Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

Porady ogrodnicze na sierpień - 03.08.2012

Porady ogrodnicze


OGÓLNE

● Od przybytku głowa nie boli...

Ponownie modne staje się przetwarzanie warzyw i owoców według sprawdzonych domowych receptur. Warto zatrzymać lato i przyrządzić przetwory z działkowych warzyw i owoców – plonów, co do których mamy pewność, że są zdrowe. Jak utrwalić walory smakowe i zdrowotne warzyw oraz owoców? Jak zrobić pikle z ogórków i paprykowy dżem? – inspiracje w sierpniowym „działkowcu. Przetwory z owoców – w „dz” 07/2012.

Koniec nawożenia

Zaprzestajemy nawożenia drzew i krzewów ozdobnych i owocowych. Jeśli tego nie zrobimy, młode pędy nie zdążą zdrewnieć i zimą przemarzną.

● Działka leczy!

To najtańszy, najprostszy i jednocześnie najprzyjemniejszy sposób dbania o własne zdrowie. Coraz więcej mówi się o hotiterapii – terapeutycznym oddziaływaniu roślin, działki, pracy w ogrodzie na nasze życie. Działka rozwija kreatywność, podtrzymuje więzi międzypokoleniowe i społeczne, pozwala zachować sprawność fizyczną i umysłową. Skorzystajmy z hortiterapii świadomie i doceńmy to, co już mamy. Wszystkim działkowcom gorąco polecamy artykuły na ten temat prezentowane na łamach „działkowca” już od  czerwcowego wydania. W lipcowym numerze – hortiterapia dla dzieci, czyli jak poprzez zabawę z roślinami na działce wspierać w dzieciach rozwój poznawczy, emocjonalny, społeczny oraz umiejętności zawodowych, a wszystko to poparte scenariuszami zabaw oraz pomysłami na aranżacje działkowych kącików dla dzieci. W sierpniowym „dz” – hortiterapia dla osób starszych, czyli jak czerpać z działki radość i zachować sprawność fizyczną na długie lata.

Zachęcamy do opisywania własnych doświadczeń z działkowej hortiterapii i przesyłania listów na adres redakcji miesięcznika „działkowiec”. Najciekawsze z nich zostaną opublikowane na łamach miesięcznika oraz na stronie internetowej (www.dzialkowiec.com.pl).

● Trawnik

Jest elementem każdej działki, jednak nie zawsze stanowi jej ozdobę. Jak z nim postępować aby nie był naszym utrapieniem lecz cieszył oczy soczystą zielenią przez cały sezon? Sposobów jest wiele – począwszy od prawidłowego założenia trawnika, po systematyczne nawadnianie, nawożenie i koszenie. Zainteresowanych posiadaniem pięknej murawy odsyłamy do wydania specjalnego „działkowca” – pt. „Trawnik” (do nabycia: w sklepie internetowym www.dzialkowiecsklep.pl lub na zamówienie tel. 22 101 34 34).

● Altana po liftingu, czyli jak odmienić wygląd działkowej altany

Co zrobić gdy altana przestała zdobić działkę i potrzebne są gruntowne zmiany? Przeczytać wakacyjne wydania „działkowca”, w których zaprezentowano pomysły architekta na zmodernizowanie altany drewnianej („dz” 08/2012 oraz 06/2012) i murowanej („dz” 07/2012). Co i jak warto zrobić, by uzyskać nowoczesny i elegancki wygląd działkowej altany. Widoki altan przed i po modernizacji ułatwią podjęcie decyzji.

Czas na zmiany – wygodna kuchnia

Latem warto wykorzystać sprzyjającą pogodę i przeprowadzić mały remont. W lipcowym „działkowcu” radziliśmy jak naprawić dach: z papy, z falistych płyt bitumicznych lub blachodachówki, a także na co zwracać uwagę przy wymianie/naprawie rynien, elewacji i fundamentów. W sierpniowym  wydaniu podpowiadamy jak zaprojektować w działkowej altanie funkcjonalną kuchnię. Widoki i rzuty z góry kilku wariantów kuchni, a także informacje o czym należy pamiętać modernizując/aranżując kuchnię zachęcają do podjęcia tego wyzwania. Czas na zmiany...

● Wystawa „Zieleń to życie”

Wszystkich miłośników roślin, techniki ogrodniczej i architektury ogrodowej  zapraszamy na największą jesienną wystawę ogrodniczą – „Zieleń to życie”, która odbędzie się w Warszawie w dniach 24–26 sierpnia (Centrum EXPO XXI, ul. Prądzyńskiego 12/14). Zapraszamy do odwiedzenia stoiska nr 164 Wydawnictwa „działkowiec”, gdzie będzie można kupić książki ogrodnicze, aktualne i archiwalne numery „działkowca” oraz spotkać się z redakcją miesięcznika „działkowiec”.

● Kompost

Każda działka powinna być wyposażona w kompostownik. Kompost to najtańszy, a jednocześnie najlepszy nawóz ogrodniczy polecany dla wszystkich roślin. O zaletach kompostu, a także zasadach jego prawidłowego przygotowania można przeczytać w sierpniowym „działkowcu”.

 

ROŚLINY OZDOBNE

● Rośliny dwuletnie

Na początku miesiąca sadzimy na miejsce stałe dzwonki ogrodowe, naparstnice, goździki brodate (rozstawa 25x25 cm).

● Sadzimy cebulowe

Od połowy miesiąca przygotowujemy glebę dla roślin cebulowych. Odchwaszczamy, wapnujemy, gdy jest zbyt kwaśna, nawozimy i wyrównujemy grabiami. Tulipany wymagają żyznej gleby o odczynie obojętnym. Przed sadzeniem zaleca się nawożenie fosforowe (5-8 dag/m2). Na tym samym miejscu można je sadzić nie częściej niż co 4 lata. Hiacynty lubią gleby lekkie, piaszczyste, lekko zasadowe, wilgotne. Lilie – gleby żyzne, próchniczne, przepuszczalne i wilgotne, lekko kwaśne.

W sierpniu można sadzić narcyzy (co 10-15 cm) i szachownicę cesarską, a także szafirki i zimowity.

● Nawadnianie

Regularnie nawadniamy rośliny, zwłaszcza byliny kwitnące latem. Szczególnie wrażliwe na suszę są płomyki wiechowate i astry.

Pielęgnacja

Regularnie usuwamy przekwitłe kwiatostany, co przedłuża kwitnienie niektórych bylin (nachyłek, driakiew), niektóre zmusza do ponownego kwitnienia (ostróżka, złocień, szałwia). Pamiętajmy również, że wysokie byliny wymagają podpór.

● Rozmnażamy byliny

Pod koniec miesiąca dzielimy karpy piwonii. Do dzielenia najlepsze są rośliny pięcioletnie. Karpę dzieli się na kilka części ostrym nożem, tak aby każda miała co najmniej 3-5 pąków odnawiających. Przed ponownym posadzeniem na dno dołka daje się dobrze rozłożony obornik lub kompost. Rośliny sadzi się tak aby pąki na karpach były około 4 cm pod powierzchnią gleby.

Również większość gatunków bylin, które kwitły wiosną i wczesnym latem można teraz rozmnażać przez podział (żagwin, płomyki szydlaste, fiołki, rojniki).

Przesadzanie iglaków

Sierpień to najlepszy czas na sadzenie i przesadzanie iglaków. Warto wybrać się na zakupy do sprawdzonego centrum ogrodniczego, szkółki lub na targi ogrodnicze. Zainteresowanym tematem polecamy wydanie specjalne „działkowca” pt. „Iglaki”, gdzie poza propozycjami gatunków i odmian iglaków słabiej rosnących można znaleźć inspiracje dotyczące aranżacji iglaków w różnych miejscach działki, zasad komponowania oraz gotowe projekty i praktyczne informacje z zakresu uprawy i pielęgnacji.

● Co będzie pasowało na działkę?

Centra ogrodnicze kuszą pięknymi ekspozycjami atrakcyjnych roślin. Jak w tym wszystkim nie stracić głowy... W sierpniowym „działkowcu” podpowiadamy co warto posadzić w tym sezonie. Polecamy kwitnące w pełni lata byliny i krzewy, zachwycające kolorami, rozmiarami, kształtem oraz zapachem kwiatów i liści, a także „żywe kolumny” czyli iglaki o wąskich, strzelistych koronach, idealne do nasadzeń na działkach.

 

W SADZIE

Letnie cięcie jabłoni

Na początku miesiąca przeprowadzamy cięcie letnie u odmian jabłoni, których owoce dojrzewają w końcu sierpnia lub na początku września. Dzięki temu do jabłek dotrze więcej światła przez co będą lepiej wybarwione i słodsze. Wycinamy na gładko wyrastające w koronie silne, tegoroczne przyrosty tzw. wilki.

Podpieranie gałęzi

Trwa bardzo intensywny wzrost owoców przez co czasem konary nie wytrzymują obciążenia i łamią się (zwłaszcza u grusz i śliw). Aby temu zapobiec warto podeprzeć gałęzie, na których jest bardzo dużo owoców.

● Cięcie pestkowych

Druga połowa jest najlepszym terminem prześwietlania wiśni i czereśni. O tej porze roku ryzyko zainfekowania roślin chorobami kory i drewna jest najmniejsze. Drzewa tniemy przy suchej i słonecznej pogodzie, zabezpieczając większe rany odpowiednimi preparatami. Więcej na ten temat w sierpniowym „działkowcu”.

Cięcie krzewów

Po zbiorach owoców można prześwietlać porzeczki i agrest, a także maliny odmian letnich. U porzeczek i agrestu cięcie w tym terminie może zastąpić cięcie wczesnowiosenne. U malin letnich odmian wycinamy przy ziemi pędy, które już owocowały oraz nadmiar młodych pędów, które będą owocować w roku następnym.

● Sadzenie truskawek

Sierpień to dobra pora na sadzenie truskawek. Nie powinno się uprawiać truskawek na miejscu po truskawkach, malinach czy pomidorach. Truskawki najlepiej jest sadzić w rozstawie 70-80 cm i 25-30 cm w rzędach. Co warto posadzić? W sierpniowym „działkowcu” pokazano odmianowe nowinki – zarówno zagraniczne, jak i krajowe, które zdaniem specjalistów Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach warto posadzić na działce z powodu m.in. mniejszej podatności na choroby i smaczniejszych owoców.

 

OCHRONA ROŚLIN

Kiedy i czym pryskać?

Przypominamy, że zestawienia polecanych środków ochrony roślin opublikowane są na stronie internetowej PZD (www.pzd.pl) oraz w broszurze „ABC ochrony roślin”, która jest na wyposażeniu każdej biblioteki ogrodowej.

● Po gradobiciu

Po gradobiciu, możliwie jak najszybciej, należy dokładnie opryskać rośliny sadownicze preparatem Topsin M, który zabezpieczy je przed wnikaniem patogenów przez uszkodzone tkanki. Okres karencji tego preparatu wynosi 14 dni, dlatego w okresie zbiorów nie wolno opryskiwać krzewów borówki, malin powtarzających i jeżyny. Warto opryskać również krzewy, z których wcześniej zebrano owoce.

● Profilaktyka

Systematycznie należy usuwać opadłe, silnie porażone liście z sąsiedztwa drzew i krzewów owocowych oraz porażone resztki pozbiorcze warzyw. Ma to kolosalne znaczenie w ograniczaniu źródeł infekcji chorobami grzybowymi w tym i przyszłym sezonie wegetacyjnym.

 

W WARZYWNIKU

● Siew i sadzenie

Przez cały miesiąc możemy wysiewać do gruntu warzywa o krótkim okresie wegetacji: rzodkiewkę, szpinak, roszponkę. Wysadzamy jeszcze rozsady kapusty pekińskiej, kalarepy, endywii, kopru włoskiego, jarmużu oraz wczesnych odmian sałat. Przed podjęciem decyzji o jesiennych wysiewach warto przeczytać o zaletach kalarepy i tzw. warzyw z goryczką w sierpniowym wydaniu „działkowca”.

  • · Ogławianie pomidorów

Na początku miesiąca pamiętajmy o ogławianiu wysokich odmian pomidorów. Polega to na usunięciu wierzchołka pędu pozostawiając dwa liście nad najwyżej położonym gronem.

Pielęgnacja

Regularnie odchwaszczamy, podlewamy i dokarmiamy warzywa o dłuższym okresie wegetacji (marchew, pietruszkę, selery, pory). Nawozimy pogłównie warzywa korzeniowe i kapustne oraz pomidory.

● Nawozy zielone

Po zbiorze plonu głównego na zagony można wysiewać rośliny na nawóz zielony. Najczęściej stosuje się rośliny bobowate – łubin, peluszkę, wykę, a także gorczycę, rzepak, żyto. Głównym celem stosowania nawozów zielonych jest zwiększenie zawartości próchnicy w glebie i poprawa jej urodzajności.

Powrót

Copyright © 2022 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio