgrywającymi ważną rolę instytucjami. A wszystko po to, aby jak najliczniejsze grono mieszkańców miało możliwość realizacji swoich pasji, a także mogło spędzić wspólnie czas w jak najlepszej atmosferze.

Na uroczystości zjawili się m.in. Starosta Myszkowski Wojciech Picheta i Dyrektor Okręgowego Zarządu Polskiego Związku Działkowców w Częstochowie Adam Więcławik, Komendant Straży Miejskiej Sławomir Pabiasz oraz Rzecznik Prasowy Urzędu Miasta Małgorzata Kitala-Miroszewska.

[- Zbudowaliście coś z niczego i włożyliście ogrom pracy i nakładów finansowych w to imponujące przedsięwzięcie. To, co się dziś dzieje wokół ogrodów działkowych jest niepokojące, bo ktoś chce zniweczyć wasze osiągnięcia. Waszej działalności należy tylko i wyłącznie przyklasnąć]- powiedział Starosta Wojciech Picheta, dodając, że działkowcy zawsze mogą liczyć na jego pomoc – jeśli tylko jakaś decyzja będzie zależeć od władzy na szczeblu powiatowym. Starosta życzył wszystkim działkowcom, aby ich ogrody nie utraciły nic ze swego piękna, a idea, której są pełnymi oddania wyrazicielami, mogła rozwijać się bez jakichkolwiek utrudnień.

Spotkanie było dowodem na to, że działalność ogrodów działkowych jest niezbędną i ogromnie pożyteczną formą działalności społecznej, która poprzez długie lata tradycji wrosła na stałe w życie dużych i małych miast. Wrosła także w życie Myszkowa.(źródło:www.powiatmyszkowski.pl)

Powrót

Copyright © 2021 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio