Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

Ruch Palikota staje w obronie działkowców - 11.07.2012

”Z naszej strony nie będzie zgody, aby na tereny coraz mniej licznych zielonych schronień, dzielnic Miast–Ogrodów, wjechały buldożery!" - powiedziała w przemówieniu sejmowym prezentującym stanowisko klubu Ruchu Palikota pani poseł Halina Szymiec–Raczyńska. Posłanka Ruchu Palikota złożyła też interpelację poselską do Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej w sprawie zgodności z Konstytucją ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych. "Zmiana przepisów ustawy w kwestii utrzymania przeznaczenia obecnych terenów działkowych,  nieuchronnie prowadziłaby do niepokojących i negatywnych konsekwencji, które mogą znacząco wpłynąć na zdrowie i sytuację ekonomiczną tysięcy ludzi - napisała pani poseł w interpelacji.

Treść przemówienia w Sejmie posłanki Haliny Szymiec-Raczyńskiej:

Idea ogródków działkowych legitymuje się historyczną tradycją. Większość członków PZD to ludzie w podeszłym wieku o niskim bądź bardzo niskim statusie majątkowym, od dłuższego czasu w stanie zawodowego spoczynku. Bardzo często działka jest dla nich głównym elementem życiowej satysfakcji, czymś , co ich życiu nadaje sens.

Sytuacja, w jakiej znaleźli się polscy działkowcy w związku z zaskarżeniem ustawy
o rodzinnych ogrodach działkowych do Trybunału Konstytucyjnego jest bardzo trudna.
W Sejmie na ten bulwersujący społeczeństwo temat wypowiedziała się Pani Poseł Halina Szymiec–Raczyńska z Ruchu Palikota.

Pani Poseł powiedziała, że pozbawienie praw ponad miliona działkowców, do której zmierza Rząd i Platforma Obywatelska to akt wymierzony w zdrowie własnego społeczeństwa. Działania Rządu zmierzają do podważenia idei równości w społeczeństwie, a szczególnie tej grupy Polek i Polaków, której należy się wyjątkowy szacunek i wsparcie rządzących. Ogrody rodzinne są oazą spokoju i wypoczynku osób starszych oraz miejscem, gdzie zdobywa się zdrową żywność. 65% Polaków nie jeździ na wakacje, a ich miejscem wypoczynku jest zieleń ogródków działkowych. Pani Poseł Halina Szymiec-Raczyńska zaznaczyła również, że odebranie ogrodów działkowych stoi w sprzeczności z elementarnym poczuciem sprawiedliwości, co bowiem Rząd Platformy Obywatelskiej oferuje starszym ludziom, poza kolejkami do lekarza, drogimi lekami i siedzeniem przy radioodbiorniku w domu? Za koszty złudnego rozwoju, za nietrafione inwestycje Rządu Donalda Tuska przyjdzie zapłacić obecnym i przyszłym działkowcom.

Pani Poseł zaznaczyła również, że już dwa wieki temu narodził się pomysł na Miasto – Ogród, który był odpowiedzią na rozwój przemysłu, zanieczyszczenie środowiska oraz wzrost liczby osób cierpiących z powodu chorób spowodowanych zmianami cywilizacyjnymi.

”Z naszej strony nie będzie zgody, aby na tereny coraz mniej licznych zielonych schronień, dzielnic Miast–Ogrodów, wjechały buldożery! Powiedziała Pani Poseł Halina Szymiec–Raczyńska.

 

Treść interpelacji w załączniku.

Załącznik plikowy do pobrania

interpelacja_rod.pdf

Powrót

Copyright © 2022 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio