Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Porady ogrodnicze

Ocena położenia działki w rodzinnym ogrodzie działkowym - 24.08.2012

Gdy planujemy urządzenie  nowej działki lub modernizację działki już zagospodarowanej musimy mieć na uwadze fakt, że jest ona podstawową jednostką przestrzenną rodzinnego ogrodu działkowego, której powierzchnia i granice winny być zgodne z planem zagospodarowania ogrodu i nie podlega ona żadnemu podziałowi. Działka służy użytkownikowi i jego rodzinie do wypoczynku oraz zapewnia możliwość prowadzenia upraw ogrodniczych.

Urządzenie działki w rodzinnym ogrodzie działkowym nie jest tak dowolne jak w przypadku ogrodów przydomowych, gdyż musi być ona zagospodarowana zgodnie z regulaminem ROD. Pozornie niewielka powierzchnia działki (300-500 m2) jaką dysponujemy ogranicza w pewnym stopniu nasze działania w jej zagospodarowaniu. Ale przecież nie oznacza to, że niemożliwym jest stworzenie na takiej działce pięknej i niepowtarzalnej przestrzeni, która będzie z pewnością swoistą oazą dla każdego działkowca.  

Jednak przed jej urządzeniem musimy dobrze ocenić nie tylko jej obecny stan, ale także niezbędne jest zwrócenie uwagi na jej położenie w ogrodzie. Ważne jest tu określenie stron świata, następnie położenie działki w stosunku do alei ogrodowej, ustalenie szerokości alei ogrodowej sąsiadującej z działką, wymiarów działki oraz sąsiedztwa działki (może być to las, droga, inna działka).

Musimy być świadomi, że zagospodarowanie i korzystanie z uroków działki nie powinno przede wszystkim stwarzać utrudnień i jakichkolwiek  zagrożeń dla naszych sąsiadów – działkowców, którzy również użytkują je w rodzinnym ogrodzie działkowym na takich samych zasadach jak my.

Po takiej ocenie i przeanalizowaniu sytuacji, możemy podjąć kolejny krok w urządzaniu naszej działki, jakim jest wykonanie szkicu sytuacyjnego, na którym będziemy mogli umieścić nowe lub istniejące już elementy działki, które chcemy zachować w niezmiennym układzie (tj. np. altana, taras, układ komunikacyjny, ujęcie wody, kompostownik, mała architektura ogrodowa, szklarnia itp..). Więcej informacji na temat szkicu sytuacyjnego dzialki już w kolejnej poradzie! ECH

 

Przykład lokalizacji działki w rodzinnym ogrodzie działkowym uwzględniający ustalone kierunki świata, aleję ogrodową, optymalną powierzchnię działki oraz sąsiedztwo innych działek.

 

 

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.