Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

„Skalne Ogródki” – nowy specjalny numer „działkowca”! - 09.08.2012

Na rynku jest już w sprzedaży, najnowszy numer specjalny miesięcznika „działkowiec” p.t. „Skalne Ogródki”, w którym zachęcamy do zakładania na działkach i w ogrodach różnych rodzajów ogrodów skalnych.

 

Skalne ogródki dla każdego! Ograniczona powierzchnia działek czasem utrudnia realizację wszystkich naszych ogrodniczych pasji. Ogród skalny jest elementem, który ułatwia nam ich spełnienie. Łączy  w sobie wiele cech. Może być funkcjonalny, jeśli jest jednocześnie np. murkiem oporowym, również typowo dekoracyjny w formie klasycznego skalniaka, a w alpinarium możemy kolekcjonować wiele rzadkich i cennych roślin. Nie ulega wątpliwości, że dobrze wykonany i obsadzony ogród skalny jest bardzo atrakcyjną dekoracją każdej działki.

 


Gotowe rozwiązania. Przedstawiamy różne propozycje  aranżacji ogrodów skalnych, możliwe do zastosowań w różnych warunkach i z uwzględnieniem gustów, potrzeb i możliwości użytkowników. Oprócz skalniaków w stylu klasycznym, nowoczesnym, orientalnym czy alpinarium, proponujemy też tak oryginalne rozwiązania jak skalny kącik wypoczynkowy we wgłębniku czy skalniak na dachu!

 

Poznajemy i wybieramy. Jakie cechy powinny mieć rośliny aby sprawdziły się na skalniaku? Prezentujemy bogaty wybór gatunków i odmian bylin, traw ozdobnych, roślin cebulowych, krzewów do zastosowań w ogrodach skalnych. Doradzamy też czym należy kierować się wybierając różne rodzaje kamienia do ogrodu skalnego i w jakie elementy małej architektury, meble, dekoracje czy oświetlenie  warto go wyposażyć.

 

Jak komponować? Przedstawiamy ogólne zasady komponowania ogrodu skalnego. Doradzamy m.in. jak ustalić optymalną wielkość skalniaka, wybrać dla niego najlepsze miejsce na działce, jak zachować spójność z otoczeniem. Jakie dobrać sąsiedztwo, np. innych elementów małej architektury. Przedstawiamy też najczęstsze błędy popełniane przy urządzaniu ogrodu skalnego i doradzamy jak można ich uniknąć.

 

Budujemy. W kolejnych etapach, krok po kroku opisujemy podstawowe zasady budowy różnych rodzajów ogrodów skalnych: klasycznego skalniaka, alpinarium, murka suchego i półsuchego, żwirowiska, piargu, aranżacji na skarpie. Artykuł jest bogato zilustrowany rysunkami instruktażowymi.

 

Jak dbać? Oprócz szczegółowego kalendarium prac, opisujemy najważniejsze zabiegi związane z uprawą roślin skalnych, takie jak przygotowanie podłoża, sadzenie, podlewanie, nawożenie, odchwaszczanie czy zabezpieczanie na zimę. Opisujemy też najczęściej pojawiające się problemy w ogrodzie skalnym oraz sposoby ich rozwiązywania.

 

Te i wiele innych, atrakcyjnych informacji tylko w numerze specjalnym „Skalne Ogródki”!

 

Przypominamy, że w tym roku ukazały się już inne numery specjalne „Trawnik”, „Balkony i Tarasy” oraz „Iglaki”.

 

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.