Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Porady ogrodnicze

Porady ogrodnicze na lipiec - 02.07.2012

PORADY OGÓLNE

● Działka leczy!

To najtańszy, najprostszy i jednocześnie najprzyjemniejszy sposób dbania o własne zdrowie. Ostatnio coraz więcej mówi się o hotiterapii – terapeutycznym oddziaływaniu roślin, działki, pracy w ogrodzie na nasze życie. Działka rozwija kreatywność, podtrzymuje więzi międzypokoleniowe i społeczne. Praca pośród roślin pozwala zachować sprawność fizyczną i umysłową. Skorzystajmy z hortiterapii świadomie i doceńmy to, co już mamy. Wszystkim działkowcom gorąco polecamy artykuł z czerwcowego „działkowca” dotyczący hortiterapii.

Temat jest kontynuowany w kolejnych wydaniach pisma – w lipcowym numerze – hortiterapia dla dzieci, czyli jak poprzez zabawę z roślinami na działce wspierać w dzieciach rozwój poznawczy, psychiczny, emocjonalny, społeczny oraz umiejętności zawodowych, a wszystko to poparte scenariuszami zabaw oraz pomysłami na aranżacje działkowych kącików dla dzieci. W sierpniowym „dz” – hortiterapia dla osób starszych.

● Trawnik

Jest elementem każdej działki, jednak nie zawsze stanowi jej ozdobę. Jak z nim postępować aby nie był naszym utrapieniem lecz cieszył oczy soczystą zielenią przez cały sezon? Sposobów jest wiele – począwszy od prawidłowego założenia trawnika, po systematyczne nawadnianie, odchwaszczanie, nawożenie i koszenie. Trawnik należy podlewać rzadko, ale długo – tak aby woda dotarła na ok. 15 cm głębokości. A koszeniu powinno towarzyszyć odpowiednie nawożenie. Zainteresowanych posiadaniem pięknej, zadbanej murawy odsyłamy do wydania specjalnego „działkowca” – pt. „Trawnik” (do nabycia: w sklepie internetowym www.dzialkowiecsklep.pl lub na zamówienie tel. 22 101 34 34), w którym szczegółowo podane są zasady prawidłowej pielęgnacji trawnika o każdej porze roku. Dodatkowo można znaleźć tam przeglądy sprzętu i produktów do pielęgnacji trawnika m.in.: kosiarek, wykaszarek, areatorów, wertykulatorów, nawozów i innych produktów.

● Altana po liftingu, czyli jak odmienić wygląd działkowej altany

Co zrobić gdy altana przestała zdobić działkę i potrzebne są gruntowne zmiany? Przeczytać ostatnie wydania „działkowca”, w których zaprezentowano pomysły architekta na zmodernizowanie drewnianej („dz” 06/2012) i murowanej („dz” 07/2012) altany. Pokazujemy, co i jak warto zrobić, by uzyskać jej nowoczesny i elegancki wygląd. Widoki altan przed i po modernizacji ułatwią nam podjęcie decyzji o konieczności modernizacji.

Czas na zmiany – remont altany

Latem więcej czasu spędzamy na działce. Może warto byłoby wykorzystać sprzyjającą pogodę i przeprowadzić mały remont altany? W lipcowym „działkowcu” podpowiadamy jak naprawić dach: z papy, z falistych płyt bitumicznych lub blachodachówki, a także na co zwracać uwagę przy wymianie/naprawie rynien, elewacji i fundamentów. Czas na zmiany...

 

ROŚLINY OZDOBNE

● Mieczyki

W lipcu mieczyki wymagają systematycznego podlewania i nawożenia ze względu na obfite kwitnienie i intensywny wzrost cebul potomnych. Na początku miesiąca nawozimy je 25 g saletry amonowej na m2. Warto też podwiązać kwiatostany aby zapobiec ich wyłamywaniu się. Można użyć do tego bambusowych tyczek lub specjalnych metalowych konstrukcji. Kwiaty ścinajmy tak, aby w roślinie pozostało jak najwięcej liści – sprzyja to dorodności bulw potomnych.

● Dalie

Wkrótce rozpoczną kwitnienie dalie. Teraz wymagają regularnego podlewania i nawożenia ponieważ intensywnie rosną i zawiązują kwiaty. Odmiany wysokie warto podpierać.

Ogród latem pachnący

Promienie słońca, lato i... zapach kwiatów w ogrodzie. Czyż może być coś piękniejszego...? Pachną nie tylko kwiaty, ale i owoce, liście, łodygi, a nawet korzenie niektórych roślin. Jak skorzystać z dobrodziejstw pachnących roślin? Które rośliny pachną najpiękniej? Jak komponować zapachy? Jak zaaranżować pachnące kąciki? Inspiracje w lipcowym „działkowcu”.

● Dzielenie bylin

Niektóre byliny można dzielić i przesadzać latem. W ten sposób odmładzamy rośliny i uzyskujemy nowe egzemplarze. W lipcu dzieli się byliny np.: żagwin, rogownicę, zawciąg, macierzankę, czyściec, barwinek, rojnik, przymiotno ogrodowe, kosaciec bródkowy. Rośliny dzielimy ostrożnie pamiętając aby każda powstała sadzonka miała 2–3 wierzchołki wzrostu i proporcjonalną do części nadziemnej ilość korzeni. Kosaćce – co najmniej trzyletnie rośliny – dzieli się 2–4 tygodnie po kwitnieniu. Do sadzenia wybiera się tylko młode, zdrowe i dorodne kłącza.

● Siew dwuletnich

Do połowy miesiąca można jeszcze wysiewać rośliny dwuletnie – malwy, stokrotki, bratki, niezapominajki. Po wschodach rośliny pikuje się w rozstawie ok. 3x4 cm. Zamiast pikowania można też przerwać zbyt gęste wschody. Po przerywce należy docisnąć ziemię wokół roślin i obficie je podlać.

Wśród malw i dziewann pojawiło się wiele nowych, niezwykle dekoracyjnych, odmian. Warto się im przyjrzeć i wybrać coś do siewu na działce. Pomoże w tym lipcowy „działkowiec”.

● Sadzimy cebulowe

Sadzimy rośliny bulwiaste, które zakwitną jeszcze jesienią. Są to niektóre krokusy i zimowity. Jesienne krokusy sadzimy na głębokość 6–10 cm, zależnie od wielkości bulw. Bulwy zimowitów są duże, dlatego sadzimy je  na głębokość 15–20 cm.

● Tulipany

Wykopane wcześniej i wysuszone cebule tulipanów przeglądamy i usuwamy resztki ziemi i cebul matecznych, zaschnięte, pokruszone łuski i korzenie. Dobrze wysuszone cebule powinny się łatwo rozdzielać (a nie odłamywać). Usuwamy cebule uszkodzone i z objawami chorób. Oczyszczone cebule sortujemy wg wielkości, pamiętając, że cebule o obwodzie mniejszym niż 6 cm nie zakwitną. Cebule przechowujemy w suchym i przewiewnym pomieszczeniu.

Co będzie pasowało na działkę?

Centra ogrodnicze kuszą pięknymi ekspozycjami atrakcyjnych roślin. Jak w tym wszystkim nie stracić głowy... Trzeba zachować rozsądek, gdyż nietrafiony zakup po posadzeniu na działce może po kilku sezonach wyrosnąć w wielometrowe drzewo/krzew, zagłuszyć sąsiednie nasadzenia, przemarznąć lub nie przyjąć się. W lipcowym „działkowcu” podpowiadamy co można sadzić latem. Polecamy także najlepsze odmiany perukowców – krzewów zachwycających urodą nietuzinkowych kwiatostanów, a także liliowce – „żelazne” byliny działkowych rabat, które obecnie przeżywają swój renesans, zwracając uwagę mocnymi kolorami i oryginalnym kształtem kwiatów.

Byliny suchych miejsc

Jeśli działka jest na słonecznym miejscu lub nie chcemy zbyt często podlewać roślin, warto posadzić rośliny, które sprawdzą się w takich warunkach. Przy okazji warto pokusić się o ciekawą aranżację takiego miejsca np. w formie żwirowiska, swobodnej rabaty czy typowego ogrodu skalnego. W takich warunkach doskonale sprawdzą się m.in: aurinia, rogownica, rojniki, rozchodniki, skalnica, dzwonki karpackie, zawciąg, juka, dyptam. Zainteresowanych projektami i doborem rośli odsyłamy do lipcowego „działkowca” oraz do numeru specjalnego „Skalne ogródki”, który ukaże się w sierpniu.

Kule bez cięcia

Planując zmiany w działkowych nasadzeniach warto zwrócić uwagę na rośliny, które bez formowania zachowują regularny, geometryczny kształt. To piękne kule na pniu lub niskie krzewy, z których można wyczarować szpaler oddzielający poszczególne części działki lub posadzić je samodzielnie bądź w grupach jako główny element dekoracyjny rabaty. Spośród roślin liściastych jako samoformujące się kule można polecać np. ambrowiec ‘Gum Ball’, klon polny ‘Nanum’, surmię ‘Nana’, a z iglaków – sosną bośniacką ‘Schmidtii’ lub żywotnik zachodni ‘Hoseri’. Więcej na ten temat w lipcowym „dz”.

 

W SADZIE

Owocowe zbiory

To pełnia owocowania krzewów jagodowych na działce. Owoce zbieramy delikatnie, do małych opakowań, najlepiej wcześnie rano zanim rozgrzeją się w słońcu. Po zbiorze trzeba je jak najszybciej schłodzić. Owoce można zbierać wielokrotnie, zwłaszcza te, które dojrzewają nierównomiernie. Porzeczki zrywa się całymi gronami natychmiast po dojrzeniu, agrest na przetwory – gdy jest wyrośnięty, ale jeszcze twardy. Wiśnie na przetwory zrywa się bez szypułek, ale muszą być szybko przetworzone. Morele i brzoskwinie dojrzewają nierównomiernie – wymagają kilkukrotnego zbioru. Wczesne jabłka i gruszki można zbierać 2-3 razy, co 3-5 dni – w pierwszej kolejności te najlepiej wyrośnięte i wybarwione. Owoce do bezpośredniego spożycia zbieramy w pełni dojrzałe, a na przetwory – 1–2 dni wcześniej.

Nadwyżki owoców warto przetworzyć. Które domowe przetwory w najlepszy sposób utrwalają walory owoców? – odpowiedzi  w lipcowym „działkowcu”.

● Ekomaliny

Kapryśna pogoda latem sprawia, że owoce malin często gniją. W porze zbioru warto pomyśleć o sposobie na uzyskanie owoców bez oprysków przeciw szarej pleśni. Czy to możliwe? Tak – jeśli krzewy uprawiać będziemy pod zadaszeniem. Przepis na ekomaliny w lipcowym „działkowcu”.

Kończymy przerzedzanie zawiązków

W pierwszych dniach lipca przerzedza się zawiązki późniejszych odmian jabłoni i gruszy. Pozostawia się zawiązki najładniejsze, co 15–20 cm. Zawiązki usuwa się bez szypułek, najlepiej specjalnym sekatorem.

Zadbajmy o truskawki

Aby w przyszłym roku cieszyć się obfitością owoców już teraz warto wykonać kilka zabiegów zapewniających sukces w przyszłym sezonie. Po zbiorach truskawek ścinamy wszystkie liście na zagonach  2-3-letnich roślin. Liście ścinamy sekatorem lub nożem ok. 4–7 cm nad ziemią. Wygrabiamy też rozłożoną w międzyrzędziach ściółkę, usuwamy chwasty i rozłogi. Zabiegi te mają na celu usunięcie źródeł infekcji chorobami grzybowymi i szkodnikami. Rośliny warto wzmocnić nawozami (saletra amonowa w dawce 15 dag/10 m2).

Letnie cięcie

W drugiej połowie miesiąca usuwamy wyrastające w koronie jabłoni silne, tegoroczne przyrosty tzw. wilki. Zacieniają one koronę przez co owoce są zielone, drobniejsze, kwaśne, a dodatkowo ograniczają zawiązywanie się pąków kwiatowych na rok następny. Zagęszczone korony sprzyjają rozwojowi chorób grzybowych. Wilki wycinamy na gładko. Podczas cięcia letniego usuwamy jedynie 80% zbędnych pędów (wilków i długopędów).

Wilki usuwamy również u śliw i grusz. Jak postępować ze śliwami, które ze względu na osiągane rozmiary stanowią wyzwanie dla wielu działkowców? Szczegóły cięcia śliw w lipcowym „działkowcu”.

Podpieranie gałęzi

Pod koniec miesiąc wzrost owoców jest bardzo intensywny przez co czasem konary nie wytrzymują obciążenia owocami i łamią się (zwłaszcza u grusz i śliw). Aby temu zapobiec warto w połowie miesiąca podeprzeć gałęzie na których jest bardzo dużo owoców.

 

OCHRONA ROŚLIN

Przypominamy, że zestawienia polecanych środków ochrony roślin opublikowane są na stronie internetowej PZD (www.pzd.pl) oraz w broszurze „ABC ochrony roślin”, która jest na wyposażeniu każdej biblioteki ogrodowej.

● Jak powstrzymać kreta?

Ten nieduży ssak spędza sen z powiek wielu działkowcom, zwłaszcza gdy upodobał sobie pięknie zadbany trawnik lub grządki warzywne. Warto wiedzieć jak przepłoszyć go z działki oraz co sprawia, że w niektórych jej miejscach przebywa znacznie częściej niż w innych. Zainteresowanych odsyłamy do lipcowego „działkowca”.

Ochrona pomidora Kontynuujemy zwalczanie zarazy ziemniaka. W zależności o tempa rozwoju choroby rośliny opryskujemy co 5–7 dni stosując Curzate, Amistar lub Signum. Aby prawidłowo zapobiegać i zwalczać zarazę warto sięgnąć do czerwcowego wydania „działkowca”.

 

W WARZYWNIKU

Zbiory

Zaczynają dojrzewać wczesne pomidory, ogórki gruntowe, czosnek, cebula z dymki. Zbieramy cukinię i kabaczki oraz fasolę szparagową

● Poplony

W wolnych miejscach po zebranych już warzywach wysadzamy rozsadę roślin poplonowych na zbiór jesienny (kalafior, brokuł, kalarepa). Na początku miesiąca możemy wysiewać jeszcze wczesne odmiany marchwi, fasolkę szparagową oraz rzodkiew, rzepę, sałatę i roszponkę.

● Fenkuł – warzywny afrodyzjak

Najpóźniej do połowy lipca można wysiewać nasiona fenkułu (w rzędy co 30-40 cm). Zbiory  fenkułu będą po ok. 3 miesiącach od wysiewu. Jak pozyskać to cenne warzywo z własnej działkowej uprawy oraz jak je przyrządzić aby oprócz zachowania swych cennych właściwości było także ucztą dla podniebienia – odsyłamy do lipcowego „działkowca”.

Pielęgnacja

Regularnie odchwaszczamy, podlewamy i dokarmiamy warzywa o dłuższym okresie wegetacji (marchew, pietruszkę, selery, pory). Nawozimy pogłównie warzywa korzeniowe i kapustne oraz pomidory.

 

Małgorzata Majkowska

sekretarz redakcji "działkowiec"

 

Powrót

Copyright © 2021 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio