Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

Spotkanie z Przewodniczącym Sojuszu Lewicy Demokratycznej Leszkiem Millerem na terenie ROD im. Gen. Waltera w Rzeszowie - 17.07.2012

W dniu 14 lipca 2012 r. na terenie ROD „Walter” w Rzeszowie odbyło się spotkanie podkarpackich działkowców z liderem Sojuszu Lewicy Demokratycznej Panem Leszkiem Millerem oraz posłem SLD Panem Tomaszem Kamińskim.

W spotkaniu wzięło udział ponad 80 działkowców, nie tylko z Rzeszowa, ale także z Łańcuta, Mielca, Nowej Sarzyny i Dębicy oraz członkowie okręgowych struktur w województwie podkarpackim. Pan Leszek Miller i Pan Tomasz Kamiński zostali owacyjnie powitani przez zebranych działkowców.

Lider polskiej lewicy na wstępie poinformował działkowców, iż wyrok Trybunału Konstytucyjnego, jaki zapadł 11 lipca 2012 r., zadowala jedynie lobby prywatnego biznesu, zamierzającego za wszelką cenę przejąć grunty rodzinnych ogrodów działkowych. Zarówno dla środowiska działkowców, jak i polityków SLD, ogłoszony wyrok był sporym zaskoczeniem, gdyż spodziewano się stwierdzenia niekonstytucyjności kilku artykułów ustawy o ROD, a nie podstawowych jej przepisów.

Przewodniczący SLD stwierdził, że orzeczenie Trybunału zakończyło jedynie pewien etap walki, natomiast batalia o ogrody działkowe dopiero się rozpoczęła. Oświadczył, że lewicowi eksperci już przystąpili do pracy nad nowym projektem ustawy o ogrodnictwie działkowym, który w przeciągu 2-3 miesięcy złożą na ręce Marszałek Sejmu. Nowa ustawa, która rzecz jasna nie może już zawierać rozwiązań prawnych uchylonych przez Trybunał, zachowa ducha ustawy o ROD, zwłaszcza pod kątem utworzenia jednolitej organizacji społecznej, która będzie bronić interesów polskich działkowców.

Istnienie organizacji działkowców jest niezbędne, gdyż tylko zjednoczeni pod jednym przywództwem działkowcy będą w stanie skutecznie bronić się przed zakusami likwidacji ogrodów działkowych. Pan Leszek Miller zapewnił, że posłowie SLD będą z całą stanowczością sprawdzać, czy przygotowana ustawa zostanie szybko wprowadzona pod obrady Sejmu, a nie odłożona do sejmowej zamrażarki. Istnieją bowiem uzasadnione obawy, że rządząca koalicja celowo nie dotrzyma wyznaczonego przez Trybunał 18-miesięcznego terminu na opracowanie nowej ustawy działkowej.

Uczestniczący w spotkaniu działkowcy przekazali na ręce Pana Leszka Millera list otwarty do posłów Sojuszu Lewicy Demokratycznej w sprawie opracowania nowej ustawy działkowej.

W dyskusji działkowcy wyrażali swoje obawy co do przyszłości ogrodów działkowych, które powstały na zagospodarowanych przez nich nieużytkach. Nie kryli rozgoryczenia, iż po wyroku Trybunału ich wysiłek włożony w urządzenie ogrodów, pójdzie na marne. Byli również oburzeni, iż mogliby zostać zmuszeni do płacenia czynszów dzierżawnych oraz podatków od nieruchomości i altan.

Liderzy SLD zaapelowali do zebranych działkowców, aby rozmawiali z wszystkimi ugrupowaniami politycznymi w celu stworzenia ponadpartyjnej koalicji, która będzie w stanie przeprowadzić nową ustawę działkową. W trakcie wizyty przewodniczący SLD zwiedził ROD „Walter”, rozmawiał z poszczególnymi działkowcami, obejrzał  działki i altany, nie kryjąc podziwu dla ogromu pracy, jaki włożyli działkowcy w urządzenie swoich działek i całego ogrodu.

 

    Witold Majchrowicz

          OZP PZD Rzeszów 

 

   

Powrót

Copyright © 2020 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio