Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

Zalania i podtopienia ogrodów w okręgu pilskim - 05.07.2012

Silne burze i intensywne deszcze dają się we znaki mieszkańcom okręgu pilskiego. W wyniku długotrwałych i obfitych opadów atmosferycznych oraz burz w ostatnich tygodniach na terenie okręgu pilskiego wiele ogrodów jest podtopionych, a niektóre działki są całkowicie zalane. Dotyczy to głównie ogrodów w Pile, które usytuowane są na gruntach torfowych.

Na terenie Piły podtopione są następujące ROD: „Belferek”, „Drzymały”, „Jedność”, „Kusocińskiego”, „Marchlewskiego”, „Nafta”, „Polam”, „Pieniążka”, „Przemysłówka”, „Sempołowskiej”, „St. Staszica”, „Wypoczynek”, „Gwda”, „Pod Lipami”. Ogrody te zajmują powierzchnię 104,6785 ha i 2654 użytkowanych działek. Z tej liczby 40% działek jest zalanych. Na pozostałych działkach poziom wód gruntowych jest bardzo wysoki, co powoduje, że działkowcy nie mogą w pełni korzystać ze ogrodów.

Największe szkody powstały podczas silnej ulewy w nocy dn. 30 czerwca w ROD „Zielony Zakątek” w Chodzieży. Powołana przez OZ PZD komisja, w wyniku przeprowadzonych rozmów i oględzin, ustaliła, że na skutek ulewy podtopieniu uległy pomieszczenia usytuowane na parterze Domu Działkowca. Nocna ulewa utworzyła strumień, który od strony bramy głównej spływał w kierunku Domu Działkowca. Woda wdarła się przez drzwi na parterze, a następnie płynęła korytarzem i spowodowała zalanie usytuowanych tam pomieszczeń. Podczas ulewy woda wypływała także studzienkami odpływowymi w pomieszczeniach WC. Zalaniu uległo sześć pokoi gościnnych, magazynek, korytarz, podłoga, biuro zarządu, pomieszczenia WC i kotłownia. Zalanie tych pomieszczeń spowodowało naniesienie szlamu oraz zawilgocenie podłóg, dolnych części ścian w pokojach, naruszenia glazury, zalanie i zniszczenie pościeli. Straty wg oświadczenia Prezesa Zarządu i pozostałych członków wynoszą, co najmniej 25 000 zł. Nie wiadomo, jakie mogą być skutki w późniejszym czasie, a dokładnie oszacowanie wysokości strat przeprowadzi rzeczoznawca. W pozostałych ogrodach okręgu pilskiego jest bardzo mokro, ale nie odnotowano zalania terenów ogrodów.

Oto zdjęcia zalanych ogrodów w okręgu pilskim:Powrót

Copyright © 2021 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio