Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

Konferencja prasowa KR PZD - 27.06.2012

Wczoraj, tj. 26 czerwca, w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym im. Waszyngtona w Warszawie odbyła się konferencja prasowa Polskiego Związku Działkowców. Tematem przewodnim konferencji było przedstawienie obecnej sytuacji działkowców i problemów związanych z wnioskiem Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego o uchylenie ustawy o ROD.  W konferencji udział wzięli: Prezes KR PZD Eugeniusz Kondracki, radcy prawni KR PZD – Bartłomiej Piech i Tomasz Terlecki, a także Prezes OZ Mazowieckiego – Grażyna Franke.

Prezes Polskiego Związku Działkowców Eugeniusz Kondracki poinformował, że ustawa o rodzinnych ogrodach działkowych jest akceptowana przez zdecydowaną większość samorządów i nie ma potrzeby jej zmieniać, gdyż dobrze funkcjonuje. "Uważamy, że ustawa jest zgodna z Konstytucją i zaspokaja potrzeby społeczności działkowej" – powiedział Prezes PZD.

Eugeniusz Kondracki zaznaczył, że od 22 lat rodzinne ogrody są bez przerwy atakowane przez polityków. W jego opinii uchylenie ustawy o ROD przez Trybunał Konstytucyjny boleśnie uderzy we wszystkie osoby korzystające z działki, które stanowią obecnie bardzo liczną grupę, liczącą ponad milion polskich rodzin.

Według Eugeniusza Kondrackiego uchylenie ustawy może w konsekwencji spowodować utratę prawa do nieodpłatnego korzystania z działki. "Działkowcy będą musieli płacić podatki za ziemię i nieruchomości od 100 złotych nawet do 20 tysięcy złotych" - ostrzegał prezes PZD .

 Członkowie PZD wyrażają nadzieję, że czwartkowy werdykt Trybunału Konstytucyjnego będzie przychylny dla działkowców i zaskarżone przepisy nie zostaną uznane za niekonstytucyjne. "Na tę ustawę trzeba spojrzeć nie tylko okiem prawnika, ale także obywatela, okiem dobrego gospodarza. Należy też uwzględnić rolę i zaznaczenie ogrodów działkowych, jakie spełniają w społeczeństwie" – podkreślił Eugeniusz Kondracki.

Z kolei radca prawny PZD Tomasz Terlecki oznajmił, że skoro Parlament przyjął ustawę o ROD, to "korzysta z domniemania konstytucyjności".  "Chociażby z tego względu uważamy, że jest ona konstytucyjna" – dodał.
"Jeżeli TK uwzględni wniosek i uchyli te zapisy, o których mówimy, to Sejm nie będzie miał możliwości ich przywrócenia (...). To jest fundamentalne zagrożenie, te przepisy mogą być bezpowrotnie utracone” – zaznaczył Terlecki.

„Jeśli się daje alternatywę, że w miejsce rodzinnego ogrodu działkowego może powstać osiedle, i jest to z reguły osiedle zamknięte, no to jaka to jest alternatywa? Tylko finansowa” – powiedziała Grażyna Franke, Prezes OZ Mazowieckiego.

Konferencja wzbudziła duże zainteresowanie mediów, wśród których pojawili się dziennikarze ze stacji telewizyjnych, radiowych, a także prasa i dziennikarze z portali internetowych, w tym  m.in.: TVP,TVP Warszawa, TVN 24, Polsat News, Kurier Warszawski, Gazeta Wyborcza, PAP, Onet, Rzeczpospolita, Radio dla Ciebie, TOK FM, Radio PiN, Radio Plus, Radio Warszawa, Trójka Polskie Radio, Informacyjna Agencja Radiowa Polskiego Radia.

(ag)

 

 

GALERIA ZDJĘĆ

 

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.