Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Z życia ROD

Jubileusz 60-lecia założenia ogrodu działkowego „Natura” w Ostrowie Wielkopolskim - 29.08.2012

Tradycja ogrodnictwa działkowego na ziemiach polskich liczy ponad 120 lat. Długim okresem działalności może się poszczycić wiele ogrodów, wśród których znajduje się również Rodzinny Ogród Działkowy „Natura” w Ostrowie Wielkopolskim, który w sierpniu 2012 r. obchodził jubileusz 60-lecia swojego istnienia. Początki jego powstania sięgają 1952 roku.

Inicjatorami powstania ogrodu działkowego byli Olgierd Siankiewicz i Henryk Stodolski, członkowie Rady Zakładowej Związku Zawodowego Metalowców przy Fabryce Wyrobów Metalowych w Ostrowie Wielkopolskim. W krótkim czasie przekazano na ten cel pierwszych 5 hektarów ziemi, na których powstało ponad 100 działek. Kilka lat później zbudowano Dom Działkowca służący do organizowania spotkań, szkoleń oraz  imprez okolicznościowych.

W 1982 roku podpisana została umowa patronacka między zarządem Ogrodów a Zakładami Automatyki Przemysłowej. Po tym etapie Ogród zajmował ponad 12 hektarów, z czego działki stanowiły ponad 10 ha. Reszta to powierzchnia użytku ogólnego – alejki, plac zabaw, ziemia pod budynkami.  W 2006 roku, po przeobrażeniach gospodarczych, zmieniono nazwę Ogrodu z POD „Automatyk” na ROD „Natura”.

Tegoroczny jubileusz ogrodu „Natura”, połączony z Dniem Działkowca, był doskonałą okazją do podsumowań, jak również nagrodzenia wyróżniających się aktywnością działaczy. Związkowe odznaczenia -  złote, srebrne i brązowe zostały przyznane 24 osobom, zaś kolejnych 14 zostało uhonorowanych uznaniowymi dyplomami. Ten wyjątkowy dzień z pewnością zapisze się na kartach historii ogrodu działkowego „Natura”.

Powrót

Copyright © 2020 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio