Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

Debata w ”Rzeczpospolitej”: PZD nie chowa głowy w piasek, mimo miażdżącej przewagi przeciwników - 25.06.2012

W dzisiejszym wydaniu  „Rzeczpospolitej” ukazał się artykuł poświęcony problematyce rodzinnych ogrodów działkowych. Materiał jest zapisem debaty, która odbyła się z inicjatywy dziennika tydzień przed wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego tj.21 czerwca br. Znając dokładnie kulisy powstawania tekstu, nie spodziewaliśmy się obiektywnego i rzetelnego  materiału i nasze przypuszczenia okazały się słuszne.

Sześciu na dwóch

Do udziału w debacie zaproszonych zostało osiem osób – dwóch przedstawicieli Polskiego Związku Działkowców oraz sześciu jawnych przeciwników Związku, którzy wielokrotnie krytycznie wypowiadali się na temat ustawy i PZD. Taki rozkład sił już na starcie stawiał nas na nierównej pozycji, dlatego zwróciliśmy się do redakcji „Rzeczpospolitej” z prośbą, by do debaty dopuszczonych zostało więcej przedstawicieli działkowców. Zgodnie z przewidywaniami otrzymaliśmy odpowiedź negatywną. Ponieważ wiedzieliśmy, że argumentów, które mamy nie posiada druga strona uznaliśmy, że warto by nasi reprezentanci – członek prezydium KR PZD Janusz Moszkowski oraz radca prawny KR PZD Tomasz Terlecki – zasiedli przy jednym stole z: Konradem Płochockim, zastępcą dyrektora Polskiego Związku Firm Deweloperskich, Andrzejem Porawskim, dyrektorem  Biura Związku Miast Polskich,Zbigniewem Banszczykiem, adwokatem, Wiesławem Czaplickim, prezesem Towarzystwa Ogrodów Działkowych w Ostrołęce, Ryszardem Grzesiułą, wiceprezesem Stowarzyszenia Dekretowiec, Marcinem Matczakiem, radcą prawnym.

Ta jawna manipulacja i nierówny rozkład sił były jawnie wykorzystywane podczas całej debaty. Podobnie jest w dzisiejszym artykule „Rzeczpospolitej”, w którym  wielokrotnie pojawia się stwierdzenie „większość dyskutantów ma odmienne zdanie niż PZD”. Czy może być jednak inaczej, jeżeli redakcja z premedytacją dobrała uczestników, którzy popierali wygodne dla niej tezy. W taki sposób można manipulować każdą informacją i można tylko żałować, że poza tabloidami, takie metody stosuje opiniotwórczy dziennik.

 Renata Krupa-Dąbrowska – „obiektywny” glos w dyskusji

Warto dodać, że na prowadzącą debatę wybrana została Renata Krupa-Dąbrowska, co też nie pozostaje bez znaczenia. Dziennikarka ta wielokrotnie zabierała głos w sprawie PZD i zawsze krytycznie oceniała jego działalność. Ostatnio dała temu wyraz w artykule „Czy skończy się monopol Związku Działkowców”. Jego treść wywołała wielkie oburzenie wśród członków PZD, którzy dali temu wyraz w licznych listach skierowanych do autorki artykułu  oraz naczelnego „Rzeczpospolitej” Tomasza Wróblewskiego (z listami można zapoznać się na naszej stronie –link). 21 listów pozostało do dnia dzisiejszego bez jakiejkolwiek odpowiedzi, co utwierdza nas tylko w przekonaniu, że druga strona nie miała jakichkolwiek argumentów, by bronić nieprawdziwych informacji zaprezentowanych w artykule.

Dział medialny KR PZD po raz pierwszy zostaje przed drzwiami redakcji

Dział medialny KR PZD miał zawsze możliwość uczestniczenia we wszystkich debatach, spotkaniach, nagraniach, które dotyczyły spraw działkowców. Niestety, po raz pierwszy spotkał się z sytuacją, w której redakcja nie wyraziła zgody na udział naszych przedstawicieli. Pierwszy raz spotkaliśmy się też z sytuacją, by dziennikarz – w tym przypadku Renata Krupa Dąbrowska- pisała do nas maila z prośbą, by nie umieszczać żadnych tekstów na temat debaty na naszej stronie interetowej, do czasu publikacji relacji w "Rzeczpospolitej”. Z takimi działaniami spotykamy się po raz pierwszy i uznajemy je za zamierzone, celowe. Do dziś niezrozumiałe  pozostaje dla nas, dlaczego nie mogliśmy wziąć udziału w spotkaniu, ale wiemy jedno, z pewnością ktoś kto gra czysto, nie stosuje tego typu metod.

A co tak naprawdę uważa większość…

Podczas debaty poruszonych zostało wiele ważnych dla działkowców tematów, w tym: czy ogrody działkowe w centrach miast powinny funkcjonować, czy przeniesienie ich na peryferia miast byłoby dobrym rozwiązaniem, czy ustawa o rodzinnych ogrodach  zbyt mocno ogranicza prawo własności gmin  a  ochrona prawna jaką roztacza nad działkowcami powoduje zablokowanie wielu inwestycji miejskich,  czy działkowcy powinni, tak jak inni użytkownicy wieczyści płacić opłaty roczne,  czy działki powinny być zwracane, czy działkowcy powinni mieć prawo wykupu działek, czy zniesienie jego monopolu przyniosłoby więcej strat czy korzyści.

By potwierdzić, że większość osób, których sprawa rzeczywiście dotyczy myśli nieco inaczej niż przedstawiła to „Rzeczpospolita” poniżej publikujemy opinie samych działkowców na  poruszone podczas dyskusji tematy.

(mz)

 

PZD OZ Świętokrzyski w Kielcach

Józef Romanowski ze Szczecina

OZ PZD Koszalin

PZD OZ w Lublinie

Prezes OZ PZD w Opolu

PZD OZ Zarząd Śląski w Katowicach

Związek działkowcdów pod ostrzałem

Byłem uczestnikiem debaty w "Rzeczpospolitej"

Zbigniew Napierała z ROD "Zamecko" w Zielonej Górze

OZ PZD w Gdańsku

Włodzimierz Kaucz, działkowiec ROD "Obrońca" we Wrocławiu 

OZ PZD Warmińsko-Mazurski w Olsztynie

OZ PZD Świętokrzyski w Kielcach

Janusz Moszkowski, OZ PZD we Wrocławiu

Izabela Ożegalska, OZ PZD w Łodzi

Prezydium OZ Małopolskiego PZD w Krakowie

Agata Kozłowska z Poznania

Zarząd ROD "Odra" w Nowej Soli

Henryk Tomaszewski, ROD "Obrońca" we Wrocławiu

Jerzy Teluk z Nowogrodu Bobrzańskiego

Maria Fojt, ROD "Pod Lipami" w Pile

PZD Okręgowy Zarząd w Lublinie

Józef Smolis, ROD "Poświętne" we Wrocławiu

OZ PZD Śląski w Katowicach

OZ PZD w Szczecinie

Józef Smolis, Wrocław

Czesław Wisniewski, ROD im. S. Sempołowskiej w Pile

Jerzy Komarnicki, ROD "22lipca" w Zielonej Górze 

OZ PZD w Szczecinie

Zarząd ROD "Odra"w Nowej Soli

Jan Pinkiewicz z Wrocławia

Stefan Żyła z ROD im. H. Wieniawskiego w Rzeszowie

Okręgowy Zarząd PZD w Rzeszowie

Okręgowy Zarząd PZD w Bydgoszczy

Grzegorz Oracz z ROD "Czeczotka" w Ostrołęce

Prezydium Okręgowego Zarządu PZD w Opolu

Czesław Wiśniewski z ROD im. S. Sempołowskiej w Pile

Czesław Kryszkiewicz, sekretarz PZD Okręgowy Zarząd Podlaski

Powrót

Copyright © 2021 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio